BMW 760i xDrive 2023 – více luxusu, lepší výkon

BMW 760i xDrive

Zároveň také vyšší spotřeba paliva a vyšší cenovka. Co přináší nové BMW 760i xDrive 2023? Sedmičky s s benzinovým motorem získaly nové funkce.

Nový plně elektrický model BMW i7 je středem pozornosti, takže je snadné přehlédnout modely řady 7 s benzinovým motorem. Tyto modely sdílejí novou karoserii a různé vylepšené prvky výbavy. V prodeji se však hned vedle i7 EV objeví 760i xDrive.

První na řadě je nomenklatura. V loňském roce označení 760 – nebo správněji M760i xDrive – označovalo dvanáctiválcový model s výkonem 600 koní. Tento motor není v novém modelu k dispozici a označení 760 nyní označuje dvakrát přeplňovaný 4,4litrový osmiválec, který dříve poháněl model 750i xDrive.

V této nové inkarnaci modelu 760i byl výkon motoru zvýšen z 523 na 536 koní a byl obdařen 48voltovým hybridním systémem, který k osmistupňové převodovce ZF přidává elektromotor. Tento motor může poskytnout pouze 18 koní, ale až 148 N.m točivého momentu. To stačí k dosažení téměř okamžitého rozjezdu po zastavení na volnoběh. Elektromotor také dodává točivý moment pro snížení počtu převodových stupňů. Použitá elektrická energie se rekuperuje při zpomalování a ukládá se do baterie o kapacitě 1 kWh umístěné vzadu.

BMW 760i xDrive 2023
BMW 760i xDrive 2023

Tento hybridní provoz je naprosto bezproblémový a přispívá k vyšší spotřebě paliva. Kombinovaný odhad EPA se zvyšuje z 7,5l/100km u loňského modelu 750i na 11,2l/100km u nového modelu 760i. Důležitější je, že tento vůz je dostatečně rychlý, přestože přibral asi 45 kg – především díky hybridnímu systému.

Technické specifikace nového BMW 760i xDrive 2023

Podle BMW je 760i o 0,4 sekundy rychlejší na stovku než i7 – především kvůli téměř půltunovému náskoku hmotnosti modelu s benzinovým motorem. Tento rozdíl není příliš cítit díky bezproblémovému točivému momentu v nízkých otáčkách, který produkuje elektrický motor. Ve vyšších rychlostech je však 760 zřetelně rychlejší díky své hmotnostní převaze a také převodovce, která dokáže udržet motor v blízkosti jeho výkonového maxima.

Jinak 760i sdílí s i7 novou elegantní karoserii, která je asi o pět centimetrů delší a o dva centimetry širší a vyšší než starý vůz. Bez pod podlahou umístěného akumulátoru EV mohli konstruktéři snížit podlahu 760i, čímž získali o zlomek více místa pro nohy na zadních sedadlech.

Interiér 760
Interiér je luxusní

Navzdory velkorysému zvětšení rozměrů se rozvor zvětšil pouze o 0,5 cm. To je možná důvod, proč nový vůz nabízí o něco méně vnitřního prostoru než ten starý. Ne že by v kabině bylo těsno. Prostor pro hlavu vpředu i vzadu je velkorysý, ale prostor pro nohy se trochu zmenšil.

Interiér

Uvnitř kabiny najdete přepychové povrchové úpravy. Včetně volitelného kašmírového/vlněného čalounění, několika variant dřevěného obložení a ovládacích prvků připomínajících šperky na všech klíčových dotykových místech (řadicí páka, ovládací prvky sedadel a knoflík iDrive). Novinkou je také zakřivený displej. Na display umístili 14,9palcová obrazovku infotainmentu vedle 12,3palcové obrazovky sloužící jako přístrojový panel. V tomto voze je toho k ovládání hodně, na obrazovce „vše“ je přítomno přibližně 43 ikon, i když pravidelně budete mít přístup pravděpodobně jen k několika z nich. Ty lze seskupit do sekce „oblíbené“.

Mezi další klíčové nové možnosti patří sedadla Executive Lounge na pravé zadní pozici. Po jeho aktivaci se pravé přední sedadlo spolujezdce posune zcela dopředu a zároveň se pravé zadní sedadlo sklopí dozadu a zvedne se opěrka pro nohy. Každý aspekt tohoto rozmístění lze ovládat pomocí 5,5palcového dotykového displeje ve dveřním panelu.

Luxus i na zadních sedačkách
Luxus i na zadních sedačkách

Luxus v BMW 760i xDrive 2023 je i vzadu

Další možností je 31palcová video obrazovka, kterou lze umístit ze stropu a poskytnout tak zábavu cestujícím na zadních sedadlech. Pokud je na zadních sedadlech pouze jeden cestující, lze obraz posunout na obě strany. Zařízení se ovládá pomocí malých dotykových displejů v obou zadních dveřích. Mimochodem, tyto dveře, stejně jako přední, se mohou otevírat a zavírat pomocí elektrického ovládání tlačítky, pokud je to specifikováno.

Přes veškerý důraz na luxus se tento největší ze sedanů BMW stále dobře chová, když se tlačí na klikaté silnici. Ve všech rychlostech má dostatek výkonu, brzdy jsou silné, a přestože řízení není nejkomunikativnější, je přesné a má solidní cit pro střed. Elektrický posilovač řízení mění převod řízení v závislosti na úhlu natočení volantu a model 760 dostal standardně řízení zadních kol. Ani jedna z těchto funkcí není na věnci volantu citelná.

Všechny nové modely řady 7 vybavili vzduchovými pružinami a adaptivními tlumiči a odpružení se automaticky zpevňuje s rostoucí rychlostí. Pokud zvolíte sportovní režim, jízdní výška se sníží a tlumiče ještě více přitvrdí. Pokud máte volitelný 48voltovým aktivním protiprokluzovým systémem, sníží se také naklánění karoserie. Řízení je také podstatně těžší a blátivější, jako by se zvýšilo tření. Kupodivu jsme toto chování u modelu i7 nezaznamenali. Na výběr je celkem sedm jízdních režimů. Několik z nich zaměřili na vytváření světelných a zvukových efektů, které odpovídají, případně zlepšují vaši náladu.

Tak co? Máte chuť si tento vůz pořídit?

Zdroje: Car and Driver, Vapol