Fosílie kostí v bývalém povrchovém dole

Tým vykopávek v jámě Messel: v ropných břidlicích lze nalézt četné fosílie

Vědci našli fosílie kostí v jámě Messel poblíž Darmstadtu. Cítí tak velkolepý nález.

Objev kostí v nepoužívaném povrchovém dole

Vědci objevili fosilii zvláštního savce v Messel Pit. Vypadá to pravděpodobně na starověkého koně, řekl vedoucí vykopávek Torsten Wappler z Hessenského státního muzea v Darmstadtu. ,,Jeví se to jako velkolepý nález,“ řekl. Záchranné práce v lokalitě světového dědictví UNESCO poblíž Darmstadtu začaly již před týdnem. Nyní jsou tak kosti zcela vykopané.

Jáma Messel je nepoužívaný povrchový důl na ropné břidlice. Ve vrstvách se tak zachovalo nespočet fosílií kostí zvířat.

Kostra mohla být stará 50 milionů let; Fosílie kostí v bývalém povrchovém dole
Kostra mohla být stará 50 milionů let

Výška ramen fosílie kostí se odhaduje na 20 centimetrů – zřejmě hříbě

,,Podle toho, co jsme zatím viděli, rozhodně vypadají jako savci,“ řekl Wappler. Umístění a zejména obrys fosílie kostí proto silně ukazují na původního koně. I když již nálezy takového prvoka byly, mnoho koster nebylo kompletních a nebo spíše v dobrém stavu. „Před rokem 2015 se skoro třicet let neobjevila ani jedna kostra,“ řekl bagrista. Podle prvotních zjištění jde také o mládě, jelikož je s 20 centimetry výšky o něco menší než známé exempláře.

Fosílie stará zhruba 50 miliónů let

Primitivní koně jsou vyhynulou větví v rámci koní, vysvětlil Wappler. „Nebyli tak velcí, měli jiné zuby a taky jejich nohy vypadaly výrazně jinak než u dnešních koní.“ Podle nich žili ve střední Evropě. A to zhruba před 50 miliony let. ,,Vyvinuli se a jsou tak předchůdci koní, jak je známe dnes.“

Zda se skutečně jedná o předpokládaného prvoka, lze s jistotou určit až po úplné přípravě nálezu fosílie kostí. Podle Wapplera tomu tak zřejmě nebude až do pozdního podzimu. ,,Musíme být totiž velmi opatrní s bloky ropných břidlic, které jsme vytěžili,“ vysvětlil bagr. Vrstva po vrstvě se tak opatrně odstraňuje malými jehlami, aby nedošlo k poškození nalezených kostí. ,,A to chce čas,“ říká Wappler.

Zdroj: spiegel, Vapol