F1 australské GP 2022 – Ferrari

Navzdory vlažné podpoře publika a vlažným závodům pokračuje F1 se sprintovými víkendy (Ferrari, Mercedes). A Rakousko zaznamenalo jeden z dosud nejprovoznějších. Samotný závod ve sprintu byl z velké části rutinní, Verstappen vyhrál a Leclerc a Sainz skončili na stupních vítězů. A také to byla šance pro nemístně rychlejší vozy vrátit se do přirozenější výchozí pozice – viz Perez.

Nedělní závod se ukázal být mnohem nabitější a měl opět všechny znaky typického závodu v roce 2022. Leclerc vyhrál – navzdory spolehlivosti svého vozu – Max byl naštvaný v rádiu a Ferrari vybuchlo. Jinde se Mercedes nějak dostal na 3. a 4. místo, přestože měl vůz o tři až čtyři desetiny nižší než tempo.

Ferrari politika

Každý v paddocku ví, že Leclerc představuje nejlepší šanci na letošní šampionát Ferrari – kromě samotného týmu z Maranella. Minulý týden v Silverstone díky pochybným strategickým hovorům vyhrál Sainz s Leclercem, který se propadl na čtvrté místo, a pitwall Scuderie vypadal stejně nefunkčně v sobotním sprintu.

Spíše než šetřili pneumatiky a útočili na Verstappena, jezdci Ferrari se dokázali po celý závod hádat, čímž získali jezdci Red Bullu zdravý náskok. Je neuvěřitelné si myslet, že Ferrari – stejný tým, který přinutil Barrichella a Massu, aby se několikrát přestěhovali – nebude realizovat týmové příkazy, když je zřejmé, že to potřebují. Je to více alarmující, když si uvědomíte, že Red Bull, jejich hlavní rivalové o titul, nemají žádné výčitky kompromitovat Pereze ve prospěch Maxe.

Ferrari

„Nejrychlejší auto na trati je to, které má prioritu,“ řekl po závodě šéf týmu Mattia Binotto. „Pokud později v šampionátu bude jeden ze dvou jezdců, kteří dostali většinu příležitostí, určitě se pokusíme získat plnou prioritu, ale teď to tak není. Takže se s tím musíme vyrovnat.“

„Přesto jsem rád, že vidím ty dva jezdce bojovat. Když jsou týmové rozkazy, všichni nás obviňují, protože bychom mohli mít volný boj, a jdeme do volného boje, měli bychom mít týmové rozkazy.

Zda se tento étos „nechte je v tuto chvíli závodit“ nebo ne, vrátí do Ferrari později v průběhu roku, se teprve uvidí. Spoiler: bude.

Spolehlivost Ferrari

Vynikající degradace pneumatik a dobré tempo znamenaly, že Ferrari bylo na cestě k 1-2, do konce zbývala méně než polovina závodu. Problémy se spolehlivostí Maranella se však znovu objevily velkolepým způsobem.

Při pokusu o předjetí Verstappena ztratilo Sainzovo Ferrari výkon, než se zalilo jiskrami a pak se zdánlivě roztrhlo. „Jakmile se to skutečně stalo, z motoru nevycházelo nic, co by se mělo stát,“ vyprávěl Španěl Sky.

„Bylo to velmi náhlé a trochu mi chybí slova, protože je to velká ztráta na body a pro tým by to byl obrovský výsledek. Myslím, že by to bylo snadné 1:2,“ dodal.

Ferrari

Selhání bylo tak násilné, že karoserie F1-75 byla viditelně prasklá vnitřní explozí. Je nepravděpodobné, že inženýři budou schopni získat mnoho, takže Sainz pravděpodobně dostane sankce za motor později v tomto roce.

Zároveň musel Leclerc v posledních 15 kolech závodu bojovat s lepivým plynovým pedálem, přičemž jeho problémy začaly přibližně stejně jako selhání motoru jeho týmového kolegy.

Zlomový bod pro Ferrari

V mnoha ohledech je Sainzovo DNF pravděpodobně to nejlepší, co se pro tým Ferrari mohlo stát celkově. Určitě to znamená konec Španělova úsilí o titul. To znamená, že tým nyní může správně upřednostnit Leclerca – něco, s čím se celý rok potýkal.

Mercedes omezuje poškození

Po úspěšném debutu výrazně modernizované podlahy v Silverstone se Mercedes zdál být velmi silný i v Rakousku. Což inženýři Brackley na této trati neočekávali. Oba jezdci se však týmu odměnili vypálením svých stříbrných šípů do kulisy v páteční kvalifikaci. Přičemž obě havárie se odehrály po minutách.

Nehody byly ve vysoké rychlosti a byly si relativně podobné. Přičemž zadní část vozu nebyla schopna vyrovnat se s požadavky, které na ni byly kladeny. Znamená to, že Hamilton odstartoval 9. ve sprintu. A Russell 4., ale bez ohledu na to to nakonec vyústilo v 3. a 4. místo v neděli. Vůz možná není nejrychlejší, ale spolehlivost a důslednost Mercedesu je neúprosná.

A co se týče těch pádů? V některých ohledech je to znamení, že auto konečně zahnulo do zatáčky. Před tímto víkendem ani jeden z jezdců Mercedesu na suchu nehavaroval. A to je pravděpodobně kvůli tomu, jak málo sebevědomí auto dalo. Nyní musí oba řidiči cítit, že mají začátky auta, o které se mohou opřít, a začínají s ním riskovat.

Zdá se, že problémy s poskakováním a porpoise W13 jsou vyřešeny a Mercedes bude po zbytek tohoto roku pracovat na malých, ale významných vylepšeních do každého závodu. Výhra může být stále ve hře.

Flexifloor se zpozdí

Flexibilní podlahy umožňují autům jet níž, a tím vytvářet větší přítlak pod podlahou, aniž by se jejich podlahová prkna příliš opotřebovávala. Výsledek? Vůz s účinnějším přítlakem, který může být rychlejší v přímém směru, ale stále na kolejích v zatáčkách – viz Red Bull. Jediný problém? Je to velmi proti duchu pravidel – i když to projde předpisy tak, jak jsou aktuálně napsány. Představte si zařízení VW na potlačení emisních testů a jste tam.

S ohledem na to FIA uvedla, že zavede novou „záplatu“ pravidel, která vymýtí praxi, s vozy, které budou testovány na GP Francie. Úspěšný lobbing však nyní přesunul toto datum na GP Belgie, těsně po letní přestávce.

Ferrari potvrdilo, že bude muset provést změny v designu podlahy. Aby prošly novými pravidly, a je pravděpodobné, že to udělá i Red Bull. Co se týče Mercedesu? Tým říká, že ho vůbec nenapadlo využít myšlenku flexibilní podlahy, takže nebude muset provádět žádné změny. S ohledem na to bychom mohli mít zajímavou druhou polovinu sezóny. A také bychom mohli vidět, jak Red Bull a Ferrari bojují s problémy, kterým čelil Mercedes v první polovině sezóny.

Limity trati

Limity na trati patřily během víkendu k nejčastějšímu tématu. To přímo ovlivnilo závody F1, F2 a F3 na Red Bull Ringu. Většinu řidičů během víkendu varovali, celkem 43. Několik penalizovali – a pravidla byla pro Pereze obzvlášť důležitá. Mexického jezdce informovali o smazaném kole až poté, co byl již v Q3. To znamená, že musel do sprintu startovat ze 13. místa.

Zdálo se, že došlo k mnoha přestupkům, ale alespoň se zdálo, že pravidla jsou binární a konzistentní. Bez prostoru pro stewardy, aby si cokoli vykládali.

Mick Schumacher začíná imponovat

Mick Schumacher prožil v Haasu problémový rok, ale vykazuje vážné známky zlepšení. Po silném víkendu v Silverstone, ve kterém získal své první body. Následoval 7. místo v kvalifikaci, 9. místo ve sprintu a poté nesmírně působivé 6. místo v závodě. Dokonce porazil svého zkušenějšího týmového kolegu; Kevin Magnussen.

Zvláště pozoruhodná byla působivá obrana, kterou postavil proti Lewisi Hamiltonovi ve sprintovém závodě. Pečlivě umístil svůj vůz a pomocí DRS udržel sedminásobného mistra světa za sebou. Chvíli to trvalo, ale Mick nyní ukazuje dovednosti, které dokázal ve svém ročníku F2, který vyhrál šampionát.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz