Spalovací motory budou mít u Fordu i nadále své místo

Ford bude dál vyrábět nákladní vozy a Mustangy se spalovacími motory, protože elektromobily to všechno nezvládnou. Ford zjevně čeká změna, ale spalovací motory mají v jeho nabídce stále své místo.

Zkáza a sklíčenost, které provázejí zdánlivě poslední dny spalovacích motorů, mohou být velmi tíživé. To však nic nemění na přístupu vlád ani na realitě klimatu. Mnozí se stále obávají, že přechod na elektrifikaci probíhá příliš rychle. Generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares je hlasitým kritikem rychlé transformace. Šéf Fordu Jim Farley nyní představil konkrétní plány, jak zachovat spalovací motory jako klíčovou součást podnikání společnosti, alespoň u některých vozidel.

Farley na středeční prezentaci pro investory a média uvedl několik klíčových citací. Prvním z nich – vývoj spalovacích motorů pokračuje tam, kde je to vhodné. Druhá, že Ford čeká „revitalizovaný byznys s ICE“. To by mohlo znamenat nové motory pro nákladní vozy Super Duty, „ikony“, jako je Bronco. A to hlavní, i pro poslední vůz značky Ford: Mustang. Farley naznačil, že klíčovým faktorem pro zvýšení ziskovosti společnosti je snížení nákladů na záruky. Proto tuto novou generaci motorů podle generálního ředitele „radikálně zjednoduší“.

Zjednodušení pohonných jednotek na benzin a naftu nyní nemusí znít jako něco, co bude dobře fungovat s ekologičtější budoucností. Koneckonců, velká část složitosti moderních motorů souvisí se zvyšováním účinnosti a udržováním nízkých emisí. Jak však říká ředitel produktové komunikace severoamerické pobočky Fordu Mike Levine. Část společnosti Ford, která bude pokračovat ve vývoji spalovacích motorů, „Ford Blue“, bude vyvíjet také hybridní vozidla, včetně plug-in hybridů. Zjednodušení na poli spalovacích motorů se může setkat s rostoucí integrací mnohem jednodušších komponent elektrického pohonu.

Zvítězí hybridy nad spalovacími motory?

Hybridy se pak možná stanou normou. Maverick by mohl být prvním krokem v této strategii, ale generální ředitel Fordu se vyjádřil jasně. Čistě elektrické pohony nejsou připraveny na některé úkoly, které vozidla jako Super Duty běžně plní. „Pro mnoho segmentů s ICE nejsou elektromobily vhodné,“ řekl Farley a konkrétně zmínil úkoly, jako je tahání a vlečení.

Maverick může být kompromisem ke spalovacím motorům
Maverick může být kompromisem ke spalovacím motorům

Kromě toho v současné době lví podíl zisku společnosti Ford generují právě vozidla ICE. Vzdání se vývoje spalovacích motorů prostě nepřipadá v úvahu. Hlavně pokud chce společnost zaplatit elektrifikační nápor. Farley skutečně jasně řekl, že zisky Ford Blue použijí na financování „Fordu Model e„. Tedy na elektrické a softwarové části společnosti. „Ford Blue buduje ikonické portfolio vozů s ICE, aby podpořil růst a ziskovost společnosti,“ uvádí se v související tiskové zprávě k prezentaci. V důsledku toho bude „podporovat Ford Model e a Ford Pro“, přičemž Ford Pro je odnož společnosti zaměřená na užitková vozidla.

Jak budou tyto nyní roztříštěné části podnikání Fordu fungovat společně? To teprve ukáže čas. Jak zvládne tento systém fungovat při vytváření lepších elektrických vozidel a vozidel s vnitřním pohonem, je zatím neznámou. Získat záruku, že mnoho vozidel v nabídce Fordu zůstane poháněno spalovacím motorem, způsobuje pro mnohé rozhodně úlevu. Ford zjevně věří, že přinejmenším v příštích několika letech zůstanou tradičnější vozidla spalující benzin relevantní. Možná jen budou muset být hybridní.

Zdroje: The Drive, TowPoint