Macík vyhrál, hned za ním Loprais. Česká výprava si veze domů dva nejcennější kovy

Kamionový závodník Martin Macík vyhrál slavný etapový závod Rallye Dakar 2024. Macík měl náskok nad druhým Alešem Lopraisem asi dvě hodiny

Je to tady! Konečně se česká výprava dočkala. Kamionový závodník Martin Macík vyhrál slavný etapový závod Rallye Dakar 2024. K vítězství mu samozřejmě dopomohl jeho tým a hlavně kamion Iveco. Macík měl náskok nad druhým Alešem Lopraisem asi dvě hodiny.

Češi berou zlato a stříbro

Česká družina si veze domů zlatou (M. Macík) a stříbrnou medaili (A. Loprais) v kategorii kamionů. Poslední zlato si domů přivezl Karel Loprais před dlouhými 23 lety v roce 2001.

Jak Macík, tak i Loprais v letošním 46. ročníku dakarské rallye vytvořili vlastní maxima. Macík vloni skončil těsně druhý, ale letos už konečně Dakar vyhrál. Druhý Loprais musel vloni ze závodu odstoupit kvůli smrtelnému incidentu s fanouškem. Letos si však zpravil chuť.

Ve (vyježděných) stopách svých otců

Psal se rok 1988 a na stupních vítězů stál první Karel Loprais a druhý Jiří Moskal. Od té doby uplynulo 36 let. Po tak dlouhé době si Češi úspěch zopakovali. Ať už jde o Macíka či o Lopraise, oba jdou ve stopách svých závodnických předků.

„Vyhráli jsme a je to úžasné, nádherné. Projeli jsme cílem a já chvíli hledal slova. Pak přišel můj táta, vyměnili jsme si emoce a po 23 letech, co se on rozhodl jet na Dakar, jsme tady jako vítězové,“ řekl Macík hned poté, co dorazil do cíle.

Čechům se dařilo i v jiných kategoriích

V kategorii automobilů se dařilo českému jezdci Martinu Prokopovi, který si zajel pro celkově páté místo, čímž vylepšil své i české maximum. Vítězem se stal Carlos Sainz Jr. ze Španělska, který jel v Audi. Automobilka Audi letošním rokem Dakar opouští, protože se chce plně věnovat Formuli 1, kde začne působit od roku 2026.

Mezi českými motorkáři se nejvýše umístil Martin Michek, kterému patří desáté místo. Na desáté příčce skončil v Dakaru i před třemi lety.

Další motorkář, Milan Engel, se letos zúčastnil Dakaru již po desáté. Nakonec si dojel pro dvaadvacátou příčku. Kousek za ním skončil Jan Brabec. Do cíle dorazili také David Pabiška, Martin Prokeš a Libor Podmol, kterého trápilo zranění ze třetí etapy, kdy musel být převezen do nemocnice kvůli šití tržné rány.

Zdroje: Sport.cz, Garaz.cz, Dakar.com, TowPoint