Rychlé nabíjení nebo dojezd? Co je pro Vás důležitější?

Výrobci se předhánějí v uvádění elektromobilů s větším dojezdem a rychlejším nabíjením, aby překonali překážky vstupu na trh.

Výrobci automobilů vkládají velké peníze (miliardy s velkým M) a síly do vymýšlení způsobů, jak rychleji nabíjet elektromobily a vytvářet baterie s větším dojezdem. Úzkost z dojezdu je skutečná a navíc zákazníci chtějí, aby jejich nabíjení bylo stejně rychlé jako tankování benzinu u pumpy. Obecně platí, že zastávka u čerpací stanice trvá v průměru pět minut nebo méně.

Síť Supercharger společnosti Tesla má po celé zemi 30 000 stanic. Ty umožňují řidičům nabít až 200 km za přibližně 15 minut. A společnost GM v roce 2021 oznámila, že do nabíjení elektromobilů investuje 750 milionů dolarů. Tyto společnosti chápou, že klíčem k přijetí je jak dojezd, tak rychlé nabíjení.

Vzhledem k tomu, že se elektromobily stávají každým dnem více a více mainstreamové, chci vědět… Když pozorujete boom elektromobilů a sami o jednom uvažujete, je pro vás důležitější celkový dojezd, nebo rychlejší nabíjení?

Rychlé nabíjení nebo delší dojezd?
Rychlé nabíjení nebo delší dojezd?

Podle serveru Cars.com ujede plně elektrické vozidlo s největším dojezdem na jedno plné nabití neuvěřitelných 830 km. Tato pocta v současnosti patří modelu 2022 Lucid Air Dream Edition R; konkrétně s pohonem AWD a 19palcovými koly. S cenou kolem 4 milionu korun nejde o vozidlo, které by bylo na dosah většině obyvatel USA. Může však být předzvěstí pokroku. Působivý Ioniq 5 od Hyundai je cenově mnohem dostupnější, stojí přibližně 1 milion korun, ale jeho dojezd je zkrácen na 480 km. Henrik Fisker tvrdí, že jeho nový Ocean bude mít odhadovaný dojezd 560 mil za méně než 950 000 korun.

Rychlé nabíjení nemusí být až tak rychle

Když Ford uvedl na trh svůj plně elektrický model F-150 Lightning, lidé chtěli vědět, proč je standardní dojezd pouze 370 km. Automobilky neudělají žádný krok, aniž by měly k dispozici všechny údaje. Ford na skepsi ohledně užitečnosti modelu Lightning reagoval tím, že údaje ukázaly, že odhadovaný dojezd vozu je pro běžného uživatele více než dostatečný.

Pokud jde o nabíjení, Mercedes-Benz EQS 2022 patří mezi nejrychleji nabíjené vozy. Značka uvádí, že sedan se nabíjí až 200 kilowatty a za pouhých 15 minut dokáže přidat 300 kilometrů dojezdu. Pro srovnání, vlajková loď společnosti Tesla Model S dokáže v síti Supercharger přidat 321 km za 15 minut. Patnáct minut se zdá být docela rychlé nabíjení. Pokud to však srovnáte s pěti minutami, které trvá naplnění nádrže hybridního vozu Hyundai Sonata. Ten mimochodem na jednu nádrž ujede odhadem 1000 km, zdá se vám čtvrt hodiny jako dlouhá doba.

Když už je řeč o Hyundai, před necelým půl rokem společnost oznámila, že do roku 2025 hodlá investovat 7,4 miliardy dolarů do výroby a infrastruktury elektrických vozidel. Konkrétně do urychlení vývoje polovodičových baterií, které se dobíjejí rychleji a vydrží déle než baterie pro elektromobily, které jsou dnes na silnicích.

Závod o rychlé nabíjení i větší dojezd je v plném proudu. Co je pro vás důležitější?

Zdroje: The Drive, TowPoint