Ford investuje dalších 20 miliard dolarů do elektromobilů

Ford investuje dalších 20 miliard dolarů do elektromobilů. To vše pod vedením bývalého šéfa Tesly.

Ford posílí svou strategii elektrifikace až o dalších 20 miliard dolarů. Zaměřují se na další přestavby továren a zaměstnání více inženýrů a zaměstnanců. Ti by měli pracovat na bateriích a softwaru, uvedla agentura Bloomberg.

S odvoláním na informace od zdrojů agentura Bloomberg uvádí, že 10 až 20 miliard dolarů bude v příštích pěti až deseti letech vynaloženo na přestavbu globálních továren. Také na zvýšení výdajů na výzkum a vývoj baterií, jakož i na umělou inteligenci a software pro elektromobily.

Tuto snahu údajně vede Doug Field, který dříve pracoval pro společnosti Apple a Tesla. V roce 2021 nastoupil do Fordu, aby vedl oddělení pokročilých technologií a vestavěných systémů.

Vyčlení Ford další společnost?

Zvažuje také vyčlenění společnosti, která by se zaměřila na start-upy v oblasti elektromobilů. Ford byl prvním investorem společnosti Rivian a vlastní 12% tohoto startupu v oblasti elektromobilů. Podle nejnovějších zpráv byl pro společnost lukrativní. V posledním čtvrtletí roku 2021 získal 8,2 miliardy dolarů.

Zatímco výše uvedená zpráva pochází od „zdrojů obeznámených se záležitostí“, Ford v posledních měsících postupně odkapává oznámení o své elektrifikaci.

V září prozradil, že utopí 11,4 miliardy dolarů ve dvou nových výrobních závodech. Tyto závody budou sloužit na výrobu elektrických vozidel. V Tennessee to je „Blue Oval City“. Tam by se měly vyrábět elektrické vozy řady F, a druhý v Kentucky s názvem „Blue Oval SK Battery Park“. V němž plánuje vyrábět 86 gigawattů článků ročně.

V říjnu také společnost uvedla, že věnuje 230 milionů dolarů na transformaci svého závodu v Halewoodu na Merseyside ve Velké Británii. Proto, aby mohli vyrábět komponenty pro elektromobily.

Ford E-Transit
Ford E-Transit

V listopadu generální ředitel Fordu Jim Farley oznámil, že se společnost snaží v příštích dvou letech zdvojnásobit výrobu některých svých modelů. Například Mustang Mach-E, F-150 Lightning a E-Transit. Ten měsíc Ford zveřejnil počty objednávek na svůj elektrický F-150 s tím, že již přijal 160 000 předběžných objednávek.

Očekáváme že E-Transit se na trhu objeví počátkem roku 2022. Pravděpodobně také jako oběť nedostatku dodávek.

Zdroje: TheDriven, Vapol