EV9 GT nabídne obrovský výkon díky dvojici motorů

Kia zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2024. Dále zveřejnila model EV9 GT, který se přiřítí s ohromným výkonem

Kia zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2024, které jsou plné obvyklého prodejního a finančního žargonu. Spolu s touto tiskovou zprávou však společnost zveřejnila také záznam projevu svého generálního ředitele na Dni investorů, který se konal na začátku tohoto měsíce. A v něm jsme objevili několik šťavnatých detailů o chystaných produktech. Nejvíce se však skloňovalo jméno EV9 GT, které se přiřítí s ohromným výkonem.

O výkon se postará vylepšená soustava dvou motorů

Model EV9 GT prorazí v lednu 2025 a dostane „obrovský výkon“ díky vylepšené soustavě dvou motorů. Kia tvrdí, že z 0 na 100 km/h zrychlí za méně než čtyři sekundy, což je vzhledem k hmotnosti velkého SUV, které váží téměř 2 721 kg, působivé.

Očekává se výrazné zvýšení výkonu oproti 379 koním a 516 N.m, které nabízí nejsilnější verze, která se již prodává. Dodatečná síla pomůže verzi GT zkrátit čas zrychlení na 100 km/h o více než jednu sekundu.

Baterie a dojezd

Pokud Kia neplánuje vylepšit chemické složení baterií, pravděpodobně to ovlivní dojezd. To se obvykle stává, když se elektromobilu dostane výkonnostní péče na úkor efektivity. Dnes dostupný model EV9 GT-Line ujede podle EPA na jedno nabití 434 km. Kia uvádí, že plnotučný model GT dostane silnější odpružení a vylepšené brzdy.

Další vylepšené modely GT

Nejedná se o jediné elektrické SUV značky Kia, které se dočká verze GT. Ačkoli se o něm během dne generálního ředitele pro investory nemluvilo, model EV5 GT se již objevil v Číně. Nedávno se jeho snímky objevily na webových stránkách MIIT.

Model EV5 GT se již objevil v Číně. Nedávno se jeho snímky objevily na webových stránkách MIIT
Kia EV5 GT

Později během prezentace se v pozadí objevil celý plán produktu. Uvedení aktualizovaného modelu EV6 na trh se plánuje na druhé čtvrtletí tohoto roku. Sportovní EV6 GT by mělo následovat na začátku čtvrtého čtvrtletí.

V posledním čtvrtletí letošního roku plánuje Kia také vylepšení oblíbeného modelu Sportage. Jinde přijde první EV3 a nová K4 ve třetím čtvrtletí, kdy se velký sedan K8 nedostupný ve Spojených státech určitě dočká faceliftu v polovině cyklu.

Nejdříve se však brzy objeví pětidveřová verze hatchback kompaktního sedanu K3, který rovněž není určený pro americký trh.