XC40 od Volva: čistá zábava s velkým prostorem

XC40

Volvo XC40 Pure Recharge je kompaktní elektrické SUV. Představilo se koncem roku 2021 a připojí se k rostoucí nabídce elektrických SUV na trhu.

S cenou 1 700 000 korun před zahájením provozu se 1,65 m vysoké Volvo XC40 Pure Recharge nachází uprostřed řady dostupných elektrických SUV. Od modelu MG ZS EV za 1 milion korun až po prémiové hráče, jako je Mercedes-Benz EQC za 3 miliony korun a Audi e-tron také za necelé 3 miliony.

Přímo konkuruje modelu Mercedes-Benz EQA 250, jehož cena začíná na 1 650 000 korunách, dále Hyundai Ioniq 5 za 1 550 000 korun a modelu Kia EV6, jejíž cena začíná na 1 440 000 korunách. Ale u modelu GT-Line s dvoumotorovým motorem se pohybuje cena ještě trochu výš.

 Volvo XC40
Volvo XC40

Technické specifikace nového modelu Volvo

Nové Volvo XC40 nemá sice tak velkorysý dojezd jako Kia EV6. Ani superfuturistický vnitřní design modelu Ioniq 5. Ani funkce jako vehicle-to-load a 350kW nabíjení, které jsou k dispozici u obou jihokorejských novinek. Vynahrazuje to však prostorným interiérem. Známým, ale technologicky vyspělým přístrojovým panelem a svižným zrychlením.

Jeho 78kWh baterie je dimenzována na dojezd 418 km. V nejoptimálnějších podmínkách. V reálných podmínkách však ujedete kolem 370 km. Jeho dva 150kW motory (300 kW dohromady) poskytují velmi svižný okamžitý točivý moment 660 Nm.

Na více než dvoutunové kompaktní SUV je tak XC40 překvapivě rychlá. Se zrychlením z 0-100 km/h za 4,9 sekundy zdaleka překonává své konkurenty (Ioniq 5 v nejvyšší výbavě zvládne sprint za 6,1 sekundy, zatímco EV6 zvládne sprint za 5,2 sekundy, EQA se zastaví na hodnotě 8,9 sekundy).

Je také dimenzován na tažení nepříliš vysoké hmotnosti 1,5 tuny, což z něj dělá jeden z nejschopnějších elektrických věžových vozů v zemi.

Jeho nejbližším příbuzným je model Polestar 2, který jsme nedávno rovněž recenzovali. A přestože jsou oba vozy postaveny na platformě Geely CMA. (Čínský automobilový gigant, který částečně vlastní jak Volvo, tak jeho vysoce výkonnou plně elektrickou odnož Polestar.) Obě značky ji sdílejí, mezi XC40 Pure Recharge a Polestar 2 existují některé výrazné rozdíly.

Klíčovým rozdílem je cena. Ta hraje ve prospěch Volva. Také možnost rozšíření o asistenta řidiče.

Interiér nového XC40

Stejně jako Polestar 2 je i XC40 Pure Recharge vybaveno stejným rozhraním Android Automotive prostřednictvím vertikálního dotykového displeje, i když s mírně odlišným stylem zobrazení, a také sekundárním displejem za volantem.

Interiér XC40
Interiér XC40

V kombinaci s řadou knoflíků a ovladačů zábavy a klimatizace, stejně jako manuálními, ale retrostylovými výdechy ventilace u XC40 představuje středová palubní deska zcela nekonfliktní rozhraní pro ovládání vozu.

Díky integrovanému systému Android Automotive můžete k hudbě přistupovat prostřednictvím oblíbené aplikace Obchod Play. Do vozu sice nelze stáhnout všechny aplikace z obchodu Play Store, ale protože využívají operační systém Android společnosti Google, mohou být časem přidány další.

Velmi potěšující je u XC40 navigační systém Android, který je opravdu svižný a přehledný. Také proto, že vůz má Android Automotive, má Google Assistant – nemusíte se ani dotknout obrazovky, pokud nechcete vy. Stačí říct: „Hej, Google, ukaž mi cestu k tomu a tomu,“ a můžete vyrazit. Děti také velmi pobavilo, když se Googlu zeptaly, jak zní kočka, a pak slyšely, jak auto mňouká.

Stejně jako u Polestaru 2 je u XC40 součástí operačního systému opět Range Assistant, který vám v reálném čase ukazuje spotřebu energie a poměrně slušný odhad dojezdu. A už jsem zmínil zvukový systém Harman Kardon? Je na místě, takže jízda s oblíbenými melodiemi je vítězstvím.

XC40 Pure Recharge
XC40 Pure Recharge

Tak co, měli byste chuť se projet?

Zdroje: caranddriver, Vapol