Nejlépe hodnocené turistické atrakce Španělska

V těchto turistických atrakcích, které představují bouřlivou historii, bohatou kulturu a okouzlující přírodní krásy země, najdete duši Španělska.

Velkolepost chalífova paláce, sybaritické středomořské pláže zalité sluncem, staccato podpatků tanečnice flamenca, ohromené ticho poutníků, kteří po týdnech chůze po El Caminu vstupují do katedrály v Santiagu de Compostela.

Od slunečních paprsků, které si donekonečna pohrávají s „váhami“ Gehryho Guggenheimova muzea, přes pulzující pouliční život na bulváru La Rambla a náměstí Plaza Mayor až po les sloupů a maurských oblouků ztrácejících se v tichém prostoru Velké mešity v Córdobě. Španělsko vyzařuje pulzující energii a podmanivou směs minulosti a současnosti.

Turistická atrakce Španělska: Alhambra a zahrady Generalife, Granada

Turistická atrakce Španělska: Alhambra a zahrady Generalife, Granada

Bez ohledu na to, kolik jste toho o granadských palácích Alhambře četli nebo kolik jste viděli obrázků, tento maurský letohrádek vám stejně vyrazí dech. Královský palác dynastie Nasridů je uměleckým vrcholem islámského období Španělska, kdy Al-Andalus – jak nazývali Andalusii – představoval ztělesnění kultury a civilizace evropského středověku.

Komplex Alhambra zahrnuje několik budov, věží, hradeb, zahrad a mešitu. Nepopsatelně složité kamenné řezby, jemné filigrány, nádherné stropy obložené dlaždicemi, půvabné oblouky a klidná nádvoří nasridského paláce, které vás mohou strašit ve snech.

Přilehlý palác postavený pro císaře Karla V. je i v nedokončeném stavu nejkrásnějším příkladem vrcholně renesanční architektury ve Španělsku. A terasovité zahrady Generalife nabízejí klidný odpočinek od velkoleposti a nádherný výhled zpět na zbytek Alhambry.

Barcelonská katedrála Sagrada Familia a Gaudího památky

 Sagrada Familia

Antoni Gaudí posunul architektonický styl známý jako secese o krok dál, podle některých dokonce do absurdity. Fantastické a pobuřující stavby, které vytvořil v Barceloně, se staly dominantami, charakteristickými atrakcemi tohoto katalánského města.

Předním z nich je kostel Sagrada Família, oficiálně Temple Expiatori de la Sagrada Família neboli Chrám Svaté rodiny smíření. Je to jeden z nejnetradičnějších evropských kostelů, který je navíc nedokončený, takže když se podíváte z jeho věže dolů, můžete pod sebou vidět probíhající práce.

V Gaudího Casa Milà, jeho posledním a nejslavnějším světským dílem. Možná v něm nenajdete absolutní rovné linie. Připomíná spíše sochařské dílo než funkční budovu. Určitě vystoupejte na její střechu – komíny prý inspirovaly podobu Darth Vadera z Hvězdných válek.

Velká mešita v Córdobě (Mezquita)

Velká mešita v Córdobě

Mešita v Córdobě, kdysi hlavní mešita západního islámu, kterou dodnes známe jako Mezquita. Je jednou z největších mešit na světě a nejlepším dílem maurské architektury ve Španělsku. Navzdory pozdějším úpravám, které vyřízly její střed, aby v jejím srdci mohli postavit katolickou katedrálu. Velká mešita se řadí spolu s granadskou Alhambrou mezi dva nejskvělejší příklady islámského umění a architektury v západní Evropě.

Při stavbě, která začala v roce 785, použili stavební materiály z římských a vizigótských staveb a do roku 1000 se rozrostla do dnešních rozměrů. Její modlitební sál má nejméně devatenáct uliček. Ať se postavíte kamkoli nebo se podíváte kterýmkoli směrem, řady sloupů a zaoblených maurských oblouků se řadí do symetrických obrazců.

Úzké klikaté uličky, malá náměstíčka a nízké obílené domy s krásnými terasami viditelnými z ulice zaplňují starou Juderii kolem mešity, maurskou atmosféru zděděnou z minulosti.

Turistická atrakce Španělska: Prado a Paseo del Artes, Madrid

Turistická atrakce Španělska: Prado a Paseo del Artes, Madrid

Turistická atrakce Španělska: Prado se samo o sobě řadí k nejlepším světovým muzeím umění díky bohatství svých sbírek. Když k tomu přidáte Národní muzeum umění Reina Sofia, Muzeum Thyssen-Bornemisza a CaixaForum, které se nacházejí na kilometr dlouhém madridském bulváru ve stínu stromů, získáte možná největší koncentraci neocenitelných uměleckých pokladů na světě. Není divu, že se mu říká El Paseo del Arte – bulvár umění.

Po rozšíření v roce 2007, kdy se zdvojnásobila výstavní plocha, přibylo v roce 2009 v Prado dalších 12 galerií. Do nichž umístili sbírku děl Goyi a dalších umělců konce 19. století. Prado má největší sbírku španělského umění na světě. Ta tvoří působivou kontinuitu od středověkých děl z 12. století až po avantgardní hnutí z počátku 20. století. Je proslulá zejména díly ze zlatého věku španělského umění od El Greca, Velazqueze a Goyi.

Jeho bohatství však není jen španělské. Dalšími zajímavostmi jsou středověké nástěnné malby a retabla, obrazy vlámských a holandských umělců (určitě si prohlédněte svět fantazie Hieronyma Bosche a díla Rubense a Brueghela) a italské umění (Botticelli, Rafael, Correggio, Tizian a Tintoretto).

K nejvýznamnějším dílům z úctyhodných 20 000 děl v Reina Sofia patří Picassova Guernica. Také díla Miróa, Dalího, Dubuffeta, Braqua, Serry, Caldera a Magritta.

Zdroj: PlanetWare, Top-vozíky