Audi ve Formuli 1 v roce 2026

Audi oznámilo, že bude soutěžit ve Formuli 1 od roku 2026 – ve stejném roce vstoupí v tomto sportu v platnost nové předpisy pro motory

Audi oznámilo, že bude soutěžit ve Formuli 1 od roku 2026 – ve stejném roce vstoupí v tomto sportu v platnost nové předpisy pro motory. A po letech spekulací Audi poukázalo na plány F1 stát se udržitelnější a nákladově efektivnější jako hlavní důvod, proč se zapojit.

Audi ve Formuli 1

Generální ředitel Audi Markus Duesmann na tiskové konferenci při Velké ceně Belgie Formule 1 řekl: „Motoristický sport je nedílnou součástí DNA Audi. Formule 1 je pro naši značku jako globální jeviště, tak vysoce náročná vývojová laboratoř. Kombinace vysokého výkonu a konkurence je vždy hnací silou inovací a přenosu technologií v našem odvětví. S novými pravidly je nyní ten správný čas, abychom se zapojili. Koneckonců, Formule 1 i Audi sledují jasné cíle udržitelnosti.

Nová pravidla pro rok 2026 zahrnují, že výrobci souhlasí s vyřazením komplexní motorgenerátorové jednotky z hybridních a přeplňovaných motorů V6. Noví dodavatelé získají více času na testování a větší útraty.

Audi vyvine svůj vlastní motor v blízkosti svého ústředí v Ingolstadtu. To z něj udělá první pohonnou jednotku F1 vyráběnou v Německu po více než deseti letech. „Při vývoji a výrobě pohonné jednotky Formule 1 začneme stavět na cenných odborných znalostech našich zaměstnanců motorsportu. Chceme i nadále pokračovat v investování do našeho centra motoristického sportu a také nabíráme vysoce specializované profesionály,“ řekl generální ředitel Audi Sport Julius Seebach, kterého v září vystřídá Rolf Michl.

Závody F1

Od roku 2026 dojde v F1 ke zvýšení výkonu z elektrické strany hnacího ústrojí. Audi říká, že je možné, že elektromotor má produkovat tolik výkonu jako 1,6l přeplňované motory. Motory samotné poběží pouze na udržitelné palivo, což je podle Audi předpoklad pro jeho vstup.

Audi také poukázalo na rozšiřující se základnu publika, které se F1 těší. V prohlášení se uvádí: „V roce 2021 sledovalo závody více než 1,5 miliardy televizních diváků. Formule 1 je populární na klíčových trzích, jako je Čína a USA. Navíc tento trend stále stoupá – dokonce i mezi mladými cílovými skupinami.“

Oznámení Audi se představilo spolu s maketou vozu F1 v předpokládané barvě značky.

Závazky

Pokud jde o to, kterému týmu začne Audi dodávat motory, očekává se, že firma koupí většinový podíl v Sauberu. Dále převezme motory odvozené od Ferrari, s nimiž Alfa Romeo v současnosti jezdí, a v průběhu procesu získá práva na pojmenování týmu. Alfa Romeo učinila prohlášení krátce po rozhodnutí Audi vstoupit do F1 a uvedla, že ukončí svou současnou smlouvu se Sauberem do konce roku 2023.

Vstup Audi nemusí být jediným závazkem Volkswagen Group F1, kterého se v tomto desetiletí dočkáme. Porsche je také široce nakloněné k tomu, aby znovu vstoupilo do sportu jako výrobce motorů. Možná ve spolupráci s Red Bullem.

Zdroje: autoexpress, Top Nosiče