Rallye Dakar 2024 začne za dva týdny

Už za dva týdny začne Rallye Dakar 2024. Nejextrémnější etapový závod lidské historie letos očekává až 800 závodníků z různých koutů světa

Už za necelé dva týdny začne Rallye Dakar 2024. Nejextrémnější etapový závod lidské historie letos očekává až 800 závodníků z různých koutů světa. Na účastníky Dakaru opět čeká 12 etap a jeden prolog. Celková délka tras v ročníku 2023 měřila 7 891 kilometrů. Závod začíná prologem na nový rok, konkrétně 5. ledna.

Duny Saudské Arábie

Dakar Rallye 2024 se pojede již pátým rokem v Saudské Arábii. Závod se na arabském poloostrově koná již od roku 2020. Všichni závodníci musí zvládnout během dvou týdnů 12 etapových závodů a také úvodní prolog. Celková délka trasy činí 7 891 km, z čehož 4 727 km jsou rychlostní zkoušky (měření času pro celkovou klasifikaci).

Rallye Dakar 2024 se na arabském poloostrově koná již od roku 2020
Závodníky čeká už popáté poušť Saudské Arábie

Na závodníky čekají nekonečné písečné pláně a nevyzpytatelné duny. Vloni se závodníci paradoxně potýkali s vydatným deštěm, který v kombinaci s pískem vytvořil oázu bahna. Na některých rozbahněných územích si museli závodníci navzájem pomáhat (kdyby se k tomu všemu přimíchal i cement, závodníci by zde ztvrdli napořád).

Orientace v závodě

Závodníci jsou předurčeni k užívání systémů GPS. Údaje o trasách mají sepsány v tzv. roadbooku, který je pro ně jako pravá ruka. Podle roadbooku určují trasy, orientační body a vzdálenosti k nim. Dále z roadbooku vyčtou možné nástrahy a jiná nebezpečí.

Závodníci by sice mohli sledovat stopy kol svých oponentů, ale to jim ještě nedává jistotu, že vozidlo před nimi jede správně. Proto je nejdůležitější pomůckou v terénu roadbook.

Kategorie a počet jezdců ročníku 2024

Letošního 46. ročníku Rallye Dakar se v osmi kategoriích představí celkem 778 závodníků z celého světa.

V současnosti nabízí dakarská rallye osm kategorií, ale nebylo tomu tak vždy. V prvním ročníku v roce 1978 (začátek 26. 12. 1978) se představily celkem tři kategorie, a to automobily, kamion a motocykly. Postupně přibývaly další kategorie. Poslední a tudíž nejmladší kategorie Classics přibyla na seznam v roce 2021. V této kategorii soutěží pouze historická vozidla, která kdysi extrémní závod podstoupila. Některé vozy mají více než 40 let.

Česká flotila

Pod českou vlajkou pojede celkem 38 závodních jezdců ve čtyřech kategoriích. Výprava se skládá z osmi motorek, tří automobilů, sedmi kamionů a tří klasických vozů (kat. Classic).

Mezi aspiranty na vítěze určitě patří Martin Macík (Iveco) a Aleš Loprais (Praga).