Mobilní nanomřížky poháněné solárním, zeleným vodíkem

Řešení pro odolnost vůči klimatu jsou prefabrikovaná, aby generovala čistou energii mimo síť pro základní služby a potřeby reakce na mimořádné události.

Nový startup, Sesame Solar, odhalil své nanomřížky, které se navrhnou pro použití v oblastech zasažených katastrofou. Dosahují délky 10 až 40 stop (3 až 12 m) a nejen, že jsou robustní, ale lze je přemístit na místo pomocí vysokozdvižného vozíku, jeřábu, nákladního auta, vlaku, lodi, nákladního letadla nebo dokonce vrtulníku.

Pro použití nanomřížky se zatahovací solární pole elektronicky rozloží a systém může začít generovat energii do patnácti minut od nastavení, uvádí společnost. Systémy mohou být přizpůsobeny potřebám komunity. Například v lékařských centrech, pro filtraci vody nebo pro poskytování komunikačních služeb.

Předchozí nanomřížky mimo síť měly provoz na motorovou naftu, což jen zvyšuje znečištění v komunitách, které již trpí událostmi souvisejícími s počasím. Řešení Sesame využívá solární a zelený vodík. Zelený vodík se produkuje uvnitř nanomřížky pomocí zatahovacího solárního pole, které poskytuje energii k nabíjení lithium-ferofosfátového akumulátorového systému a k výrobě zeleného vodíku pomocí elektrolyzérů.

Mobilní nanomřížky

Zelený vodík se poté skladuje při nízkém tlaku (méně než 300 psi) v palubních nádržích na vodík v pevné fázi. Ta lze podle Sesame Solar snadno a bezpečně přepravovat a které pohání palubní vodíkový palivový článek, který také nabíjí baterie. Když jsou baterie nabité, palivový článek H2 se vypne. Lze přidat i malé větrné turbíny.

Mobilní nanomřížky poháněné solárním, zeleným vodíkem

„Naše nanomřížky mění trajektorii účinků změny klimatu a zároveň poskytují komunitám v nouzi energii. Tu potřebují k přístupu ke kritickým zdrojům,“ říká Lauren Flanagan, generální ředitel společnosti Sesame Solar. ,,I když nemůžeme zastavit hurikány nebo lesní požáry, můžeme vytvořit řešení, která pomohou komunitám efektivně se zotavit. A to aniž by způsobily další škody na životním prostředí.“

Vestavěný integrovaný systém

Solární a zelený vodík spolupracují s pomocí vestavěného integrovaného systému řízení energie, který zajišťuje, že zdroje optimalizují dostupnou energii. Solární pole nabíjí baterie, jejichž výkon se zdá řízen střídačem a elektronikou. Když se baterie nabijí na 35 % kapacity, vodíkový palivový článek dodává energii do měniče. Elektrolýza se spustí současně s nastartováním vodíkového palivového článku. Takže pevné vodíkové zásobníky se doplňují vodíkem. Zatímco vodík se spotřebovává palivovým článkem.

Poté, co se baterie dobily solárním polem, vodíkový palivový článek se vypne. Elektrolýza pokračuje, dokud nejsou znovu naplněny zásobníky vodíku v pevné fázi, a poté se také vypne. Čímž se nanomřížka stane energeticky nezávislou a připravenou na další mimořádné události extrémního počasí s nepřetržitou 100% výrobou energie bez fosilních paliv.

Zatahovací solární pole využívá energeticky husté, tenkovrstvé solární panely. Ty produkují solární energii od 3 kW do 20 kW, s celkovou kapacitou baterie 15 kWh až 150 kWh, i když nejběžnější je 40 kWh. Nanomřížky se navrhnou a dimenzují tak, aby vyhovovaly špičkovému a průměrnému použití a poskytovaly nepřerušovaný, udržitelný výkon.

Sesame Solar uvádí, že americké letectvo, velké telekomunikační společnosti a organizace pro reakci na mimořádné události používají její nanomřížky. Ty pomohly udržet kritickou komunikaci online na místě infrastruktury nebo napájením mobilních Wi-Fi stanic, pokud infrastruktura přestane fungovat. Nanomřížky udržují základní služby v provozu v situacích nouzové reakce. A lze je použít k nabíjení mobilních elektromobilů na poslední míli (km), jako jsou elektrokola a elektronické skútry. Praktické způsoby dopravy, když jsou silnice zablokovány. Sesame Solar uvádí, že nanomřížky lze používat a přeměňovat po dobu 20 let.

Zdroj: pv-magazine, Vapol