Lexus RZ

Utratit za auto více než 70 000 liber (2 miliony Kč) je v nejlepších dobách docela výsada, ale když se k tomu přidá současná krize životních nákladů a hrozící recese, stává se to ještě extravagantnějším návrhem. Takže s takovými názory byl trochu šok, když na stole v Autocar Towers přistály klíčky od takového vozu. Nicméně možná to byl účel. Velmi luxusní Lexus RZ bude mít Autocar několik měsíců v úschově, možná v naději, že se stanou zastáncem luxusního cestování, nebo alespoň pochopí, kde je jeho místo.

Navíc nová vlajková loď značky je elektromobil, a to první Lexus na zakázku (po také-hybridním UX) – i když jde o převlečenou Toyotu bZ4X. Omlouváme se, jsme cyničtí. Ale ve světě honosných elektromobilů je těžké nebýt. Stačí se podívat na specifikace, které doprovázejí některé levnější modely, jako je Škoda Enyaq iV, která v ceně 45 000 liber (1,2 milionu Kč) s většími bateriemi nabízí dojezd v reálném provozu více než 480 km.

Lexus RZ side driving
Lexus RZ

Člověk si říká, proč Lexus (a Toyota) nechtěl nabídnout větší dojezd, než je papírových 402 km modelu RX (k tomu se dostaneme později), a zda má takový vůz v této cenové kategorii ve světě místo – zvláště když technologie baterií ještě musí dohnat spalovací pohon, pokud jde o to, jak daleko vás může dovézt mezi zastávkami.

Čistý štít modelu Lexus RZ

Nejprve se podívejme na to, co tu máme. Rodinné SUV s pohonem všech kol o výkonu 309 koní a hmotností dvou tun, které bylo podle Lexusu vytvořeno tak, aby nabízelo „jistotu, kontrolu a pohodlí“.

Při testování bylo najeto více než 1100 kilometrů, které zahrnují cesty po letištích a dálnicích. Přišly na řadu i výjezdy na silnice B, které byly v tomto elektromobilu navzdory jeho hmotnosti překvapivě docela zábavné.

S potěšením autocar konstatuje, že Lexus se trefil do černého. Lexus RZ pohodlné auto. A plyšové – zejména ve výbavě Takumi. Výsledkem je, že každá cesta byla ve znamení pohodlí. Od lehkého vmanévrování do pozice řidiče po stisknutí startovacího tlačítka až po ventilátory v sedadle. Ty vás v parných dnech udržují bez potu. To je pro vůz této cenové kategorie klíčové. Musí být stejně příjemný, ne-li příjemnější než váš obývací pokoj. Zvláštní přirovnání, ale chápete. Infotainment s velkou 14 palcovou obrazovkou má celou řadu funkcí, do kterých se ponoříme později.

Lexus RZ front 2
Lexus RZ

Jízda na zadních sedadlech je velmi příjemná. Tato sedadla jsou sklápěcí, což z nich dělá jednu z nejpohodlnějších zadních sedaček, na kterých jsem seděli. Ačkoli cestující hlásili, že cítí nerovnosti. To jsme vpředu nezaznamenali. Umělý semiš (ekologické rozhodnutí) na všech sedadlech a dotykových místech přispívá k plyšovosti. Pak je tu neprůhledné skleněné střešní okno, které se jako mávnutím kouzelného proutku (ve skutečnosti je to věda) změní na průhledné po stisknutí tlačítka. Interiér je prostě příjemné místo.

Jízda v modelu

Na 4,8 m dlouhé rodinné SUV se Lexus RZ také dobře řídí. A díky výbavě Takumi, která přidává výkonné tlumiče vpředu i vzadu, se také dobře ovládá. Díky řízení všech kol se s naším vozem dá obratně manévrovat i ve městě. Dobrá zpráva tedy? No, je tu pár výhrad. Jednou z nich je pípání. RZ má celou řadu bezpečnostních prvků, od sledování rychlostních limitů a asistenta pro jízdu v pruzích až po technologii koncentrace řidiče.

To všechno jsou dobré věci, ale jsou prostě velmi citlivé. Systém sledování řidiče nesnáší sluneční brýle. V momentě upozornění řidiče je dost agresivní. Upozorňuje hlasitým pípáním a bzučením.

Můžete je, stejně jako většinu bezpečnostních systémů, vypnout. Bohužel to musíte udělat pro každou jízdu. Zdá se, že je to na hony vzdálené od ne-li bezpečnějšího Volva XC40 Recharge. Našeho předchozího dlouhodobě testovaného vozu. To necítí potřebu neustále na vás bongovat v rámci své nekompromisní snahy o to, abyste řídili legálně a bezpečně.

Tím se dostávám k dojezdu. Lexus RZ má udávaný maximální dojezd 434 km, ale protože náš vůz je vybaven 20 palcovými litými koly, tento údaj okamžitě klesá na 400 km. Přesto se jedná o obávaný dojezd s vypnutým ventilátorem, takže realita je ještě nižší. Jak nízká? Po několika prvních týdnech s RZ jsme i při obzvláště konzervativní jízdě (aplikace hodnotila mou jízdu 84 body ze 100 za efektivitu) nedosáhli více než 288 km z plně nabité 71,4kWh baterie.

To je 288 km na vůz, který stojí 74 000 liber (2 miliony Kč). Není to skvělé, ale je to dobré měřítko pro pokusy o zlepšení během našeho provozu. Bude to tedy zajímavý test. Máme tu vůz, který Lexus svěřil jako svou novou vlajkovou loď, takže je na tento úkol připraven?

Zdroj: autocar, Vapol