Hyundai Ioniq 5 se vyprodala za méně než sedm minut

Nejnovější nabídka elektrických SUV crossoverů Hyundai Ioniq 5 se vyprodala za méně než sedm minut, což zdůrazňuje jak mimořádnou poptávku po kvalitních EV v Austrálii, tak frustraci na trhu z nedostatku nabídky.

Elektrické SUV Ioniq 5

Hyundai nabízel přibližně 100 Ioniqů 5 na principu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ zákazníkům, kteří již zaregistrovali svůj zájem online. Učinilo tak více než 16 000 potenciálních zákazníků.

Odezva byla tak ohromující, že přidělená částka – nakonec to bylo 109 Ioniq 5 – byla vyprodána za pouhých šest a půl minuty. Není známo, kdy bude k dispozici další várka Ioniq 5s.

Ioniq 5 získal několik ocenění Auto roku od médií a motoristických skupin po celém světě a je prvním elektromobilem Hyundai vyrobeným s novým vyhrazeným elektrickým pohonem. Stejný pohon používá sesterská společnost Kia a její neméně působivý EV6, který je prvním z nejméně sedmi různých vyrobených elektrických modelů.

ioniq 5
HyundaiIoniq 5

Ioniq 5 se vyznačuje prostorným interiérem a technologiemi pro nakládání vozidla. Ty uživatelům (potencionálním zákazníkům) umožňují napájet zařízení, jako je nářadí a kempinkové vybavení. A nebo napájet mnoho spotřebičů v domácnosti v případě výpadku proudu.

Austrálie nyní nabízí řadu vysoce kvalitních možností EV, aby mohla konkurovat nejprodávanějšímu modelu Tesla Model 3. Většina se však pohybuje v rozmezí 60 000 až 80 000 USD (což je přes 1 300 000 Kč). A většina se k zákazníkům nedostane.

Tesla varuje, že dodávky potrvají až devět měsíců. Kia má letos k dispozici pouze 500 vozů EV6 a počítá s tím, že by se jich mohlo prodat 10krát tolik. A u Volva XC40 a Polestar 2 existují omezení dodávek.

Zvyšující se náklady

Hyundai nyní v Austrálii prodal 445 Ioniq 5, ale zatím není známo, kdy se má nová várka nabídnout k prodeji. Většina výrobců automobilů trpí omezeními dodávek a zvyšují se náklady v důsledku přetrvávajícího dopadu Covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu.

V Austrálii je situace ještě horší kvůli absenci jakýchkoli federálních pobídek a absenci jakýchkoli emisních norem.

Někteří frustrovaní a neúspěšní potenciální zákazníci naříkali nad svou smůlou na Facebooku. A zdálo se jim, že nápis „vyprodáno“ se objevil ještě rychleji.

„Prošel jsem objednávkovým procesem, chystal se odeslat poslední krok a objevilo se obávané „vyprodáno“. Všechno zmizelo do 3 minut,“ řekl jeden.

Zdroj: thedriven, Vapol