VW bude v Norsku prodávat pouze elektromobily

VW bude stahovat všechny své nové vozy se spalovacím motorem z norského trhu od roku 2024, uvedl místní importér společnosti.

Norská vláda již stanovila cíl, který má od roku 2025 zcela odrazovat od prodeje vozů se spalovacím motorem. Již nyní je lídrem na trhu v elektrifikaci dopravy a více než osm z 10 nových prodaných osobních automobilů je zde již na bateriový elektrický pohon. Výsledek tří desetiletí podpůrné politiky v Norsku.

Nové oznámení, které přišlo prostřednictvím importéra Volkswagenu Møller Mobility Group – který dováží a prodává všechna vozidla skupiny Volkswagen včetně VW, Audi, Škoda a Cupra.

Norský trh

Znamená to, že VW se bude v Norsku loučit se spalovacími motory o dva roky dříve, než požadovala norská vláda. Protože termín ukončení prodeje nových ICE Volkswagenu bude 1. ledna 2024.

A přestože Norsko se zdá již lídrem v přijímání elektromobilů, většina aut, která jezdí stále na silnicích – více než 80 % – se stále pohání fosilními palivy.

ID.4 elektrické SUV.  Zdroj: Volkswagen; VW bude v Norsku prodávat pouze elektromobily
Elektrické SUV ID.4 od Volkswagenu je nejoblíbenějším automobilem značky v Norsku

Šéf importéra Volkswagenu Ulf Tore Hekneby říká, že si myslí, že cíle norské vlády by měly být přísnější, aby bylo možné dříve vyřadit všechna spalovací auta na silnicích.

Na akci s nadací Zero Environmental Foundation minulý týden Hekneby řekl, že chce vidět ambicióznější vládní cíle. Jako je pevné datum, do kterého musí být alespoň polovina populace vozidel bez emisí.

„Potřebujeme, aby průmysl a politici pokračovali v práci na snižování emisí,“ uvedl v prohlášení. A dodal, že chce také vidět přestávky ve snižování plug-in hybridů.

Technologie

„Konkrétním krokem, o kterém se domníváme, že můžou politici učinit již nyní, se jeví odstranění odpočtu hmotnosti u plug-in hybridů od 1. ledna. Toto je včerejší technologie. Ta přispívá k tomu, že mnoho kupujících automobilů se stále odklání od možností s nulovými emisemi,“ řekl.

Jak informovala norská média, Hekneby také poukázal na zprávu Institutu pro ekonomiku dopravy. Ta uvedla, že 50 procent vozového parku osobních automobilů by se mohlo elektrifikovat do roku 2036, pokud se mají zachovat všechny současné pobídky.

Politické páky na podporu přijetí elektrických vozidel v Norsku zahrnují osvobození elektromobilů od DPH. To má skončit 1. ledna 2023 pro elektromobily s cenou nad 500 000 korun (přepočteno těsně pod 97 000 $ (2 408 025 Kč)).

Hekneby odhaduje, že cíle 50 procent e-vozidel ve vozovém parku by se mohla dosáhnout až v roce 2042. A to pokud by se tato dotace zrušila.

V současné době tvoří prodej elektromobilů téměř 81 % prodejů nových vozů Volkswagen v Norsku. To je 6 900 z celkových 8 500. Většinu z nich tvoří elektrické SUV značky VW ID.4, které z hlediska oblíbenosti těsně následuje Teslu Model Y.

prodej elektrických aut v Norsku; VW bude v Norsku prodávat pouze elektromobily
Prodej elektrických aut v Norsku

Pohled na celkový trh ukazuje, že minimálně v případě nových registrací se krok ke 100 procentům nových osobních vozů BEV blíží. Elektromobily letos tvořily v Norsku hodně přes 70 procent nových registrací.

Jak uvedl Volkswagen prodal nejvyšší počet „elektrických Kombis“ ID.Buzz v Norsku.

Zdroj: thedriven, Vapol