Honda ZR-V, stvořená pro generaci Z

Rozměry zapadá mezi modely HR-V a CR-V a přestože do Evropy přichází až nyní, v Číně, ale i v Severní Americe se z něj už těší nějaký čas. Paradoxem je, že v USA se jmenuje HR-V. A proč se v Evropě bude prodávat pod názvem Honda ZR-V? Písmeno „Z“ znamená odkaz na generaci Z, která by měla být hlavním klientem tohoto moderního crossoveru.

Ze solidního těsta

Rozdělme si auto na tři pomyslné části, ale ne z pohledu designu, ale z pohledu techniky. Přední část pochází ze Civicu, tedy motor, převodovka, pohon či základ přední nápravy jsou jako na Civicu. Potom přichází motorová příčka, která je speciálně vyvinuta pro model ZR-V. Tady si dali velmi záležet na odhlučnění od kol a pohonu. A to můžu potvrdit. Pocitově se nám zdál vnitřek tišší a akusticky příjemnější než v Civicu, i když to mohou zkreslovat rozdílné pneumatiky a povrch vozovky. Nic to však nemění na věci, že na španělských cestách s různým povrchem jsem byl velmi překvapen z malého množství hluku. Ale pojďme dál. Poslední částí je vše od motorové příčky dozadu. Zde se už tvůrci inspirovali novým modelem CR-V.

Honda ZR-V

Co považuji za klíčové? Pod podlahou se skrývá plnohodnotná, na dnešní poměry velká nádrž o objemu 57 litrů. A proč mluvím o nádrži? Reálně s ní můžete ujet tisíc kilometrů! Mně se totiž s kolegou při filmování, fotografování a náročnějším zacházení podařilo dosáhnout průměrné spotřeby vynikajících 5,9l/100 km. Podstatné je, že Honda ZR-V pro použitou platformu nemůže mít oblíbená variabilní sedadla Magic seats použitá v menších modelech. U zadních sedadel ještě zůstaňme. Konstruktéři se je snažili osadit co nejníže, aby sezení připomínalo jízdu v klasickém hatchbacku nebo sedanu.

Pro radost z jízdy, Honda ZR-V

Přední náprava je klasická, typu McPherson. Nedá mi však nezmínit, že nápravnice je z důvodu trendu snižování hmotnosti z hliníku. Vzadu je víceprvková náprava, což také v této třídě už nebývá standardem. Technologické predispozice jaksi automaticky přinášejí myšlenky o skutečné radosti z jízdy. A opravdu je tomu tak. Zatáčky jsme hltali plnými doušky s uznáním o dobré odvedené práci. A abych nezapomněl, pochválit musím i výborný výhled z auta, ať už směrem dopředu nebo dozadu. Jediné, co se mi trochu nezamlouvá, je závětrný design zpětných zrcátek, ale funkčnost mají vynikající.

Jen jeden pohon

Můžete mít pohon všech kol? Ne, nemůžete. Trend došel k tomu, že moderní crossovery této kategorie se do terénu nedostanou. A Honda se této informace chytila. Pod kapotou Hondy ZR-V se skrývá 2litrový atmosférický motor s přímým vstřikováním a rozvodovým řetězem. Jeho maximální výkon je 143 k při 6000 ot.min-1. Jízda na čistý spalovací motor se však neděje příliš často, takže tento údaj je poněkud irelevantní. Mnohem zajímavějším je údaj z dvoumotorové automatické převodovky, což je i konečný výkon. Pozor, záměrně nepíšu e-CVT, protože samotná Honda přiznává, že od tohoto pojmenování upouští, protože to lidi mýlí. Zde je výkon 184 k při 5 000 – 6 000 ot.min-1 a 315 Nm. Finální převodový poměr je však „lehčí“ než v Civicu a proto jsou i dynamické údaje trošku jiné. Maximální rychlost je 173 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h trvá 7,8 s v závislosti na verzi. Vedle hybridní jízdy, jízdy na spalovací motor je na krátké jízdy k dispozici také jízda na elektřinu.

Honda ZR-V

Honda ZR-V pro sníh

U modelu Honda ZR-V poprvé v historii u hybridních modelů přináší nový jízdní režim s označením Snow. Ten má zajistit plynulejší rozběh na kluzkém podkladu. Vhodně tak doplňuje ostatní dobré známé jízdní režimy Sport, Normal a Econ.

Tradičněji orientovaná verze Advance má zvenčí jednodušší přední masku s vertikálními lamelami, ale také jednodušší tvar nárazníku. Opticky odlišná je verze Sport, která má sportovnější nárazníky a hlavně přední masku v motivu obrovského včelího plástve. Sport má navíc matné tmavé disky. Honda však nezapomněla ani na individuální přání zákazníků a pro obě verze přináší balíčky. Výbava Advance může mít Aero pack, který přinese uhlazenější design karoserie. Sport zase Robust pack, který obsahuje například boční nášlapné prahy či ochranné kryty na spodku nárazníků.

Zdroj: automagazin.sk, top-voziky.cz