Mercedes Daimler z roku 1899 se podobá Sprinteru

Detailní záběr v muzeu Mercedes-Benz je jedinečný. Dnešní díl nám ukázal motorový vůz Mercedes Daimler, předchůdce dnešní dodávky Sprinter

Detailní záběr v muzeu Mercedes-Benz je jedinečný. Seriál zblízka nahlíží do vozidel Mercedes, která vyprávějí překvapivé a vzrušující příběhy ze zákulisí. A dnešní díl nám ukázal motorové vozidlo Mercedes Daimler, předchůdce dnešní dodávky Sprinter.

Jako Mercedes Sprinter

Na rozdíl od Mercedesu Sprinter, který známe dnes a který převáží osoby nebo náklad, přičemž je umístěný v mohutném plechu, vypadalo motorové vozidlo Daimler z roku 1899 jinak.

Vůz se poprvé představil krátce poté, co Karl Benz přišel s patentem Benz-Motorwahen
Muzeum vozů Mercedes

Vůz se poprvé představil krátce poté, co Karl Benz přišel s patentem Benz-Motorwahen. Neměl tehdy nic, co by chránilo cestující a náklad před vnějšími vlivy. Co však zavedl, je řada novinek v automobilové oblasti.

Výkon Daimleru

Motorové vozidlo Daimler používalo trubkový chladič, který vynalezl Wilhelm Maybach. Tato součástka umožnila lepší chlazení motoru a vyšší výkon. To automobilu umožnilo převážet náklad a osoby tak, jak se původně zamýšlelo.

První dodávku společnosti Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) navrhli tvůrci tak, aby unesla až 500 kg užitečného nákladu. Poháněl ji 1,5l dvouválcový motor o výkonu 5,6 koňských sil (4,1 kilowattů) a dosahovala závratné maximální rychlosti 16 km/h.

Motor se v následujícím roce vyvíjel, přičemž užitečné zatížení se pohybovalo od 800 až do 3 200 kg
Daimler z roku 1899

Motor se v následujícím roce vyvíjel, přičemž užitečné zatížení se pohybovalo od 800 až do 3 200 kg. Výkon se pohyboval od 4 koní (2,9 kW) do 8 koní (5,9 kW) s dvouválcovým motorem. A od 6 koní (4,4 kW) do 12 koní (8,8 kW) se čtyřválcovým motorem.

Pohon a vývoj konstrukce vozu

Na rozdíl od prvního nákladního automobilu Mercedes-Benz z roku 1896, který používal systém pohonu řemenem, motorizované vozidlo Daimler pohánělo zadní kola pomocí dvou řetězových kol a dvou válečkových řetězů.

I konstrukce prošla vývojem. První verze prapůvodní dodávky Sprinter měly motor pod sedadlem a volně stojící sloupek řízení. Novější verze, která je vystavená v muzeu Mercedesu, měla motor na přední nápravě chráněný kapotou. Používala také kola s pryžovým obutím, což se jevilo jako velká změna od používání dřevěných pneumatik.

Zdroje: motor1, Towpoint