Hyundai a Kia – Jak automobilky ovlivní válka na Ukrajině

Válečný konflikt Ruska s Ukrajinou ovlivní dění v automobilovém průmyslu

Hyundai a Kia, korejské automobilky, čeká v následujícím období těžká zkouška. V tomto týdnu vtrhla ruská vojska na území suverénního státu Ukrajina a rozpoutala tak válku mezi těmito zeměmi. Tento konflikt rovněž zasáhl evropské a globální trhy. Automobilové společnosti pracují na tom, aby určily, jak velký dopad bude mít tento konflikt a možné ekonomické sankce proti Rusku na zásobování, výrobu a pracovní síly. Nejvíce tyto dopady pocítí evropské domácí automobilky. Je možné, že během konfliktů přestane výroba vozů jak na Ukrajině, tak v Rusku.

Několik globálních výrobců automobilů pozastavilo dodávky objednávek ruským partnerů v den ruské invaze, přesněji 24. února. Oznámení obdržely prodejci značek Audi a Chevrolet. Brzy následuje společnost Volkswagen a Škoda. Mezi další společnosti, které přerušily dodávky, je Porsche a Tata Group od společnosti Land Rover. Nejvíce ve ztrátě budou pravděpodobně automobilky Hyundai a Kia.

Společnost Audi uvádí, že brzy informuje své partnery o plánech a obnovení dodávek a že dodávky, které již prošly ruskými celními orgány se doručí podle plánu. Tato nová opatření slouží jako prevence. Slouží také k tomu, aby mohl vzniknout plán na nové logistické možnosti, které zaručí plynulý chod v průběhu války.

Sankce ze strany USA proti Rusku zhorší již tak přetrvávající nedostatek polovodičů. Většina surovin a polovodičů pochází právě z okupované Ukrajiny. Ta je v současné době nevyváží. Na poplach bijí automobilky Hyundai a Kia.

Loga jihokorejských automobilek Hyundari a Kia
Loga automobilek Hyundai a Kia

Hyundai a Kia v Rusku

Korejské automobilky Hyundai a Kia jsou závislé na vzácných plynech, které dodává Ukrajina. Jedná se o neon, krypton, xenon a jiné. Dále jde o bateriové články pro elektromobily a o supravodiče. Jejich ceny začnou zaručeně růst. Dále zdraží také plyn, který tankujeme do aut. Růst těchto cen pocítí hlavně Evropa, která je víceméně závislá na dodávkách z Ruska.

Hyundai Group společně s Kia se v roce usadila v továrně v ruském Petrohradu a před nedávnem koupila bývalý závod General Motors, aby mohli renovovat výrobu modelů Hyundai Tuscon, Palisade a Kia Sportage pro export do Severní Ameriky a Evropy v letošním roce. Ročně vyrobí jen v Rusku 230 000 vozidel.

Hyundai Group prodalo v roce 2021 373 132 vozů jen na ruském trhu, což je největší podíl. Hyundai představuje 10,3 % a Kia 12,3 % celkového podílu na ruském trhu vozidel.

Válka na Ukrajině a nápor ekonomických a finančních sankcí proti Rusku nyní ohrožuje celkové globální podnikání Hyundai a Kia. Dokonce vážně poškodí i národní korejskou ekonomiku. Deník Korea Times uvádí, že korejské konglomeráty prodaly roku 2021 v Rusku automobily v hodnotě 2,5 miliardy amerických dolarů a k tomu díly a komponenty do aut v hodnotě 1,45 miliard dolarů.

Automobily a jejich díly dříve tvořily 44 % ročního objemu korejského exportu do Ruska. Americké a evropské sankce nyní tomuto objemu zabrání, aby se znevýhodnila právě ruská ekonomika.

Situace na Ukrajině

Hyundai provozuje prodejní kancelář v hlavním městě Kyjev na Ukrajině a Kia vyrábí sedan a hatchback Rio v továrně ZAZ v Záporoží na Ukrajině. Dne 23. 1. 2022 vyhlásilo korejské ministerstvo zahraničních věcí v tomto regionu výjimečný stav a stanovilo plán na evakuaci korejských občanů z Ukrajiny.

Další korejská společnost Hankook Tires evakuovala své obchodní zástupce ze země. Představitel společnosti Hyundai pro Korea Herald uvedl, že společnost pečlivě sleduje situaci a očekává, že tato válečná krize přinese ekonomický propad a oslabí ruský rubl.

Celkově válka na Ukrajině může ovlivnit celosvětovou výrobu bateriových článků do elektromobilů, jelikož je tato země třetím největším producentem niklu a hliníku. Tyto dva vysoce cenné zdroje jsou nezbytné pro výrobu baterií a komponentů právě pro elektromobily.

Navíc Ukrajina produkuje skoro 70 % plynu neonu v celosvětovém měřítku. Ten je potřeba na výrobu čipů, kterých je v současnosti nedostatek. Kvůli jeho nedostatku se zvýšily ceny vozů v USA a letos ještě více porostou.

Růst cen způsobuje také fakt, že Ukrajina nebude moct dodávat vzácné plyny, které se využívají v high-tech technologiích. Tento fakt bude mít rovněž dopad na propad korejské ekonomiky, protože Ukrajina dováží 30,7 % kryptonu do Koreje, stejně jako 23 % neonu a 17,8 % vzácných plynů, mezi nimiž je xenon. Dále odtud dováží i hliník.

Korejské automobilky se obávají, že letos poklesnou tržby až o 29 %. Po ruské invazi na Krym v roce 2014 byl pokles vývozu vozů ohromných 62 %.

Zdroje: motortrend, Vapol