Toyota Mega Cruiser: Legendárního hromotluka si můžete pořídit v aukci

Toyota Mega Cruiser se objevuje v pozadí téměř všech japonských filmů o Godzille. Vznikl pro Japonské síly sebeobrany (JSDF)

Je příznačné, že Toyota Mega Cruiser se objevuje v pozadí téměř všech japonských filmů o Godzille posledních tří desetiletí. Vůz vznikl pro Japonské síly sebeobrany (JSDF) jako vozidlo HMV (High Mobility Vehicle). Má ohromné rozměry a v roce 1996 se jej Toyota rozhodla prodávat veřejnosti.

O životě SUV Toyota Mega Cruiser

Japonská automobilka nechala postavit pouhých 133 civilních exemplářů, což z něj dělá jedno z nejvzácnějších a nejobskurnějších SUV, které kdy spatřilo světlo světa. Dokonce i Lamborghini LM002 je běžnější na ulicích.

Jeden exemplář s levostranným řízením nabízený v aukci na webu Bring a Trailer je ještě vzácnější. Mega Cruiser byl určený pouze pro Japonsko a předpokládá se, že vzniklo méně než 20 vozů s levostranným řízením.

Neplést si s Hummerem

Mega Cruiser poprvé prorazil jako koncept na tokijském autosalonu v roce 1993 a okamžitě vyvolal srovnání s tehdy novým Hummerem v civilním provedení.

Ale přestože produkt společnosti AM General zjevně inspiroval konstruktéry Toyoty a dokonce i název HMV byl podobný, Mega Cruiser není kopií Hummeru první generace. Jedná se spíše o pečlivě prozkoumanou evoluci stejné myšlenky a obě vozidla vycházejí z podobných zadání (stejně jako LM002).

Japonská automobilka nechala postavit pouhých 133 civilních exemplářů, což z něj dělá jedno z nejvzácnějších a nejobskurnějších SUV, které kdy spatřilo světlo světa
Jak to vypadalo uvnitř modelu Mega Cruiser

Toyota jej postavila, protože JSDF takové vozidlo chtěla. Po válce v Perském zálivu, kde se používaly vozy Humvee, Japonsko jednak umožňovalo JSDF aktivněji se podílet na udržování míru v zámoří, jednak jí poskytovalo nové vybavení.

Mega Cruiser, oficiálně „HMV“, měl částečně nahradit nákladní automobil Toyota Type 73 ze 70. let. Měl být schopný převážet až 10 vojáků v terénu a sloužit také jako mobilní dělostřelecká platforma.

Vojenské i civilní účely

Ačkoli se oficiálně jedná o vojenský projekt, koncept z roku 1993 jasně naznačoval civilní variantu. Společnost na výstavě dokonce naznačila možnost prodeje spotřebitelům, „pokud by byla dostatečná poptávka“.

Není jasné, jak se poptávka zkoumala, ale v roce 1995 se vůz začal vyrábět jako vojenská verze BXD10. V lednu 1996 následoval civilní model BXD20, který vypadal přesně jako koncept.

Rozměry a specifikace Mega Cruiseru

Navzdory podobnému vzhledu a proporcím jako u Hummeru odhaluje detailní zkoumání Mega Cruiseru mnoho rozdílů. Toyota je o 40 cm delší, o 12,7 cm vyšší a jezdí na delším rozvoru asi o 10 cm. Váží asi o 680 kg méně.

Rozměry navíc znamenají více vnitřního prostoru a podle všeho je to tišší a kultivovanější vozidlo, které však není o nic méně schopné. Koneckonců se jedná o skutečnou vojenskou techniku a specifikace jsou fantazií terénního jezdce.

Japonská automobilka nechala postavit pouhých 133 civilních exemplářů
Vyrobilo se pouze 133 exemplářů

Mega Cruiser používá portálové nápravy, které umožňují světlou výšku až 42 cm (o něco více než Hummer), tři uzamykatelné diferenciály, 37palcové pneumatiky a kotoučové brzdy s větráním uvnitř.

Systém pro vypouštění vzduchu z pneumatik byl volitelný. Stejně jako u koncepční verze je k dispozici také hydraulický systém řízení zadní nápravy, díky němuž má Mega Cruiser malý poloměr otáčení.

Pod kapotou

Pod kapotou jste našli 4,1litrový turbodieselový čtyřválec o výkonu 153 koní a točivém momentu 282 N.m spojený se čtyřstupňovou automatickou převodovkou. To zní v tak velkém voze nevýrazně, ale je to výkonnější než osmiválce Hummeru. Maximální rychlost je údajně 130 km/h.

Všechno toto vybavení samozřejmě stojí peníze. Jako nový byl civilní Mega Cruiser stejně drahý jako Toyota Century a asi o 25 procent dražší než ekvivalentní Hummer. V terénu byla nezastavitelná, ale japonských kupců pro drahého goliáše s třináctiprocentní spotřebou, který je příliš široký na to, aby se vešel na některé místní silnice, je jen málo. Většina z nich se prodala vládním agenturám pro policejní, záchranářské a lesnické práce. Výroba skončila v roce 2001.

Pokud chcete vlastní obranu proti godzille nebo se chcete stát králem vzácných a schopných off-roadů, připravte se, že sáhnete hluboko do kapsy. Poslední Mega Cruiser uvedený na webu Bring a Trailer se prodával za 167 500 dolarů (3 955 000 korun).

Tato aukce končí 28. dubna.