Mladá mořská želva procházela šest dní pouze plastem

Osud mnoha mořských živočichů: Greenpeace tvrdí, že deset procent plastového odpadu pochází z rybolovu; pokud jde o hmotnost, současné studie tvrdí, že takzvané sítě duchů by mohly tvořit dokonce až 50 procent

V oceánech plují miliony tun plastu. V Austrálii obsah mladého želvího střeva ukázal, co tato katastrofa znamená pro mořský život.

Mládě zelené mořské želvy nalezené na pláži v Sydney vážilo pouhých 127 gramů a nedařilo se mu dobře, řekla místnímu tisku ošetřovatelka zoo Sarah Male z Taronga Zoo. Jedna ploutev chyběla, další byla poškozena a ve skořápce byla díra. Ale protože vypadala jinak zdravá, rozhodli se ji ošetřovatelé kojit, protože byla také příliš hubená.

Chovatelé krátce poté zjistili, že jeho první výměšky byly barevné, někdy ostré a označené. A tak to zůstalo šest dní. Mladá želva zřejmě už dlouho nežrala nic jiného než plastový odpad. Naplnil celý svůj gastrointestinální trakt.

To nyní zajišťuje, že příběh mladé želvy obletí svět v médiích. Není divu: plastový odpad je problém, který se týká všech zemí na světě, ale většinou zůstává abstraktní. Čísla často k pochopení problému nestačí. I to, že v jihovýchodní Asii si jen stěží můžete troufnout plavat ve vodě, protože se vám v příboji omotají kolem paží a nohou igelitové sáčky, se většinou vnímá jako otravné, nechutné omezování kvality vaší dovolené.

Čísla jsou tak velká, že působí abstraktně

Proto jsou potřeba smysluplné obrázky: delfíni, tuleni nebo mořští ptáci, kteří se zamotají do zbytků sítě, udusí se nebo se utopí. Ryby – jejichž žaludky jsou plné pytlů. Zátoky plné plastu, vlny, ve kterých lze vidět jen vyplavené odpadky.

Ale to je jen špička ledovce. Plast, který stále vnímáme, je teprve na začátku své cesty potravními řetězci. Sydneyino mládě mořské želvy málem zemřelo hlady, protože tato vylíhlá mláďata chňapají po všem, co se ve vodě hýbe a zdá se, že má správnou velikost. Plast, který zvířata nemohou strávit, působí negativně, i když se rozemlel na drobné kousky a rozpadl se.

Nově vylíhnuté: Většina mladých želv je sežrána – to je přirozené.  Že mnoho z těch, kteří unikají svým lovcům, zemře kvůli tomu, co jedí, je člověkem způsobená hanba
Nově vylíhnuté: Většina mladých želv je sežrána – to je přirozené; že mnoho z těch, kteří unikají svým lovcům, zemře kvůli tomu, co jedí, je člověkem způsobená hanba

Ale jak velký je ve skutečnosti problém? I odborníci mohou jen odhadovat, že: Od roku 2011 je roční produkce plastů přes 300 milionů tun, aktuálně kolem 370 milionů. Studie zveřejněná v roce 2017 uvádí celkový objem vyrobených plastů od roku 1950 na přibližně 8,3 miliardy tun. Více než 90 procent z toho se nerecyklovalo. Na každého žijícího člověka v současné době připadá na skládkách nebo v životním prostředí odhadem 650 kilogramů plastového odpadu.

Mořské želvy

A ve vodě? Nedávné studie odhadují, že tam v současnosti plave 86 až 150 milionů tun – velká část z toho už se rozemlela na mikroskopické částice, které se odtud dostávají do potravního řetězce. Ročně přibývá kolem deseti milionů tun. Velká část končí v metropolitních oblastech Asie, kde chybí regulované nakládání s odpady, zejména během monzunového období prostřednictvím řek v mořích. Ale ani my Evropané nejsme v žádném případě čistý štít: průmyslově vyspělé země jsou hlavními spotřebiteli plastů a velké části takto vyprodukovaného odpadu stále vyvážíme – je to také náš odpad, který končí v mořích. Ani naše řeky jich nejsou prosté: odhaduje se, že jen Dunaj každý den vyplaví do moře asi 4 200 kilogramů plastu.

Vlastně pláž snů: Recyklátoři odpadků hledají recyklovatelný materiál na pláži Korle Gono (Ghana).  Plasty se tam pravidelně odklízejí na turistickou sezónu.
Vlastně pláž snů: Recyklátoři odpadků hledají recyklovatelný materiál na pláži Korle Gono (Ghana); plasty se tam pravidelně odklízejí na turistickou sezónu

Plast v jídelníčku

Což už dávno vedlo k tomu, že jíme plast. Gastrointestinálním traktem průměrného Evropana projde za týden asi pět gramů, což zpočátku zní jako málo. Při předpokládané délce života 79 let to však dohromady činí více než 20 kilogramů. A na rozdíl od zelené mořské želvy v Sydney ji znovu nevylučujeme: Malá, ale průlomová studie založená na krevních testech od 22 zdravých Evropanů poprvé na jaře 2022 ukázala, že 77 procent vyšetřených mělo formy mikroplastů nebo jejich chemické stavební kameny si našly cestu do krevního oběhu. Již dlouhou dobu je známo, že kojenci konzumují obzvláště velké množství mikroplastů: Dostávají je z mateřského mléka, ale ještě více z kojeneckých lahví.

Na rozdíl od malých zelených mořských želv díky této spotřebě plastů netrpíme hlady. To by však mohlo znamenat další zdravotní rizika: Zda může být konzumace mikroplastů karcinogenní, tedy způsobit rakovinu, je nejasné a kontroverzní. Německé úřady a WHO zatím daly vše jasné: Hromadění mikro- a nanoplastů v těle se dosud nezjistilo. Na druhou stranu jednotlivé chemické složky, které se z plastu uvolňují, se považují za zdraví škodlivé. A nyní se zjistily v krvi lidí.

Ať tak či onak, plasty zůstávají problémem, jak ilustruje zelená mořská želva v Sydney: ohrožuje potravní řetězec, zejména v oceánech. Když zvířata hladoví jídlem, nakonec se k nám dostane na vrcholu potravního řetězce. Co byste s tím mohli udělat: Každý by mohl posbírat trochu odpadu, když je venku, navrhl chovatel zvířat Male: To by byl rozdíl.

Mimochodem, mořské želvě se teď daří lépe. Nyní váží 400 gramů. Zatím není jasné, zda a kdy jí bude dovoleno znovu vyplout do moře.

Zdroj: spiegel,Vapol