BMW Neue Klasse: Vše, co zatím víme

BMW má na obzoru nový model Neue Klasse. Moderní název představuje celou architekturu pro elektromobily příští generace

BMW 1500 mělo premiéru na frankfurtském autosalonu v roce 1961 jako první z modelů Neue Klasse (v překladu Nová třída). Tyto vozy se nepodobaly ničemu, co značka kdy vyráběla, a jejich ostré linie a vybroušené tvary ovlivnily designový jazyk automobilky až do 90. let. Dokud se neobjevil Chris Bangle.

Nový model Neue Klasse

BMW má na obzoru nový model Neue Klasse, který má stejně jako ten původní přinést značce revoluci. A to nejen stylisticky. Moderní název Neue Klasse představuje celou architekturu pro elektromobily příští generace.

Moderní název Neue Klasse představuje celou architekturu pro elektromobily příští generace
Model Neue Klasse by měl značce BMW přinést novou revoluci

Neue Klasse jsme již viděli v podobě konceptu (vlastně dvakrát), ale první z těchto nových elektromobilů má mít premiéru až v roce 2025. Do té doby víme následující.

Co je BMW Neue Klasse?

Platforma Neue Klasse je určená speciálně pro elektromobily a integruje baterie do konstrukce vozidla. Jejich kapacita se pohybuje od 75,0 do 150,0 kWh, přičemž pohonné ústrojí podporuje 800V akumulátory a rychlonabíjení s výkonem až 270 kW. Po zapojení do sítě bude Neue Klasse schopný každou minutu přidat 48 kilometrů dojezdu.

Tyto akumulátory by mohly zajistit dojezd až 1 000 km mezi jednotlivými nabitími
Modely nové generace Neue Klasse využívají válcové bateriové články

Modely jezdící na architektuře Neue Klasse využívají válcové bateriové články, které BMW vyvíjí ve vlastní režii. Nabízejí o 30 % více energie na stejné ploše jako současné hranolové články. Tyto akumulátory by mohly zajistit dojezd až 1 000 km mezi jednotlivými nabitími.

Co se skrývá pod kapotou?

Platforma Neue Klasse dokáže pracovat s různými elektromotory o výkonu od 268 do až 1341 koní. V případě posledně jmenovaného motoru se údajně jedná o čtyřmotorovou sestavu. Pohonné ústrojí může podporovat konfigurace s pohonem zadních i všech kol. Je také možné, aby dvě pohonné jednotky poháněly výhradně zadní kola.

Jak vypadá?

Vzhledem k tomu, že Neue Klasse je spíše architekturou vozidla než jedním modelem, může podporovat více typů vozidel. Prvním produktem na této platformě má údajně být elektrický crossover, který převezme označení iX3. Druhým produktem se má stát sedan velikosti řady 3, a to ve variantách i320 nebo i330. Společnost začnne také vyvíjet vozy Neue Klasse speciálně pro Čínu a Mini dokonce začne využívat i podvozky Neue Klasse.

V září 2023 představilo BMW na veletrhu mobility IAA v Mnichově koncept Vision Neue Klasse
Palubní deska modelu Neue Klasse

Další produkty BMW

Do konce desetiletí uvede BMW na trh další čtyři vozy na této platformě. Budou mezi nimi údajně i základní nabídky elektromobilů i1 a i2. V roce 2026 se objeví také crossover iX4 ve tvaru kupé.

V září 2023 představilo BMW na veletrhu mobility IAA v Mnichově koncept Vision Neue Klasse. Svými vybroušenými tvary předznamenává návrat k modelům Neue Klasse z 60. let minulého století, ale s moderními vymoženostmi, jako jsou například světelné prvky vytištěné 3D tiskem. Uvnitř se nachází nové pojetí informačně-zábavního systému iDrive automobilky, včetně panoramatického head-up displeje Panoramic Vision, který se rozprostírá přes čelní sklo.

Dostane Neue Klasse model M?

Ačkoli BMW nenabízí mnoho podrobností o výkonných modelech na platformě Neue Klasse, společnost si podala ochrannou známku na název „iM3“. Proslýchá se, že potenciální model M by mohl využívat sestavu čtyř motorů o výkonu až 1 341 koní. Pokud bude BMW dodržovat obvyklou kadenci uvádění na trh, očekávejte, že zákeřnější modely přijdou rok nebo dva po standardních verzích.

Kdy se koná premiéra vozu Neue Klasse?

První model na platformě Neue Klasse by měl debutovat v druhé polovině roku 2025. BMW chce modely Neue Klasse zpočátku vyrábět v maďarském Debrecínu a čínském Šen-jangu. V roce 2026 je začne montovat v Německu a od roku 2027 budou další modely pocházet z Mexika.

Cena

To záleží na konkrétním vozidle. Vzhledem k tomu, že na platformě Neue Klasse bude jezdit nejméně šest vozů, budou k dispozici za různé ceny. Zatím sice nemáme k dispozici žádná přesná čísla, ale nové baterie jsou údajně levnější než ty současné. Nižší výrobní náklady znamenají, že by se náklady na modely mohly přiblížit stávajícím modelům se spalovacím pohonem.

Zdroje: motor1, TowPoint