Mercedes-Benz EQE 2023: Může nahradit třídu E?

První ochutnávka menšího sourozence elektrického luxusního sedanu EQS, Mercedes-Benz EQE.

Solidní a spolehlivý, komfortně ovladatelný na každé silnici a v každé rychlosti, někdy konzervativně stylizovaný, ale vždy nezaměnitelně prémiový sedan Mercedes-Benz třídy E je již po desetiletí vozem, jehož základní hodnoty definují značku Mercedes.

Ale už ne na dlouho. Dramatický obrat společnosti Mercedes-Benz, která se zaměřila téměř výhradně na elektromobily, znamená, že ve Stuttgartu se žádná nová třída E nevyvíjí. Místo toho její role prubířského kamene společnosti přechází na nový, plně elektrický Mercedes-EQ EQE.

Co je EQE?

EQE je menší sourozenec nového sedanu EQS, postavený na mírně zhuštěné verzi stejné elektrické architektury EVA2. S délkou 196,7 cm je EQE celkově o 10,6 cm kratší než EQS, ale co je podstatné, jeho rozvor náprav o délce 122,8 cm je kratší pouze o 3,6 cm.

Má stejný rozmáchlý jednoprostorový profil jako EQS – jeho celková výška je stejná (59,6 palce), ale díky kolům vytaženým dále do rohů vozu má mohutnější postoj.

Kompaktnější rozměry znamenají, že EQE bude k dispozici pouze s menší 10 článkovou baterií o kapacitě 91 kWh (EQS je k dispozici s 12 článkovou baterií o kapacitě 108 kWh).

I tak Mercedes uvádí, že v nejefektivnější specifikaci – s jedním motorem, pohonem zadní nápravy na ocelových pružinách a 19 palcovými koly – má EQE dojezd podle WLTP certifikovaný na 410 km. (Oficiální dojezd podle EPA je často o 20 a více procent nižší, ale v každém případě počítejte s více než 300 km.)

Vůz zvládá rychlonabíjení až do výkonu 170 kW, což znamená, že do baterie lze za pouhých 15 minut doplnit až 36 kWh, což při normě WTLP stačí na 155 km.

Vnitřek vozu Mercedes-Benz EQE

EQE má také mnoho společných technologií s EQS. Na přání je k dispozici masivní obrazovka Hyperscreen, vzduchové odpružení a řízení zadních kol, které natáčí kola buď o 10 stupňů, nebo o 4,5 stupně v závislosti na sadě kol a pneumatik.

Když už jsme u toho, základní kolo je devatenáctipalcové, k dispozici jsou i dvacítky nebo jednadvacítky, jejichž volbou se však dojezd zkrátí asi o 5 procent. To, co do EQE nedostanete – alespoň prozatím – je autonomní systém Drive Pilot 3. úrovně, který debutoval v nové třídě S a nyní je k dispozici v EQS.

Ačkoli EQE vypadá velmi podobně jako EQS, není to jen zmenšená verze většího vozu. Kromě proporcí se jemně liší i přední část s vlastní grafikou světlometů. A na rozdíl od modelu EQS, který je hatchbackem, má EQE konvenční kufr.

Důvodem, jak říká šéf vývoje vozů EVA2 Holger Enzmann, který mě vozí po Stuttgartu v předprodukčním EQE350+, je zlepšení prostoru pro hlavu vzadu tím, že odpadá nutnost zabalit závěsy hatchbacku do střechy.

Na zastávce zkouším zadní sedadlo. Ačkoli působí útulněji než v třídě E, je tu spousta místa pro nohy a kolena a body H na předních a zadních sedadlech jsou od sebe vzdáleny o 8,1 cm více než v třídě E.

Na zadních sedadlech je také dostatek místa pro nohy a kolena. Mezi mou hlavou a volitelnou prosklenou střechou, kterou je vůz vybaven, je také více než centimetr volného prostoru (měřím metr osmdesát).

Zadní sedadla také jednoduše vypadají menší než v třídě E, zejména v podřepu, ale podle Enzmanna je prostor pro ramena stejný. Při nastupování a vystupování se však musíte krčit pod záhlavníkem a výhled skrz dramaticky se svažující zadní opěradlo je jako pohled z poštovní schránky.

Věci na jízdu: Naše dojmy

Přinejmenším na sedadle spolujezdce se Mercedes-Benz EQE drží tradičních hodnot třídy E. S baterií pod podlahou je poloha předních sedadel o 2,6 cm vyšší než ve třídě E. V ramenou je o něco více než centimetr více místa. Působí prostorně.

Od elektromobilu očekáváte, že bude hladký a tichý, ale EQE se vzduchovým odpružením jede krásně. Je až děsivě tichý, bez náznaku kvílení šestifázového trvale buzeného synchronního elektromotoru nebo jakýchkoli harmonických zvuků zimních pneumatik Pirelli SottoZero o rozměru 255/40.

„Spalovací motor maskuje všechny druhy hluku,“ říká Enzmann, „ale v elektromobilu se není kam schovat.“ Mezi prvky potlačující hluk patří izolace motoru i měniče a řídicí elektroniky. Ty zabalili do speciálního sendvičového ocelového plechu s plastovou střední vrstvou.

Počkáme si, až se s ním svezeme a vyzkoušíme ho na nám známých silnicích. První dojmy naznačují, že EQE350+ se vzduchovým odpružením je z hlediska jízdních vlastností a kultivovanosti etalonem luxusního elektromobilu střední třídy. Tesla Model S si s ním připadá jako starožitnost.

Mercedes-Benz EQE a zvuk

Pro případ, že se nechcete vznášet téměř v tichu, nabízí EQE tři zvukové zážitky. Umělé zvukové krajiny vypouštěné přes reproduktory audiosystému, které se zvyšují a snižují v souladu s rychlostí a zrychlením. Přičemž jejich intenzita souvisí s tím, zda jedete v režimech Eco, Comfort nebo Sport.

Silver Wave je jakýsi jemný ambientní zvuk. Vivid Flux je robotický elektronický zvuk. Roaring Pulse zní, jako by se někdo snažil udusit AMG GT Black Series pod obřím polštářem. Nevím, proč byste některý z nich chtěli, ale jsou tam. A pokud vám to jako zábava v interiéru nestačí, můžete si zvolit i režim ambientního osvětlení. Ten reaguje i na rychlost a zrychlení.

Výše zmíněné jízdní režimy mění stejné druhy věcí jako v běžné třídě E. Režim Individual umožňuje řidiči libovolně kombinovat mapování akcelerátoru, nastavení odpružení, odlehčení řízení a nastavení trakce a stability.

Vnitřek vozu Mercedes-Benz EQE

Dosavadní verdikt Mercedes-Benz EQE

První dojem: EQE je elektrifikovaná třída E. Ne, balíček interiéru není stejný. I když vpředu je prostornější a vzadu je více místa pro nohy. Díky svažující se linii střechy působí zadní sedadla poněkud stísněněji. Ale EQE350+ působí, že má stejné celkové chování jako stěžejní vůz třícípé hvězdy. A to je dobře.

Třída E je však samozřejmě víc než jen sedan. Každou třetí třídu E prodanou v Evropě v loňském roce tvořilo kombi. V Německu se vozy podílely na objemu prodeje třídy E 50 procenty. A pak tu máme ještě kupé třídy E a jeho bratranec kabriolet, které se stále solidně prodávají. Zmizí jednoduše, až výroba spalovacích vozů třídy E definitivně skončí?

Enzmann to dementuje a pak naznačuje, že verze EQ těchto modelů se pravděpodobně objeví ke konci tohoto desetiletí. Kdy architekturu EVA2 nahradí nová architektura MB.EA vyvíjená ve Stuttgartu.

Zdroj: MotorTrend, Towpoint