WA policie představuje Ioniq 5 na Světovém dni EV

Pokud jste si mysleli, že elektrická vozidla nejsou tak rychlá nebo tak bezpečná jako jejich protějšky na fosilní paliva, západoaustralská policie vám dá za pravdu. Od července 2022 jejich provozní flotila zahrnuje Hyundai Ioniq 5 EV.

V pátek 9. září na Forrest Place v srdci města Perth byli k dispozici tři důstojníci. Účastnili se výstavy Perth World EV Day a svědčí o výhodách prvního elektrického policejního auta v Austrálii.

Zcela středem pozornosti jsou uniformovaní důstojníci zasypáni otázkami zvědavých i pochybných.

,,Jde to tak rychle?“ Ano, a možná startuje o zlomek rychleji než jejich ostatní současná operační vozidla.

,,Je to tak bezpečné?“ Ano, prošel velmi přísnými bezpečnostními testy vyžadovanými pro policejní stíhací vozidla.

,,Páni! Bylo to v honičce?“ Usměvavý policista se zdá být zcela přesvědčený, že žádný zloduch v benzínovém žroutu tento čistý zelený rychlostroj pravděpodobně nepřekoná! 

WA policie

Plně elektrický policejní vůz Hyundai Ioniq 5 na Světovém dni elektromobilů v Perthu, WA.  Obrázek: Pospěš si Krišna
Plně elektrický policejní vůz Hyundai Ioniq 5 na Světovém dni elektromobilů v Perthu, WA

U příležitosti Světového dne EV se Forrest Place stalo bezplatnou EV „show and tell“ pro tisíce dojíždějících, kteří chodí pěšky z hlavního vlakového nádraží do svých různých destinací.

Více než 40 elektromobilů zaplnilo většinu ze 150 metrů dlouhé pěší zóny. Majitelé aut touží informovat kolemjdoucí, přesvědčit nerozhodnuté a přesvědčit agnostiky o výhodách přechodu na EV. I to je WA.

Pokud vás žádná z asi tuctu značek a 25 a více vystavovaných modelů nezaujala, našli se tací, kteří by do vašeho milovaného starého VW Brouka nebo minimoka napasovali baterii a udělali z něj něco čistého, zeleného a zcela unikátního.

Světový den EV v Perthu, WA.  Obrázek: Pospěš si Krišna

První uživatelé elektromobilů měli již několik let na to, aby objevili všechny způsoby, jak vám elektromobil usnadňuje život. Majitel BYD T Van (ve WA jsou jen tři), popíjel šálek čaje, který si uvařil na malém elektrickém sporáku a čerpal energii ze své autobaterie.

Majitel společnosti Kona, který najezdil přes 100 000 km včetně několika tisíc na štěrkových cestách, zobrazil grafy ukazující úsporu 735 000 Kč na tuto vzdálenost.

Pokud jde o londýnské organizátory, Green TV, Perth byl jediným australským hlavním městem, které se zúčastnilo této celosvětové oslavy „elektromobility“ (e-mobility).

Západoaustralská policie

Někteří potenciální piloti již trénují v elektrickém malém letadle. Pokud žijete v malém městě (například v Esperance, WA), pravděpodobně necháte své dítě ve škole a zamíříte do supermarketu. A to ve stoje na e-koloběžce. To vše a ještě více bylo k vidění.

Elektrické letadlo Pipistrel na Světovém dni EV v Perthu, WA.  Obrázek: Pospěš si Krišna
Elektrické letadlo Pipistrel na Světovém dni EV v Perthu, WA

Akce, jakou je Perth World EV Day, je zároveň globální i lokální, vedená obyčejnými lidmi. Ti se mohou podělit o své každodenní zkušenosti s řízením svých aut na skutečných silnicích. Je to silná platforma pro přesvědčování prostřednictvím komunitních konverzací mimo humbuk výrobce. Hloupé vědecké texty nebo nutně zpolitizovaný jazyk vládní politiky.

Světový den EV: myšlenka, kterou stojí za to šířit.

Zdroj: thedriven, Vapol