Italská automobilka Aehra může konkurovat Tesle

Italský výrobce elektromobilů Aehra, se sídlem v Miláně, uvede na trh sedan a SUV. Značka může začít konkurovat firmám Tesla a Porsche

Italská automobilka Aehra se sídlem v Miláně, která vyrábí elektromobily, uvede na trh SUV a sedan.

Společnosti jako Tesla a Porsche se chystají získat nového konkurenta v podobě společnosti Aehra. Jedná se o výrobce elektromobilů se sídlem v Miláně. Dává si za cíl propojit „italský design, prvotřídní inženýrství a služby zákazníkům v USA“.

Aehra elektromobily

V plánu jsou zatím tři vozy Aehra. Elektrické SUV je připravené na říjnové odhalení tohoto roku a sedan má být odhalený v únoru příštího roku. Aehra říká, že dodávky obou modelů zákazníkům začnou v roce 2025. Třetí model, sportovní vůz 2+2, zatím není oznámený.

SUV Aehra začne soupeřit s Audi e-tron, Tesla Model X a BMW iX na prémiovém konci trhu čistě elektrických SUV. Firma tvrdí, že vozy obsahují „špičkovou technologii bateriové platformy. Ta se zaměřuje na dojezd nejméně 800 km a ohromující výkon“. Mělo by být také schopné pojmout „čtyři plnohodnotné hráče NBA, přičemž uprostřed zadní řady sedadel zbyde místo pro šestistopého dospělého“.

SUV i sedan má začít podporovat jednu platformu a u obou můžeme očekávat kapacitu baterie 120 kWh. To znamená, že sedan by měl nabídnout podobný, ne-li větší dojezd než model SUV. Oba začnou využívat lehký podvozek z uhlíkových vláken, který pomůže snížit hmotnost vozidla a zvýšit dojezd. Aehra říká, že oba nabídnou „výjimečnou agilitu a potěšení z jízdy“. Nabíjení by mělo být nejrychlejší ve světě EV s plány na architekturu 850 V, která je na trhu vedoucí.

Hledání zajímavých příležitostí

V exkluzivním rozhovoru pro Auto Express, spoluzakladatel společnosti, předseda představenstva a generální ředitel Hazim Nada, řekl: „Velká Británie pro nás je důležitým trhem. Začneme severoamerickým trhem, Evropou a Velkou Británií. Druhá etapa se má věnovat zemím Perského zálivu a Číně.“

Aehra se však na potenciální soupeře příliš nedívá. „Máme na mysli cenové rozpětí, takže se zaměřujeme na vysokou hladinu jako 3,96 milionů Kč až 4,45 milionů Kč. Což je cena, kterou samozřejmě má Porsche Taycan, Lucid Air, Mercedes EQS. Avšak nejsme podobní těmto produktům. Jsme docela transverzální, pokud jde o trhy, které chceme oslovit. Nemáme konkrétní měřítko.“

Nada si myslí, že Aehra získá náskok před konkurencí. Zejména u tradičních výrobců automobilů se spalovacím motorem. „Architektura vozidel Aehra dělá krok tím, že řeší přímé nedostatky při navrhování elektrických vozidel, která zachovávají tvary tradic spalovacích motorů.“

Můžeme očekávat, že vozy Aehra získají výbavu nejnovějších bezpečnostních systémů. A přestože firma hledá autonomii, Nada říká, že plná autonomie není prioritou. Pokud jde o výrobu, řekl: „Zaměříme se na 20 000 až 25 000 (globálně) ročně na jeden model. Což je v tomto segmentu dost ambiciózní, ale v prvních dvou fázích expanze trhu se nebojíme o nedostatek poptávky.

Design a prodej online

Italská automobilka Aehra také dbá na životní prostředí ve způsobu, jakým se mají vozy stavět. Nada uvedla: „Výrobní metoda našich vozů umožní recyklaci komponentů. Materiály, které použijeme, mají být šetrnější k životnímu prostředí a pokud jde o strukturu a karoserii, podlehnou recyklaci“.

Jak mají vozy vypadat, zůstane až do podzimu nejasné. Ale šéfdesignér Aehry Filippo Perini je bývalým ředitelem designového centra Lamborghini Centro Stile v Sant ‘Agata Bolognese. V jeho zadním katalogu jsou Lamborghini jako Aventador, Murciélago, Huracan, Urus a Reventon.

Jakmile se vozy začnou prodávat, zákazníci získají možnost nákupu online nebo prostřednictvím „salonů“, ze kterých Aehra povede distribuci.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky