Mercedes AMG One se představí tento týden

Německý automobilový gigant Mercedes představí 1. června nový model AMG One

Mercedes AMG One, hybrid s motorem F1, se představí 1. června před „upřímným“ dokumentem o jeho vývoji.

Dlouho odkládaný hypercar Mercedes-AMG One se poprvé představil v roce 2017. A od té doby zadržovaný řadou vývojových problémů se konečně tuto středu (1. června) představí v produkčním hávu.

Datum odhalení potvrdil na twitteru tým Formule 1 Mercedes-AMG. Čímž se posílily technické vazby mezi silničním hypercarem a závodníkem F1 Sirem Lewisem Hamiltonem.

Nezašlo to tak daleko, aby ve své upoutávce jmenoval One. Avšak silueta krátce zobrazená na videu je nepochybně rivalem modelu Aston Martin Valkyrie.

Mercedes AMG One a jeho odhalení

Potvrzení data odhalení přichází krátce poté, co generální ředitel Mercedes-Benz Ola Källenius vtipkoval, že představenstvo společnosti muselo být „opilé“, když souhlasilo se zpožděným a problematickým hypercarem. Nakonec dodal, že jsou konečně připravení odhalit sériový vůz.

„Tým v AMG a High Performance Powertrain Formule 1 za námi přišli asi před čtyřmi lety a řekli ‚máme skvělý nápad. Dáme motor formule 1 do silničního vozu‘. Musím se vrátit, abych zkontroloval zápis z jednání. Ale jsem si jistý, že jsme byli opilí, když jsme řekli ano,“ odpověděl Källenius v Monaku na otázku, kdy se One objeví ve své finální podobě.

Pod kapotou

Původní koncept Project One s výkonem 1 000 koní se poprvé představil v roce 2017. Vývoj vozu se od té doby potýkal se zpožděním. A to kvůli složitosti adaptace pohonné jednotky F1 na silnici.

Model s pohonem všech kol o výkonu 1000 koní a více používá hybridní 1,6 litrový motor V6. Motor se upravil z vozu Mercedes-AMG, vítěze šampionátu F1 2017, měl původně vzniknout na začátku roku 2019.

Společnost již dříve uvedla maximální rychlost 350 km/h a zrychlení 0-200 km/h za 6,0 sekundy.

Technické problémy údajně zahrnovaly zajištění toho, aby komplexní pohonná jednotka splňovala emisní normy WLTP. A to pomocí filtru pevných částic, aniž by došlo ke snížení výkonu.

Nový model stojí okolo 56 milionů korun a vyrobí se celkem 275 kusů
Mercedes AMG One

Mercedes loni uvedl, že výroba 275 exemplářů začne v roce 2022 a že každý se již prodal za cenu 2,27 milionu eur (56,1 milionů korun).

Källenius řekl, že vůz úhledně propojí aktivity společnosti F1 s jejími silničními vozy. „Ukazuje to, že naše spolupráce s F1 má přímý vliv na značku AMG,“ řekl.

Mercedes také zveřejní „velmi upřímný dokument“ o svém pokroku na projektu, řekla Bettina Fetzer, vedoucí marketingu.

„Velmi upřímný“ naznačuje, že Mercedes si uvědomil, že jeho snaha o rozběhnutí neuvěřitelně obtížného projektu by mohla ukázat společnost v dobrém světle, jak problémy řešila, možná se inspirovala dokumentárním seriálem F1 Drive to Survive od Netflixu.

zdroje: autocar, Vapol