SUV Volvo EX30 s dojezdem 439 km

Nedávná žádost o ochrannou známku naznačuje, že by se malé elektrické SUV švédské automobilky Volvo mohlo jmenovat EX30

Nedávná žádost o ochrannou známku naznačuje, že by se malé elektrické SUV Volvo mohlo jmenovat EX30.

Současná nabídka plně elektrických vozů Volvo se skládá ze dvou modelů. A to z modelu XC40 Recharge a alternativního kupé C40 SUV. Přesto Volvo očekává, že v roce 2022 by mohla auta na plně elektrický pohon tvořit 10 % všech prodejů. Navíc do roku 2030 chce švédská firma dosáhnout čistě elektrického pohonu.

Model EX30

V rámci svého plánu elektrifikace chce Volvo přidat nové elektrické SUV, které by se posadilo pod model XC40 Recharge. Generální ředitel společnosti Volvo Hakan Samuelsson již dříve uvedl, že Volvo přesune své názvosloví z tradičních kódových označení na vlastní jména.

Současná nabídka plně elektrických vozů Volvo se skládá ze dvou modelů. A to z modelu XC40 Recharge a alternativního kupé C40 SUV
Volvo C40 Coupe

Nedávné žádosti o ochrannou známku však naznačují, že by se nové malé SUV mohlo jmenovat EX30. Přičemž „E“ by znamenalo elektrifikaci, „X“ SUV a „30“ nejmenší model v nabídce Volva.

Generální ředitel švédské značky Hakan Samuelsson již potvrdil, že nový model získá karoserii SUV. Dále potvrdil, že vůz má být založený na čistě elektrické platformě vyvinuté vlastníkem Volva, čínským konglomerátem Geely.

Samotné Volvo již nový vůz upoutalo, když jej zařadilo na obrázek modelové řady, který se objevil na loňské prezentaci. Očekává se, že by tento model mohl hrát významnou roli v ambicích společnosti zvýšit do roku 2025 prodeje ze zhruba 800 000 kusů ročně na 1,2 milionu.

Volvo uvedlo, že nové SUV EV "EX30" má následovat po připravovaném modelu EX90. Ten má být sám o sobě plně elektrickým nástupcem modelu XC90
XC90

Volvo uvedlo, že nové SUV EV „EX30“ má následovat po připravovaném modelu EX90. Ten má být sám o sobě plně elektrickým nástupcem modelu XC90. Samuelsson se vyjádřil k datu uvedení malého SUV na trh: „Řekli jsme, že příští nový elektromobil je skutečně nástupcem naší vlajkové lodi SUV a po něm následuje menší SUV. Je velmi pravděpodobné, že se začne vyrábět v Číně.“

Platforma a výkon baterie

Místo platformy CMA, kterou v současnosti sdílejí Volvo a Geely, by základem nového SUV Volvo mohla být architektura Sustainable Experience Architecture (SEA) společnosti Geely. Tuto architekturu chce v budoucnu využívat také podznačka Polestar společnosti Volvo.

SEA je modulární platforma, což znamená, že se do ní vejde celá řada vozidel různých velikostí, od velkých SUV, jako je EX90, až po Polestar. Nejmenší verze (SEA-E, přičemž „E“ znamená „entry“) se již používá u nového Smartu #1. U vozu, který by měl konkurovat novému malému SUV značky Volvo.

Ve Smartu #1 je maximální dojezd 439 km na jedno nabití. 150kW dobíjecí rychlost umožňuje doplnit baterii o výkonu 66 kW na 10 až 80 %.

Zdroje: autoexpress, Top-Nosiče