SUV jsou příliš velká a agresivní. Změní to elektromobily?

SUV

Elektrická SUV nabízejí stejné výhody jako jejich benzinové protějšky. Budou však kupující vnímat tyto nižší a elegantnější vozy jako „skutečná“ SUV?

Co je to vlastně SUV?

Dříve to bylo hned jasné. Byl to Jeep Cherokee z roku 1984 nebo Ford Explorer z roku 1990. První dva skutečně velkosériové vozy. Ty před třemi desetiletími vyvedly rodinné vozy do nového, rychle rostoucího segmentu užitkových vozů.

Historie SUV
Historie SUV

Brzy to začalo být komplikovanější. Jak definovat Hondu CR-V, Subaru Forester a Toyotu RAV4 z konce 90. let? A co Infiniti FX z roku 2003 nebo BMW X6 z roku 2008? První tři modely byly v době uvedení na trh mnohem menší než jakékoli americké SUV. Žádný z nich nebyl postaven na podvozku nákladního automobilu. Poslední dva jmenované vozy zcela ignorovaly tvar dvouprostorové skříně, jehož průkopníky se staly modely Cherokee a Explorer.

Ford Explorer 2000

Ale jedna věc zůstala konzistentní. S tím, jak se vozy SUV rozmnožily ve všech segmentech, se s příchodem nové generace zvětšují a obvykle vypadají agresivněji. Toyota RAV4 z roku 2022 je o 17 cm delší než její čtyřdveřový protějšek z roku 1996. Ve skutečnosti je dnešní RAV4 jen o čtyři centimetry kratší než středně velký model Highlander z roku 2000. S tím, jak tato nejobjemnější SUV nabobtnávají na velikosti, se jejich vysoké, snědé proporce příliš nezměnily, jen okna se zkrátila a kapoty se zvýšily, aby byly konstrukce pevnější. Přední masky jsou zamračenější, rohy se zužují do ostrých bodů a úhlů. A jak to půjde dál?

2022 SUV Grand Wagoneer
2022 Grand Wagoneer

Příchod elektromobilů

S příchodem řady bateriových elektromobilů prodávaných jako SUV nebo crossovery je nyní klasifikace ještě složitější. Snížení odporu větru je klíčové pro zvýšení dojezdu vozů poháněných bateriemi. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je použít tvar slzy, který minimalizuje plochu průřezu. Výsledné vozidlo je mnohem nižší a méně agresivní ve zpětném zrcátku. Má tvar s nižší přídí a méně kostrbaté linie.

Až příště uvidíte na ulici takový vůz, podívejte se pozorněji na Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Nissan Ariya, Teslu Model Y nebo Volkswagen ID.4. Všechny jsou to crossovery, ale žádný z nich se tvarem ani vzdáleně nepodobá například Subaru Forester nebo Fordu Bronco Sport. Jejich vzhled je přívětivější. Jemnější. Můžete za to poděkovat aerodynamice. Její vliv na elektromobily pravděpodobně zvrátí trend, kdy se SUV s každou novou generací zvětšují a zkracují.

Historie SUV a zvyšování bezpečnosti

Původní důvod, proč se SUV prodávala, byl do značné míry nesmyslný. Všeobecně se předpokládalo, že vyšší, těžší a nákladnější vozidlo je „bezpečnější“, a automobilky neudělaly nic pro to, aby tuto představu vyvrátily. Přestože z velké části není pravdivá. Částečně to bylo proto, že v 80. a 90. letech 20. století spadala SUV do kategorie „lehkých nákladních automobilů“, která byla původně určena pouze pro pickupy a vozy jako Chevy Suburban. Což znamenalo, že musela splňovat méně přísné bezpečnostní a emisní požadavky.

Během deseti let 1990 až 2000 vyšly najevo bezpečnostní nedostatky vozů SUV na bázi nákladních automobilů. Byla to vyšší a těžší vozidla než pickupy, z nichž první modely vycházely. V roce 2000 přesvědčily veřejnost o tom, že chce bezpečnější SUV. Například masivní stažení pneumatik Firestone, které se podílely na převrácení vozu Ford Explorer.

Možná proto, aby se zmírnily některé nejasnosti, vytvořil automobilový průmysl výraz „crossover užitkový vůz“, který označuje vozidlo podobné SUV, ale založené na platformě osobního vozu s jednou karoserií. (Stále není jasné, zda kupující automobilů chápou, co je to „crossover“ a jak se liší od „skutečného“ SUV.)

Současnost

V současné době žádný kompaktní crossover nevyužívá podvozku s karoserií na rámu nákladního automobilu. Dokonce i SUV plné velikosti, jako jsou Chevy Tahoe a Suburban, Ford Expedition a Jeep Grand Wagoneer, používají upravené podvozky nákladních automobilů s nezávislým zavěšením zadních kol, které zlepšují jejich jízdní vlastnosti a ovladatelnost. A v dnešní době kupující požadují – a výrobci dodávají – u užitkových vozidel stejná nejvyšší bezpečnostní hodnocení, jaká dlouho vyžadovali u osobních automobilů.

Není však pochyb o tom, že obliba SUV všech velikostí prudce vzrostla. A to nejen v Severní Americe, ale po celém světě. Podle nedávných údajů Mezinárodní agentury pro energii budou letos SUV tvořit neuvěřitelných 45 % celosvětového prodeje. Naštěstí prodej elektromobilů také roste dostatečně rychle, takže dodatečné množství paliva spáleného vozy SUV oproti běžným osobním automobilům se téměř vyrovnává.

Nižší, elegantnější, matoucí

Téměř všechny elektromobily jsou nižší a elegantnější než téměř cokoli, co se dosud prodávalo jako SUV. Musí být. Protože odpor větru je úměrný čtverci vozu. V klasickém SUV spotřebujete na jízdu rychlostí 100 km/h pětkrát více energie než při rychlosti 50 km/h. Protože však benzínové vozy ztrácejí zhruba tři čtvrtiny energie na teplo a hluk, toto zvýšení pochází pouze z 25 % paliva použitého k pohonu vozu vpřed, takže změna spotřeby paliva je mnohem menší. Elektromobily při zpomalování rekuperují energii pro dobíjení baterie (což žádný benzínový vůz nedělá), takže jsou účinnější při nižších rychlostech než při vyšších. To je přesný opak benzínových vozů.

Nižší, elegantnější SUV
Nižší, elegantnější

Elektromobily spotřebovávají mnohem více palubní energie na pohyb vozidla (oproti neúsporným benzínovým vozům), takže snížení odporu větru je zásadní pro dosažení tak důležitého dojezdu podle EPA. Čím je elektromobil menší a elegantnější, tím méně větru musí odhánět. Odpor větru u automobilu při rychlosti je funkcí součinitele odporu vzduchu a čelní plochy neboli průřezu. V reálném životě se šířka vozidla nemůže příliš měnit, ale snížení jeho výšky, snížením střechy, průřez výrazně zmenší.

Následný vůz se svou konstrukcí a rozměry blíží tradičním vozům typu kombi nebo hatchback – což jsou pojmy, kvůli kterým prodejci zděšeně prchají z místnosti. Ukázalo se, že američtí zákazníci milují vozy SUV, ale nesnášejí hatchbacky. A na kombíky už většinou zapomněli – kromě nostalgických vzpomínek rodičů nebo prarodičů na staré dobré časy (80. léta).

Zdroje: The Drive, TowPoint