Range Rover Sport V8

Range Rover přichází s modelem Sport, který má pod kapotou osmiválcový motor

Range Rover Sport nabízí řadu pohonných jednotek včetně V8. Slibuje agilitu při nízkých rychlostech a vysokou rychlost od nového systému řízení všech čtyř kol. Dále nabízí přepracovaný interiér s nejnovějším infotainmentem Pivi Pro Jaguar Land Rover.

Nejnovější Range Rover Sport se vyvíjel společně s pátou generací Range Roveru, představeným v loňském roce. To proto, aby byla zajištěná konzistentnost v rámci rodiny Range Rover. A také, což je zásadní, dostatečné rozlišení mezi těmito dvěma modely.

Šéf designu JLR Gerry McGovern řekl, že nejnovější model „redefinuje sportovní luxus“ a popsal jej jako „moderní, relevantní a progresivní“.

S ohledem na dopad modelu nazval McGovern Range Rover Sport „prvním svého druhu v roce 2005, předzvěstí nového vozu s luxusním a sportovním charakterem Range Rover“. Dodal: „Vytvořil nový segment vozidel a stal se prvním modelem v rozšířené rodině Range Rover, který připravil cestu pro Evoque a Velar.

Výkon Range Rover Sport V8

Vrcholem řady je prozatím 4,4 litrový benzinový motor V8 odvozený od BMW o výkonu 525 koní se dvěma turbodmychadly. Range Rover dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,5 s. Má se jednat o populární model, předpovídá Nick Collins, výkonný ředitel programů pro vozidla JLR. „Poptávka po V8 je v tuto chvíli velmi silná,“ řekl. „Zdá se, že existuje rozpor mezi velkými benzínovými motory a EV.“

Očekává se, že i nový plug-in hybrid zastane roli silného prodejce. Ve své nejvýkonnější podobě využívá 3,0 litrový zážehový šestiválec Ingenium s elektromotorem o výkonu 141 koní. Motor je poháněný baterií o kapacitě 38,2 kWh, o celkovém výkonu 503 koní. Sprint z 0 na 100 km/h dokončí za 5,4 s. EV Poskytuje dojezd 112 km a emise CO2 18 g/km. V kombinaci s benzínovými a elektrickými rezervami nabízí dojezd 740 km.

Range Rover Sport nabízí ten správný dynamický nádech dobře našlapané formule SUV.

Počáteční řadu doplňuje řada 48V mild-hybridních variant, které využívají buď řadový šestiválec Ingenium P400, nebo šestiválcové vznětové pohonné jednotky D300 a D350.

V roce 2024 se na trhu objeví také elektrická verze Range Roveru Sport
Range Rover Sport

Dva důležité modely dorazí později. Elektrická verze přijde v roce 2024, přibližně ve stejnou dobu jako varianta s nulovými emisemi. Range Rover SVR je také potvrzený, ale Land Rover nezveřejňuje další podrobnosti. „Je to v programu. Zákazníci nebudou zklamáni,“ řekl Collins.

Zatímco SVR je poháněný V8, elektrický model by mohl používat hnací ústrojí pocházející od technického partnera BMW, jako je to, které se nachází v nejvyšší příčce iX M60. Ten má výkon 611 koní a 1 099 Nm.

Dynamika

Nový Range Rover Sport je postavený na flexibilní smíšené kovové architektuře JLR, známé jako MLA-Flex, kterou používá také Range Rover. Firma tvrdí, že má o 35 % vyšší torzní tuhost než odcházející model. To pokládá základ pro řadu technologií podvozku, které jsou všechny speciálně vyladěné pro tento vůz.

Collins řekl: „Architektura MLA a nejnovější systémy podvozku se spojily. To proto, aby přinesly nejpoutavější a nejnapínavější Range Rover Sport všech dob.“

Dynamic Response Pro tohoto modelu využívá 48V elektronický systém aktivního řízení náklonu. Systém je schopný aplikovat točivý moment až 1 400 Nm na každou nápravu, aby nabídl „nové úrovně kontroly nad karoserií a vyrovnanosti v zatáčkách“, uvedla firma.

Funguje to ruku v ruce s nejnovější generací Dynamic Air Suspension, která poprvé představuje vzduchové pružiny s přepínatelným objemem. Pro nejlepší odezvu vůz sleduje cestu před sebou pomocí navigačních dat, aby se připravil na nadcházející zatáčky.

Range Rover Sport je nyní k dispozici s řízením všech kol. Což by spolu s vektorováním točivého momentu brzděním a elektronickým diferenciálem mělo znamenat lepší agilitu v zatáčkách. Systém řízení umožňuje natáčení zadních kol až o 7,3 stupně mimo fázi s předními koly, aby bylo dosaženo lepší manévrovatelnosti při nízkých rychlostech, a také otáčení ve fázi pro lepší stabilitu při vysokých rychlostech.

Model, který je vybavený nejnovějším systémem Terrain Response 2 společnosti Land Rover pro jízdu v terénu, představuje nový adaptivní tempomat této značky. Řidič si může vybrat jedno ze čtyř nastavení a systém podle toho upraví rychlost, aby se řidič mohl soustředit na řízení.

Design

Stejně jako u všech modelů Land Rover je i nový Range Rover Sport V8 vzhledově evolucí odcházejícího modelu. Zachovává si krátké převisy a strmě skloněná okna vpředu i vzadu. Má o 75 mm delší rozvor než dříve, aby se zlepšil prostor pro zadní nohy.

Hlavní designér exteriéru Dominic Najafi zdůraznil tři základní prvky jeho designu. Linii střechy, která „zrychluje“ směrem dozadu; tzv. pas, což je souvislá smyčka kolem auta. A spodní část, která prochází skrz a vykopává vzadu.

Řekl: „Má hladký povrch od těla ke sklu a strana těla je velmi hladká. Je propracovanější než odcházející Range Rover Sport.

„Vzadu jsme posunuli poznávací značku dolů, aby byl povrch čistší než dříve. I grafika na tomto voze je harmonická. Nechceme, aby něco vyčnívalo. Je to velmi moderní přístup.“

Uvnitř vozu je informační zábavní systém JLR Pivi Pro s 34,7 cm displejem.
Interiér

Digitální LED osvětlovací jednotky vpředu, nejtenčí, jaké kdy Land Rover montoval, vytvářejí světelný podpis pro denní svícení. Nepřerušovaná grafika LED světel vzadu poprvé zavádí technologii povrchových LED do sériového vozidla, tvrdí Land Rover.

Vnitřek Range Roveru Sport je navržený tak, aby se více zaměřil na řidiče než jeho sourozenec Range Rover. Volant je podobný jako u Range Roveru, ale poloha sezení je o 20 mm nižší.

Vysoká středová konzola se zvedá do palubní desky, která má 33,2 cm zakřivenou obrazovku. Ta využívá informační a zábavní systém JLR Pivi Pro, plus 34,7 cm displej řidiče. Má bezdrátové aktualizace, bezdrátové Apple CarPlay a schopnost Android a Amazon Alexa.

První dodávky dorazí v září s cenami od 2,35 mil. Kč, což je nárůst o 427 tis. Kč ve srovnání s odcházejícím modelem.

zdroj: autocar, Vapol