Zimní destinace, které můžete v Evropě navštívit

Většina lidí si může myslet, že dovolená v teplém počasí je jediným logickým způsobem, jak si užít volný čas, ale je třeba říci i to, jak se s ledovým počasím smířit a vybrat si zimní destinaci. Zima přináší kouzlo Vánoc, adrenalin při sjezdech z mohutných hor a romantiku jízdy na saních pod hvězdnou chladnou oblohou.

I když ne každému evropskému městu zima vyhovuje, některá s klesajícími teplotami jen vzkvétají. Podívejte se na náš seznam nejlepších míst k návštěvě v Evropě v zimě a na to, čím je každé tak výjimečné.

Zermatt, Švýcarská zimní destinace

Zermatt
Zermatt

Po většinu roku je Zermatt ospalou vesnicí. Ale s příchodem zimy se na ní sjíždějí lyžaři všech schopností, aby překonali více než 200 kilometrů sjezdovek. Zermatt je rájem pro zkušené lyžaře s možnostmi mimo sjezdovky a vrcholovými stanicemi ve výšce téměř 4000 metrů.

I nelyžaři najdou v Zermattu spoustu aktivit. Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet výlety na sněžnicích a zimní turistiku. Zermatt během chladnějších měsíců nabízí spoustu slunečního svitu, ideální pro procházky divočinou. K dispozici je v zimní destinaci také sáňkování, stejně jako túry s průvodcem pro ty, kteří chtějí objevovat nezvyklé oblasti.

Skvělá a snadná trasa, kterou můžete vyzkoušet, je 2,2 kilometru dlouhá procházka z Blauherdu do Fluhalpu. Můžete zahlédnout kamzíky pasoucí se na svazích a Matterhorn v dálce.

Val Thorens, Francie

Lyžaři ve Val Thorens
Lyžaři ve Val Thorens

Val Thorens ležící v nadmořské výšce přes 2000 metrů se 140 kilometry sjezdovek je nejvýše položeným a nejznámějším lyžařským střediskem v Evropě. Středisko je obklopeno dramatickými štíty a sněhovou peřinou, kam až oko dohlédne – skvělé pro sportovní nadšence, ale také opravdu velkolepé.

Pro ty, kteří chtějí krásu bez adrenalinu, má Val Thorens co nabídnout i mimo sjezdovky. Od výletů na sněžnicích a zimní turistiky až po neobvyklejší aktivity, jako je jízda na horském kole na sněhu nebo sjíždění hory na nejdelší francouzské sáňkařské dráze. Můžete si vyzkoušet kurz jízdy na ledě nebo sletět z hory na nejvyšší zipline v Evropě rychlostí až 100 kilometrů za hodinu, která je přitažená za vlasy. Nebo otestujte svou skutečnou odvahu při potápění pod ledem.

Reykjavík, Island a jeho zimní destinace

Reykjavík
Reykjavík

Island je na tom nejlépe v zimě, kdy je mimozemsky vyhlížející krajina pokrytá modrým ledem, kam až oko dohlédne. Island, země věčných ledovců, nabízí dobrodružství, která jinde v Evropě nenajdete.

Každý únor pořádá Reykjavík Festival zimních světel, který představuje světelné instalace. Spoustu venkovních aktivit na oslavu posledního zimního měsíce a nadcházejících světlejších dnů.

Pokud se chcete zahřát, Island je také známý svými mnoha geotermálními bazény. Můžete se namočit v horké vodě pod ledovou půlnoční oblohou.

Abisko, Švédsko

Polární záře v Abisko, zimní destinace Švédsko
Polární záře v Abisko, Švédsko

Abisko je často považované za nejlepší místo, kde můžete s malým rozpočtem vidět polární záři. Je to proto, že ve vesnici panuje zvláštní mikroklima. Díky kterému je zachycení tančících světel na obloze mnohem pravděpodobnější než v jiných skandinávských destinacích. To znamená, že je potřeba kratších pobytů, což je levnější z hlediska rozpočtu.

Abisko je také perfektní destinací pro zaryté zimní fanoušky. Lidé, kteří chtějí zažít běh na lyžích, sáňkování, jízdu na sněžných skútrech a zimní turistiku za nekonečné polární noci.

Rovaniemi, Finsko

Letecký pohled na Rovaniemi, destinace Finsko
Letecký pohled na Rovaniemi, Finsko

Pro prosincové cestovatele nedává žádná jiná destinace větší smysl než Rovaniemi, považované za oficiální domov Santa Clause. Pohádkové místo pouhé čtyři kilometry jižně od polárního kruhu, Santa Claus Village působí jako směs zábavního parku a arktické říše divů.

Oblíbeným místem pro výlety za polární září je oblast kolem Rovaniemi. Každý rok zde můžete vidět přes 200 zobrazení polární záře – jedno z nejvyšších čísel ve Skandinávii.

I když nestihnete polární záři. Rovaniemi projde magickým obdobím polárního soumraku, kdy slunce bude ještě několik hodin denně vycházet. Během těchto měsíců vše pokrývají namodralé, třpytivé závěje, které dodávají přírodě i budovám magickou kvalitu.

Zdroj: PlanetWare, Towpoint