Technologie Ambri pro ukládání energie

Americká společnost Xcel Energy otestuje využití nové technologie Ambri. Má sloužit k ukládání energie v Solar Technology Acceleration Center

Americká společnost Xcel Energy otestuje využití nové technologie Ambri. Ta by měla sloužit k ukládání energie v Solar Technology Acceleration Center (SolarTAC).

Technologie Ambri

Ambri, vývojář systémů pro dlouhodobé skladování energie z tekutých kovů, odhalil plány na partnerství s coloradskou elektrotechnickou společností Xcel Energy na demonstračním projektu. Projekt demonstruje schopnost baterií z tekutého kovu Ambri interagovat s obnovitelnými zdroji energie.

Hostitelským místem demonstračního projektu se stane Solar Technology Acceleration Center (SolarTAC) společnosti MRI Global. SolarTAC vznikl za účelem testování technologií obnovitelných zdrojů energie v reálném světě, v prostředích připojených k síti.

Chemie Ambri se vyvíjí tak, aby splňovala požadavky velkých průmyslových energetických zákazníků, jako jsou datová centra. Rozsáhlá bateriová jednotka společnosti Ambri má kapacitu 250 kW/1 000 kWh. Dále má stejnosměrnou účinnost více než 80 % v široké škále případů použití, dobu odezvy méně než 500 milisekund a napětí mezi 550 V až 1 150 V.

Je umístěný v přepravním kontejneru. Systém obsahuje police s články, systémy řízení teploty, vnější kryt odolný proti povětrnostním vlivům a systém řízení baterií pro aplikace. Aplikace vyžadují vysokou energetickou kapacitu, časté cyklování, dlouhou životnost a vysokou účinnost.

Nulové emise

Xcel Energy je první společnost ve Spojených státech, která si stanovila dlouhodobý cíl poskytovat svým zákazníkům elektřinu s nulovými emisemi uhlíku. Do roku 2050 si klade za cíl dosáhnout nulové čisté sítě v oblasti elektřiny, vytápění a dopravy. Technologie Ambri je navržená tak, aby fungovala v širokém spektru prostředí. Proto je potenciálně vhodná pro Xcel pro efektivní ukládání a odesílání energie v drsných povětrnostních podmínkách v Coloradu.

SolarTAC vlastní a provozuje MRI Global od roku 2011. Po dobu jednoho roku má testovat technologii Ambri. Kromě solárního a energetického úložiště se areál využívá k testování schopností mikrosítě na okraji rozvodné sítě.

V roce 2020 Ambri podepsala smlouvu s TerraScale, společností zabývající se vývojem čisté infrastruktury, na dodávku 250 MWh systémů Ambri do projektu datového centra Energos Reno společnosti TerraScale. Baterie posílí hlášených 500 MW obnovitelné energie.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint