Fisker Ocean se snaží jet na vlně elektromobilů

Henrik Fisker je všeuměl. Po kariéře designéra u BMW (mimo jiné Z8) a Aston Martinu (DB9) se mladý podnikatel poprvé propadl s firmou Fisker Coachbuild. Ta si vysloužila pochybnou pověst za znehodnocení malé série modelů BMW řady 6 a Mercedes SL. Nedlouho poté se situace ještě zhoršila. Stalo se, když do zdi narazil model Karma – hezký, ale přehnaný a nedotažený plug-in-hybridní sedan plné velikosti. V důsledku toho společnost Fisker Automotive v roce 2013 vyhlásila bankrot. O téměř tři roky později povstal z popela znovuzrozený Fisker Inc. Čerstvé peníze od různých investorů financovaly tento restart, který se po jistých tahanicích zaměřil na plně elektrický crossover Ocean. Poprvé představený na autosalonu v Los Angeles v roce 2021. O pouhých 20 měsíců později byly právě zahájeny dodávky limitované edice One s cenou 71 437 dolarů (1,5 milionu Kč).

2023 fisker ocean
Fisker Ocean

Fisker je skutečně nadaný automobilový designér a Ocean opět ukazuje jeho talent. Dobře dimenzované a inteligentně navržené nové neo-SUV v sobě snoubí evropskou funkčnost a kalifornský životní styl v čistém, kompaktním obalu. Když ztroskotal plán na využití platformy MEB koncernu Volkswagen, byla výzkumem a vývojem a výrobou pověřena rakouská konstrukční firma Magna Steyr. Firma, která má na svědomí Jaguar I-Pace. I přes pomalý náběh výroby společnost stále počítá s dokončením 50 000 kusů v letošním roce a 70 000 kusů v roce 2024. „S modelem Ocean nabízíme věci, které nikdo jiný nemá,“ tvrdí stále optimistický generální ředitel dánského původu. Za jedinečné prodejní argumenty označuje „nejdelší dojezd ve svém segmentu. Otočnou obrazovku v přístrojové desce, kterou lze upevnit ve svislé nebo vodorovné poloze, elektricky ovládané zvedací dveře s rolovacím oknem. 50 kg recyklovaných materiálů. Obousměrné nabíjení a režim California, který stisknutím jediného tlačítka otevře všechna okna a střešní okno.“

Jízda s vozem Fisker Ocean

Stejně jako většina moderních elektromobilů se i Ocean zaměřuje na mladé digitální kupce. Ti dávají přednost dotykům, zoomování a přejetí prstem před cvakáním vypínačem nebo otáčením klíčkem. Není zde ani startovací tlačítko – stačí zatáhnout za páčku na sloupku a zařadit jízdu nebo zpátečku a můžete vyrazit. Než se však vydáte na cestu, nezapomeňte si nastavit volant pomocí dvou ovladačů zabudovaných do ramen, zvolit preferovaný účinek rekuperačního brzdění (nízký, střední nebo vysoký) a vybrat si ze tří jízdních režimů označených Earth, Fun a Hyper. Režim Hyper odemyká funkci boost, která je omezena na 500 zrychlení na plný plyn. Z místa se vrcholná verze s výkonem 564 koní údajně dokáže přenést na stovku za 3,7 sekundy. A to i s energeticky úspornými 22 palcovými pneumatikami Bridgestone Potenza, které nejsou zrovna mistry světa v přilnavosti.

My jsme řídili verzi Ocean One s pohonem všech kol vybavenou baterií o kapacitě 106 kW. Tato baterie má nikl-mangan-kobaltovou chemii a podle EPA slibuje dojezd 580 km s 20 palcovými koly. Pokud se dá říci, že dva dny svižné jízdy po rakouských dvouproudých silnicích jsou dostatečně reálné. Fisker má 400 voltový systém s maximálním odběrem 200 kilowattů. Doba dobíjení z 10 na 80 procent je tedy pohodových 34,5 minuty. Na akumulátory se vztahuje záruka 10 let/160 000 km.

Výkon vozu

Oba elektromotory dohromady produkují 564 koní a 736 N.m krouticího momentu, přičemž točivý moment je rovnoměrně rozdělen mezi nápravy. Proměnné vektorování točivého momentu, známé také jako Smart Traction, je stále ve vývoji. Magna prý potřebuje ještě trochu času na arktickém ledě, aby vyladila elektroniku kontroly stability a trakce a přizpůsobila ji mechanickým sparingpartnerům. Zatím není k dispozici ani aktualizace pokročilého systému asistence řidiče, který využívá radarové a ultrazvukové senzory v kombinaci s digitálními kamerami pro lepší rozpoznávání objektů a rychlejší reakce.

2023 fisker ocean
Fisker Ocean – interiér

Věrný svému jménu může být Ocean vším od hladkého vlnobití až po skutečnou bílou bouři. Režim Earth slibuje, že vás na jedno nabití doveze na Měsíc a zpět. Nicméně pohonné ústrojí má spíše uspávací účinek a zřejmě se zajímá spíše o regeneraci energie než výdej. Režim Fun je přesně takový, protože zrychluje reakce na plyn, nechává značnou hmotnost a hybnost vozu pracovat na delším vodítku a servíruje plnohodnotné menu výkonu a točivého momentu. Na mokré vozovce je Hyper skoro až příliš dobrá věc. Plynový pedál reaguje na pokyny řidiče jako hladový dobrman vítající poštovní doručovatelku. Řízení se okamžitě zakousne a elektronická jednotka prevence nehod vypouští kontrolu stability poněkud pozdě a neohrabaně. V závislosti na typu povrchu a naléhavosti přísunu točivého momentu se přechod z energeticky úsporného pohonu předních kol na pohon všech kol zaměřený na trakci mění od neznatelného až po brutální.

Interiér vozu Fisker Ocean

Ocean vítá cestující prvotřídními sedadly, dostatkem místa pro nohy a hlavu a dobrým výhledem do všech stran. Kokpit je obložen vkusnou směsí syntetických materiálů, je jednoduchý, ale ne strohý. Malý digitální přístrojový panel za volantem je lemován velkým vzpřímeným monitorem. Není zde head-up displej ani odkládací schránka, ale je zde takzvaná taco přihrádka a zásuvka pod sedadlem řidiče. Hlavní novinkou v kabině je otočná středová obrazovka, která mění svůj formát z vertikálního na horizontální. Obsah si může uživatel libovolně kombinovat, ale typicky se díváte na velkou navigační mapu završenou piktogramem vozu v provozu. Přímo pod ním se nachází plovoucí ostrůvek tlačítek, který nabízí přímý přístup k ovládání teploty, rychlosti ventilátoru, hlasitosti zvuku a rozmrazování oken.

Dobře vybavený, prostorný, praktický, tichý a stylový Fisker je zábavným víceúčelovým nástrojem. Jezdí dobře, i když ne se stejnou hloubkou a poddajností jako Volkswagen ID.4. Splňuje všechny základní výkonnostní parametry včetně maximální rychlosti (205 km/h). Rovnice spotřeba versus dojezd také vypadá slibně, alespoň na papíře. Řízení je však trochu lehké a ne tak rychlé, jak se očekávalo, a široký poloměr otáčení by potřeboval utáhnout o jeden stupeň. Brzdy nemají problém znovu a znovu navíjet více než dvě tuny EV a reagují s vítanou ochotou, ale progresivnější zpomalování by bylo vítané. Inteligentní trakce a s ní spojené dynamické vektorování točivého momentu by měly zlepšit poněkud nervózní jízdní vlastnosti a zvýšit jistotu na limitu. Uvítali bychom také adaptivní tlumiče, které by potlačily přehnané pohyby karoserie na hrbolatém povrchu.

Nacenění vozu

Ceny začínají na 39 937 dolarech (900 000 Kč) za verzi Ocean Sport s výkonem 275 koní, která sice není nejfantastičtějším kouskem v ohradě služebního vozu, ale má vše, co člověk potřebuje, snad kromě druhého motoru, větší síly a pohonu všech kol. Model Ultra za 52 437 dolarů (1,1 milionu Kč) nabízí přesně to samé spolu s velkou baterií, hezčím zvukovým systémem a střešním oknem Open Sky. Pokud chcete všechny tyhle vychytávky, vyberte si model Extreme.

S cenou lehce přes 70 tisíc dolarů (1,5 milionu Kč) před příplatkovou výbavou se tato verze nepříjemně blíží ostřílenějším prémiovým elektromobilům, jako je Audi Q8 e-tron, SUV Mercedes EQE, elektrifikovaný Genesis GV70 a Tesla Model Y Performance. Co se týče vnímané kvality, Fisker vypadá a působí spíše jako Tesla než konkurenti značky Legacy, ale jako chladný antiestablishmentový rodinný křižník se silným lifestylovým nádechem Ocean určitě udělá vlnu.

Zdroj: caranddriver, Vapol