Chevrolet Bolt EV: Nová generace v roce 2025

Kupte si Chevrolet Bolt EV nyní, nebo se připravte na delší čekání. Nová generace cenově dostupného elektrického modelu, který je v současnosti k dispozici buď jako hatchback, nebo SUV, přijde v roce 2025, uvedla tento týden na akci Automotive Press Association v Detroitu předsedkyně představenstva a generální ředitelka General Motors Mary Barra. Zde je popis toho, co můžeme očekávat od zcela přepracovaného elektromobilu založeného na pokročilejších technologiích automobilky v oblasti baterií a podvozku Ultium.

Prodej elektromobilu Chevrolet Bolt

Prodeje modelu Chevrolet Bolt se v letošním roce zdvojnásobily. Výrazně překonaly prodeje dražších a prémiovějších elektromobilů na novější platformě Ultium EV. A to včetně vozů GMC Hummer EV a Hummer SUV a Cadillac Lyriq. Prodeje kombinované modelové řady Bolt hatch a SUV se v roce 2023 v podstatě zdvojnásobily z 24 827 dodávek v roce 2021, nyní dosahují 49 492 kusů za celý dosavadní rok. Zatím bez započtení měsíčních prodejů za říjen, listopad a prosinec.

Chevrolet Bolt

Pro srovnání, Cadillac do 3. čtvrtletí roku 2023 zatím přepravil jen něco přes 3 000 modelů Lyriq EV a Chevy ve 3. čtvrtletí teprve zahájil dodávky modelu Blazer EV (s 19 přepravenými kusy). Cena modelu Bolt hatch začíná na 27 495 USD (620 000 Kč). Cena nového Chevroletu Blazer EV (výbava LT AWD) začíná na 57 710 USD (1,3 milionu Kč) a cena nového modelu Lyriq EV (výbava Tech RWD) začíná na 59 985 USD (1,4 milionu Kč).

Poptávka po modelu je Bolt vysoká a přestavba továrny v Orionu není na spadnutí. Barra říká, že se neplánuje prodloužení výroby současného modelu Chevrolet Bolt, protože již stanovili časové harmonogramy s dodavateli. Dodržování původních plánů je prozíravé z hlediska dodržení rozpočtu, a to i při vyhlídce na zlepšení prodejů modelu Bolt.

současná výroba modelu Bolt brzy skončí

V dubnu Barra oznámila plány na ukončení výroby současné generace modelu Bolt hatch a SUV Bolt EUV na konci roku. Důvodem byla přestavba továrny Orion Assembly v Michiganu na výrobu plnohodnotných pick-upů Chevrolet Silverado EV a GMC Sierra EV v roce 2024. Od té doby, vzhledem ke klesající poptávce po elektromobilech (a pravděpodobně i kvůli dalším problémům s dodávkami), společnost GM odsunula výrobu pick-upů na konec roku 2025.

Chevrolet Bolt – interiér

Nová generace Chevrolet Bolt dostane ultimátní design

Nový Chevrolet Bolt společnost modernizuje technologií baterií GM Ultium, která by měla zvýšit jeho dojezd. Současný Bolt využívá starší platformu BEV2 a chemickou strukturu baterií, kterou plošně nahradila platforma pro vozidla a baterie GM Ultium. GM převezme současný Bolt a aktualizuje jej pomocí platformy Ultium, která využívá lithium-železo-fosfátové bateriové články, jejichž výroba je levnější. Bolt bude mít také novou softwarovou platformu GM Ultify. Protože se nejedná o program od nuly, doba vývoje se výrazně zkrátí.

GM začala Bolt prodávat v roce 2016. Pro své technické parametry a cenovou dostupnost se stal Autem roku 2017 časopisu MotorTrend. Byl to první čistě elektrický vůz GM a dal Tesle na vědomí, aby uvedla Model 3 za konkurenceschopnou cenu. Prozatím není jasné, jakou přesně podobu bude mít Bolt příští generace. Nicméně pravděpodobně můžeme předpokládat, že GM by mohl opustit o něco menší formu hatchbacku a pro druhé kolo se zaměřit na kompaktní elektromobil SUV. Nové generace Chevrolet Bolt bychom se mohli dočkat již koncem roku 2024 nebo začátkem roku 2025.

Zdroj: motortrend, Vapol