Solární akvakultura v Bangladéši o výkonu 20 MW

Solární akvakultura v Bangladéši o výkonu 20 MW vznikne na 75 akrech půdy, která má být během celého roku ponořená

Společnost Joules Power uvedla, že projekt fotovoltaiky za 22 milionů dolarů (534 milionů korun) postaví na pozemcích, které jsou po většinu roku ponořené a na jejich místě se chovají ryby. Tato solární akvakultura se má dokončit v prosinci 2023 v Bangladéši.

Solární akvakultura o výkonu 20 MW, kterou plánuje Joules Power Limited v Bangladéši, má vzniknout na 75 akrech půdy. Tato půda by měla být po většinu roku ponořená.

Solární akvakultura

Nahiduzzaman, vedoucí obchodního rozvoje společnosti, řekl magazínu pv, že solární systém vznikne na místě, kde se produkují ryby i zemědělské produkty včetně hub, které porostou ve stínu panelů.

Podle společnosti, kterou vlastní bangladéšský konglomerát Expo Group, má být síť připojená k síti v severní části Bangladéše Mymensingh. Jeho cena se pohybuje kolem 22 milionů dolarů.

Nahiduzzaman řekl, že společnost očekává zahájení stavby solární akvakultury v lednu a dokončení staveniště v prosinci 2023.

Společnost Joules Power uvedla, že očekává finanční podporu od Světové banky a dalších poskytovatelů zvýhodněných půjček pro web.

Developer měl podporu od Světové banky financovaného Investment Promotion and Financing Facility II pro svůj první solární areál o výkonu 20 MW v Bangladéši.

Díky nájemním smlouvám podepsaným s vlastníky pozemků společnost Joules Power nedávno vyzvala k vyjádření zájmu o dokončení podrobné studie proveditelnosti, návrhového výkresu, počátečního posouzení životního prostředí, posouzení vlivu na životní prostředí a posouzení sociálních dopadů projektu. Uzávěrka výběrového řízení je 21. srpna.

Elektrárna se připojí k národní síti jediným okruhovým vedením 33 kV z areálu elektrárny do rozvodny Muktagacha. Rozvodnu provozuje Bangladéšský úřad pro elektrifikaci venkova.

Průmyslové výběrové řízení

Samostatné výběrové řízení na instalaci 82 MWp plovoucí, pozemní a střešní fotovoltaiky v průmyslové zóně má být uzavřené dne 27. července.

Vládní orgán Bangladéšský úřad pro ekonomické zóny vypsal výběrové řízení na solární energii na pozemku o rozloze 30 000 akrů. Nachází se v největší průmyslové zóně v zemi, Bangabandhu Sheikh Mujib Shilpa Nagar, v okrese Feni.

Uchazeči o výběrové řízení musí připravit technickou, finanční, právní, environmentální a sociální zprávu o proveditelnosti. Dále musí doporučit vhodné pozemky a úplatnou strukturu smlouvy o partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Zdroje: pv-magazine, Top Nosiče