Rekord: Z 0 na 100 km/h za méně než sekundu?

Zrychlení automobilu z klidu na 100 km/h je již dlouho jedním z nejoblíbenějších výkonnostních měřítek, které určuje hierarchii mezi soupeři. Dává majitelům automobilů důvod k chlubení. Nejrychlejší silniční vozy se nyní pohybují v rozmezí dvou sekund (nejrychlejší, s jakým jsme se setkali – dvě sekundy Ferrari SF90 Stradale). Skupina studentů ve Švýcarsku právě dosáhla času pod jednu sekundu v účelově vyrobeném lehkém elektromobilu a připsala si nový rekord.

Tým členů curyšského Akademického klubu motoristického sportu (AMZ) ze dvou univerzit, ETH Zurich a Univerzity aplikovaných věd a umění v Lucernu, vytvořil malý elektromobil speciálně navržený tak, aby překonal tento rekord. V sázce byla hrdost; AMZ v minulosti rekord dvakrát stanovil, ale loni v září jej překonal jiný studentský tým z německého Stuttgartu, který dosáhl času pouhých 1,461 sekundy, a proto získal titul.

Zkonstruovaný byl za účelem rekordu

Nový vůz s názvem Mythen postavili speciálně pro rekord. Využívá čtyři elektromotory umístěné v nábojích, které dohromady produkují 322 koní. Což možná nezní jako mnoho, ale díky konstrukci z uhlíkových vláken a hliníkových voštin vážil samotný vůz pouhých 155 kilogramů. Dokonce i s řidičkou Kate Maggettiovou na palubě vážil pouhých 200 kg. Trakci pomáhalo jak zadní křídlo, tak něco, co tým popisuje jako „jakýsi vysavač, který drží vůz na zemi pomocí sání“. Zní to jako systém s ventilátorem, který používal McMurty Spéirling, jenž v roce 2022 vytvořil traťový rekord v Goodwoodu.

Na testovací dráze ve švýcarském Duebendortu Mythen zrychlil z nuly na 100 km/h. To představuje euro-zdravotní hranici 160 km/h, za pouhých 0,956 sekundy a této rychlosti dosáhl za něco málo přes 12,1 metrů. Podle našich propočtů to znamená, že Maggetti v průběhu jízdy zaznamenal průměrné podélné zrychlení 2,96 g. Nicméně maximální hodnota by byla nepochybně vyšší. Tyto hodnoty skoro zažívá pilot stíhačky při startu z parního katapultu letadlové lodi.

Nový čas oficiálně uznal samozvaný arbitr takových věcí, Guinnessova kniha rekordů. Jedná se o nesmírně působivý úspěch a pravděpodobně i o naprosté měřítko pro elektricky poháněné vozidlo. Nový rekord se ani zdaleka neblíží absolutně nejrychlejšímu zrychlení jakéhokoli vozidla poháněného koly. Dragster Top Fuel dosáhne rychlosti 100 km/h přibližně 0,4 sekundy po startu.

Poté, co švýcarský tým potřetí získal rekord, je přesvědčen, že si ho udrží: „Nyní je světový rekord opět ve švýcarských rukou a studenti ETH Zurich jsou přesvědčeni, že se ho v dohledné době znovu nevzdají.“

Zdroj: caranddriver, TowPoint