General Motors má smutné prodeje elektromobilů

General Motors se potýká s problémy

Koncern General Motors má žalostné prodeje elektromobilů v posledním kvartálu 2021.

Dnes už téměř není na trhu automobilka, která by nemluvila o svých plánech spojených s elektrickou mobilitou. Některé společnosti vsadily na elektromobilitu jen okrajově, jiné se do ní pouštějí naplno. Patří k nim i americký koncern General Motors, který hodlá za pár let nabízet už jen bateriemi poháněná vozidla. Přičemž do roku 2025 chce na trh uvést až 30 nových globálních elektromobilů. Prodejní čísla z posledních měsíců však naznačují, že jejich cesta k vytyčenému cíli může být velmi trnitá.

Koncern General Motors patří mezi největší automobilky na světě a do hospodářské krize v roce 2008 byl dominantním hráčem. Poměrně slušně se mu dařilo až do roku 2016. Tehdy prodávali až 10,1 milionu vozů. Od té doby to však s ním jde z kopce. Předminulý rok tento konglomerát prodal jen 6,83 milionu aut. O rok později bylo toto číslo ještě o něco nižší. Elektromobily přitom z tohoto počtu tvořily jen malý zlomek. V roce 2020 si elektromobily od General Motors koupilo 202 488 lidí, loni však americký výrobce prodal už jen 114 tisíc elektrických vozů.

Prodej modelu Chevrolet Bolt od General Motors
Prodej modelu Chevrolet Bolt od General Motors

Není to nejlepší kvartál pro General Motors

Oslňující čísla to určitě nejsou. Svůj podíl viny na tom má také Chevrolet Bolt, jehož výroba byla zastavena kvůli vadným bateriím. Její opětovné spuštění má proběhnout až na konci února a ve vzduchu visí další odklad. Co je však alarmující, je prodej elektromobilů General Motors v USA v posledním čtvrtletí roku 2021.

Prodejcům se podařilo předat zákazníkům jen 26 aut. To není překlep, skutečně šestadvacet, 25 Chevroletův Bolt a jeden elektrický Hummer. Štiplavou poznámku si na Twitteru na adresu General Motors neodpustil ani Elon Musk, který jejich prodejní čísla elektromobilů za poslední kvartál okomentoval třemi slovy: „Room to improve…“, tedy prostor pro zlepšení.

Prodeje elektrických modelů může nakopnout představení několika novinek, které má koncern v plánu. Týká se to především Chevroletu Silverado EV, který byl zatím přijat velmi kladně. Jenže vyrábět se začne až na podzim 2023. Navíc vsadit vše na tuto jednu kartu může být nebezpečné. Zda se podaří General Motors vrátit na výsluní, ukáže jen čas, současný scénář tomu prozatím moc nenapovídá.

Zdroje: insideevs, Vapol