Jak Volvo vyrábí křišťálové hlavice řadicí páky?

Největší výzvou při zjišťování jak Volvo vyrábí křišťálové hlavice řadící páky bylo zjistit, jaké druhy lepidla používá.

Použití křišťálu v luxusním voze se může zdát extravagantní. Pokud nemluvíme o Rolls-Royce, ale i v jeho případě to může působit trochu přehnaně. Ne však v případě Volva, které se v koncepčním voze S60 pustilo do velkého projektu a celou středovou konzoli osadilo nádherným sklem Orrefors. Ve stejné zemi, kde Ikea vyrábí nábytek z dřevotřískových desek a žvýkaček, se švédská automobilka snaží vyrábět vozidla s křišťálovými prvky na míru.

Možná vás překvapí, že elegantní a prověřené vlastnosti křišťálových řadicích pák se vyrábějí dokonce snadněji než některé plastové součásti vozů Volvo. Pěkně padne do ruky a není tam jen na okrasu, působí také jako funkční prvek. I když je tento prvek sám o sobě zajímavou kuriozitou, to, co skutečně oživuje příběh křišťálové řadicí páky, je filozofie, která za ní stojí. Vše vychází z chladných a temných zim v domovské zemi společnosti Volvo.

Křišťálová hlavice řadící páky
Křišťálová hlavice řadící páky

„Ve Švédsku jsou tuhé zimy,“ říká Cecilia Starková, která ve společnosti Volvo vede oddělení barev a materiálů. „Protože je tu taková tma, je světlo důležité.“

Křišťálové hlavice jako prostředek zútulnění

To, co dělá křišťál tak krásným, je hra světla uvnitř. Sklo může působit chladně a elegantně, jako ledová plocha. Nebo může být vytvarováno do skulptury z faset, která umožňuje paprskům světla pronikat skrz a osvětlovat ji zevnitř. V zemi, kde mohou mít zimní dny jen čtyři nebo pět hodin světla, má smysl ho oslavovat.

„Ve Švédsku hodně pracujeme se světlem a zútulňováním prostor, takže vlastně nemáme (ani nepotřebujeme) závěsy,“ řekla Starková během telefonického rozhovoru. „Všechno začíná světlem. Je pro nás velmi důležité. Díky jeho rozšíření chceme v našich vozech vytvořit hřejivou atmosféru.“

U Volva začíná vše světlem
U Volva začíná vše světlem

Starková pracuje v textilním oddělení společnosti Volvo již více než dvacet let a nyní řídí strategický vývoj všech barev a materiálů ve vozech Volvo. Říká, že je odhodlána pomáhat společnosti Volvo vytvářet nové interiéry. Ty působí luxusně a přitom zodpovědné a udržitelně. Každý použitý materiál je předmětem diskuse. Starková a její tým odmítají přizpůsobování nějakým konkrétním způsobem a zkoumají další textilie a materiály. Například loni na podzim Volvo oznámilo, že přestává používat kůži.

Více přírodních materiálů?

„Stále více se utvrzuji ve svém přesvědčení, že bychom měli využívat přírodu jako inspiraci,“ řekla Starková. „Nyní se zabýváme vlnou, lnem a dalšími přírodními materiály. Chceme vytvořit spíše obývací než technický prostor.“

Výroba křišťálu vyžaduje speciální dovednosti. Proto Volvo uzavřelo smlouvu se švédskou společností Orrefors, která působí na trhu již více než sto let. Nejedná se o obyčejnou křišťálovou společnost; Orrefors má armádu řemeslníků, kteří vytvářejí originální ručně foukaná díla. Ano, je to samozřejmě dražší, ale Volvo věří, že to stojí za to. Starková říká, že někteří výrobci automobilů používají lisované sklo místo pravého křišťálu, takže je to něco podobného, jako kdybyste místo masivního kusu ručně opracovaného dřeva používali zmíněný nábytek z Ikea vyrobený z dřevotřísky.

Interiér by měl působit příjemně
Interiér by měl působit příjemně

Společnost Volvo zjistila, že nástroje, které Orrefors používá pro výrobu křišťálu, jsou méně složité než nástroje, které automobilka používá pro výrobu plastových komponentů. To dalo týmu designérů možnost vyrobit jednoduché grafitové formy pro prototypy, které se v továrně Orrefors plnily roztaveným sklem. Po vyjmutí z formy se řadicí páka navíc tepelně upravila, aby se odstranily nedokonalosti jejího povrchu, uvádí Volvo. Při tomto procesu se krystal stává hladkým. Poté ho umísťují do pece k pomalému chlazení v průběhu téměř jednoho celého dne, aby se zmírnilo případné vnitřní pnutí v krystalu.

Po dokončení jej společnost Volvo obklopí plastovým rámem s chromovanou povrchovou úpravou. Toto dodatečné polstrování je navrženo tak, aby pohlcovalo energii dříve, než se dostane ke krystalu.

Výroba křišťálové řadící páky
Výroba křišťálové řadící páky

V jednoduchosti je krása

Pro osvětlení řadicí páky zevnitř instalovali do plastového podstavce LED světlo, které je součástí elektronického systému řazení po drátě. To představovalo velkou výzvu. Jediný způsob, jak připevnit krystal k plastu, je použít lepidlo, ale konstruktéři Volva nechtěli, aby bylo lepidlo na základně vidět. Po vyzkoušení 80 různých lepidel našla značka takové, které bylo bezbarvé a nebylo ovlivněno rozdílem v tepelné roztažnosti křišťálu a plastu. Nebránilo ani prostupu zdroji světla ze středu řadicí páky.

Jedna malá křišťálová řadicí páka působí příjemně a lépe než křiklavé přehlídky blýskavosti. Jako vidíme například u Lamborghini Huracan jedné ženy pokryté 1,3 milionu krystalů Swarovski. A dokonce i na materiál, který připomíná led, působí zvláštně hřejivě, jak Volvo zamýšlelo.

Zdroje: The Drive, Vapol