Ceny ropy rostou. Může za to geopolitická nejistota?

Ceny ropy se v úterý ráno dotkly nového více než pětiměsíčního maxima 88,3 dolarů za barel. Co za tím stojí? Zejména geopolitická situace

Ceny ropy se v úterý ráno dotkly nového více než pětiměsíčního maxima na úrovni 88,3 dolarů (2091 Kč) za barel. Týdenní nárůst tak činil 3,3 % a měsíční nárůst 7,7 %. Ceny ropy si v úterý ráno rovněž polepšily o 1 % a dosáhly 84,6 dolarů, přičemž tento týden vzrostly o 3,8 % a tento měsíc o 8,4 %.

Geopolitická nejistota a obavy z dodávek zvýšily ceny ropy

Důvodem zvýšení cen ropy má údajně být především eskalace geopolitického napětí, a to zejména na Blízkém východě. Dále se spekuluje o poklesu dodávek mexické ropy v blízké budoucnosti. Na ropných trzích se také stále projevují důsledky toho, že výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC+) minulý měsíc prodloužil dobrovolné škrty pro druhé čtvrtletí roku.

K pozitivní náladě na ropě přispěly také lepší než očekávané zprávy o indexech nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu (PMI) z Číny i USA
Co může za zvýšení ceny ropy?

K pozitivní náladě na ropě přispěly také lepší než očekávané zprávy o indexech nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu (PMI) z Číny i USA. Důvodem je očekávání investorů, že v obou těchto zemích brzy dojde ke zvýšení poptávky ve výrobním a průmyslovém sektoru.

Cenu ovlivnil index FTSE 100

Růst ceny ropy ovlivnil také index FTSE 100, který se v úterý ráno vyšplhal nad 8 000 bodů.

Russ Mould, investiční ředitel společnosti AJ Bell, k tomu uvedl: „Pokračující růst cen ropy v souvislosti s přísnějším výhledem dodávek se stal pro podniky a spotřebitele znepokojivý, protože působí jako hlavní inflační síla.

Nejvyšší úroveň od října 2023

„Posun o 0,8 % na více než 88 dolarů za barel znamená, že cena komodity překonala nejvyšší úroveň od října 2023. Vysvětluje také, proč společnosti Shell a BP dnes patřily k největším tahounům indexu FTSE 100. Producenti komodit mají v indexu FTSE 100 velkou váhu a indexu se obvykle daří, když tyto akcie směřují nahoru.

„FTSE 100 se v úvodu obchodování posunul o 0,6 % výše a dosáhl hodnoty 8 000, čímž se vrátil na maxima, která nebyla zaznamenána od února 2023. To poskytuje investorům psychologickou vzpruhu a naznačuje, že britský blue-chip index má ještě nějaký život před sebou.“

Může za to zejména situace ve světě

Ceny ropy jsou obzvláště citlivé na geopolitické výkyvy, zejména na Blízkém východě. Izraelský letecký útok na íránské velvyslanectví v Sýrii z 1. dubna tak vedl ke zvýšení obav z eskalace napětí v regionu.

Děje se tak na pozadí probíhající války mezi Izraelem a Hamásem. Tato válka rovněž vyvolala útoky jemenských povstalců Hútíů v Rudém moři. Kvůli tomu byly také silně narušeny a zpožděny dodávky ropy a plynu putující přes Rudé moře a Suezský průplav. Kolem afrického kontinentu nyní cestuje několik lodních společností. To následně také přispělo k vyšším cenám ropy.

Nálada na trzích

Syed Muhammad Osama Rizvi, ropný analytik společnosti OilPrice.com, řekl: „Celková nálada na trzích s ropou, zejména na trzích s papírem, je rozhodně býčí, o čemž svědčí nákup kontraktů v ekvivalentu 140 milionů barelů v šesti nejdůležitějších kontraktech. To bylo nejrychlejší tempo za poslední čtyři roky.

„Největším důvodem je pokračující závazek OPEC+ ke snižování produkce, i když se to může brzy změnit. Druhým důvodem jsou očekávání, že světová ekonomika nyní prochází obratem, zejména vzhledem k síle americké ekonomiky.

Zlepšení vykazují také ukazatele úvěrového cyklu v různých regionech. V neposlední řadě udržuje ceny ropy na vyšší úrovni také geopolitická situace.“

Zasedání ministrů OPEC a jak Čína hýbe s trhem

Mexická státem kontrolovaná ropná společnost Pemex rovněž odhalila plány na snížení vývozu ropy v příštích několika měsících. To dále vedlo ke zvýšeným obavám z dalšího zablokování dodávek. Dne 3. dubna se konalo zasedání ministrů OPEC. Zde ministři analyzovali současnou situaci na trhu a zjišťovali, zda členské země dodržují stanovené produkční cíle.

K tomuto pozitivnímu sentimentu na ropě významně přispěla také očekávání rostoucí čínské poptávky, která následovala po různých povzbudivých zprávách o ekonomických údajích v posledních několika měsících. Čínská poptávka se totiž stala hlavním faktorem ovlivňujícím ceny ropy, hned na druhém místě za geopolitickým napětím.

Zdroje: Euronews, Vapol