Fisker Ronin: Kabriolet GT s výkonem 1000 koní

Henrik Fisker říká, že super-GT, vyvinuté ve Velké Británii, je „ultimativní grand touringový vůz na dlouhé vzdálenosti“. Elektrický Fisker Ronin dorazí v roce 2025. S dojezdem více než 960 km, výkonem téměř 1000 koní a v podobě, o které se tvrdí, že je prvním kabrioletem grand tourer na světě.

Čtyřdveřové pětimístné GT s ultra limitovanou kapacitou, které odhalili na akci Fisker Product Vision v Kalifornii, je „elektromobil pro někoho, kdo touží po tom, co bude dál,“ řekl šéf Henrik Fisker. „Myslím, že je to vůz první kategorie.“ Označil jej za „ultimativní grand touringový vůz pro dlouhé cesty“. „Jde o novou definici superauta budoucnosti,“ dodal Fisker. „Chtěli jsme maximální zážitek z jízdy a nový typ luxusu. Věříme, že vytvoříme něco úplně jiného.“

Je Fisker Ronin blízkým soupeřem sportovních elektrických sedanů?

Proporčně vypadá jako blízký soupeř sportovních elektrických sedanů. Modelů jako jsou Porsche Taycan a Mercedes-AMG EQS 53, a vizuálně navazuje na SUV Fisker Ocean, jehož výroba nedávno začala v Rakousku.

Při odhalení společnost potvrdila, že dravé vybaví trojicí motorů s pohonem všech kol, cílovým výkonem těsně pod 1000 koní a časem z nuly na sto za 2 sekundy. Firma uvedla, že vůz vybaví také aktivní aerodynamikou, jejíž vlastnosti však zatím nepotvrdili.

Šéf americké firmy rovněž uvedl, že plánovaný dojezd 960 km je částečně dán futuristickou metodou čerpání energie z akumulátorů, jejichž články jsou integrovány do podvozku. Znamenalo by to nejdelší dojezd sériového elektromobilu. Velikost tohoto neortodoxního akumulátoru nezveřejnili.

„Je to auto, které chcete prostě řídit, nechcete přemýšlet o tom, kdy musíte zastavit. Proto jsme se rozhodli pro takový dojezd,“ řekl Fisker o Roninu.

Jinak se jeho skládací střecha vymyká trendu mnoha jiných výrobců supersportů. Vyrobili ji z uhlíkových vláken, nikoliv z látky. Dostane také čtyři motýlí dveře a bude mít „high-tech“ luxusní interiér.

Fisker Ronin rear
Fisker Ronin

Model jde do výroby v druhé polovině 2024

Fisker potvrdil, že Ronin dorazí koncem roku 2025. Do výroby by se měl dostat v druhé polovině roku 2024. Ceny zatím neoznámili.

Henrik Fisker již dříve prozradil časopisu Autocar, že vývoj modelu Ronin, který probíhá v novém závodě Fisker Magic Works ve Velké Británii pod vedením bývalého šéfa speciálních vozů Aston Martin Davea Kinga, je „velkou výzvou“. „Potřebuje jedinečnou, inovativní a silnou spodní kyvnou konstrukci – pro kompenzaci absence B-sloupku a schopnosti odolávat bočním nárazům“.

V rozhovoru pro Autocar Fisker dříve slíbil, že Ronin bude mít ducha „skutečného britského sportovního vozu“, a popsal jej jako „novou definici luxusního sportovního vozu budoucnosti“.

Fisker plánuje, že do roku 2027 bude na silnicích jezdit milion elektromobilů a po roce 2030 bude společnost dále expandovat, aby se stala podnikem s milionem vozů ročně.

Zdroj: autocar, Vapol