Ruiny Jericha se staly světovým dědictvím

Světové dědictví UNESCO: Ruiny Jericha

UNESCO prohlásilo archeologické naleziště Tell es-Sultan na palestinském Západním břehu za světové dědictví. Rozhodnutí kritizuje Izrael. Erfurt je nyní také na seznamu UNESCO.

Jericho je jedním z nejstarších trvale obydlených měst na světě. Nyní kulturní organizace OSN UNESCO na setkání v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu označila archeologické naleziště Tell es-Sultan za místo světového kulturního dědictví. Prehistorické ruiny leží mimo současné hranice města a jejich historie sahá více než 11 000 let zpět. Jsou na palestinském Západním břehu Jordánu.

Rozhodnutí se setkalo s kritikou v Izraeli. UNESCO nerespektuje biblický význam města, řekl izraelský poslanec Dan Illouz. Je to urážka milionů Židů a křesťanů po celém světě. Illouz již požádal UNESCO, aby Jericho nepočítalo jako součást Palestiny. Mluvil o „nehorázném vměšování do konfliktu, do kterého se UNESCO nesmí zapojit“.

Prehistorické ruiny obydlených měst

Tell es-Sultan: Více než 11 000 let historie; Ruiny Jericha se staly světovým dědictvím
Tell es-Sultan: Více než 11 000 let historie

Město Jericho je oblíbeným turistickým místem na palestinských územích díky svým historickým památkám a blízkosti Mrtvého moře. Palestinská samospráva v roce 2021 odhalila jednu z největších mozaik na Blízkém východě v paláci v Jerichu z osmého století.

Tell es-Sultan je domovem důkazů jedné z prvních známých vesnic lidstva a důležitého města doby bronzové, které se datuje do roku 2600 před naším letopočtem. Prehistorické archeologické naleziště se nachází asi dva kilometry od pozůstatků prvního města Jericha, které obsahuje ruiny důležité pro židovskou historii, včetně synagogy z prvního století před naším letopočtem.

,,Pozdější historický vývoj, trvající tisíciletí a doložený hmotnými pozůstatky za hranicemi Tell es-Sultan, tvoří bohatý kulturní kontext historického zájmu a hodný ochrany, včetně mimo jiné židovského a křesťanského dědictví,“ uvedl zástupce ředitele UNESCO- Generál Ernesto Ottone na schůzce k diskusi o místě.

Izrael v roce 2019 vystoupil z UNESCO a obvinil ho z předpojatosti a zmenšování spojení Izraele se Svatou zemí. Stát také v roce 2011 odmítl přijetí Palestiny jako pozorovatelského státu bez členství v UNESCO, zůstává však členem Úmluvy o světovém dědictví a vyslal na jednání do Rijádu delegaci. Izrael považuje Západní břeh za biblický a kulturní domov židovského národa.

Erfurt má také památky světového dědictví

Erfurt má nyní také místo na seznamu světového dědictví. UNESCO uznává židovsko-středověké dědictví města. Jde o tři historická místa, která byla dříve ve vlastnictví Židů ve starém městě, včetně středověké rituální lázně (mikve), která byla náhodně objevena asi před 16 lety, a také Erfurtské staré synagogy.

Po pogromu ve městě v roce 1349, při kterém byla téměř vyhlazena celá židovská komunita, byla synagoga zprvu přeměněna na skladiště a později využívána jako restaurace a taneční sál. Město má podezření, že právě proto se budova zachránila před zničením nacisty.

Stará synagoga v Erfurtu: Bude v budoucnu na seznamu světového dědictví?
Stará synagoga v Erfurtu: Bude v budoucnu na seznamu světového dědictví?

Dnes je ve Staré synagoze muzeum, jehož nejstarší stavební stopy pocházejí z doby kolem roku 1094. Vystaveny jsou doklady židovského života ve středověkém Erfurtu, včetně několika tisíc stříbrných mincí a slitků, stejně jako zlaté a stříbrnické práce ze 13. a 14. století. Badatelé mají podezření, že tento takzvaný erfurtský poklad se pohřbil během pogromu v roce 1349. Zasedání výboru UNESCO se má živě přenášet na dva monitory v sále erfurtské radnice.

Mezi 1157 kulturních a přírodních lokalit ve 167 zemích k dnešnímu dni patří Velký bariérový útes v Austrálii, národní park Serengeti v Tanzanii, incké město Machu Picchu v Peru a pyramidy v Gíze v Egyptě. V současnosti je v Německu 51 míst světového dědictví, včetně katedrály v Cáchách (od roku 1978) a Mathildenhöhe Darmstadt (2021).

45. zasedání Výboru pro světové dědictví se ve skutečnosti mělo konat v Rusku v červnu 2022. Kvůli ruské útočné válce proti Ukrajině se ale odložil a nyní se má konat v Rijádu.

Zdroj: spiegel, TowPoint