Evropské vesnice vypráví skryté historie

Lidé relaxují u studny na náměstí Piazza della Cisterna ve středověkém San Gimignanu; jeho tyčící se cihlové věže byly postaveny jak k obraně italského města na vrcholu kopce před nájezdníky, tak k vychloubání rodinného bohatství

Zajímavá znamení minulosti zaplňují města ve Španělsku, Maďarsku i jinde. Vesnice vypráví skryté historie, od zřícenin hradů po tudorovské hostince.

Podle průzkumů zveřejněných britským turistickým sdružením Visit Britain, 11 procent Američanů, kteří se právě teď chystají cestovat do zahraničí, zvažuje cestu do Spojeného království. Ještě překvapivější však byla skutečnost, že 25 procent těchto cestovatelů hodlá prozkoumat Británii za hranicemi Londýna. Pohnuto zájmem o historii a dědictví.  

Podobná kuriozita živí výlety do evropských vesnic po celé Evropě. Mnoho z těchto míst, zapomenutých vývojáři a nikdy připojených k předměstím, se zdá být pozastaveno v minulém věku. Poškrábejte povrch těchto šesti vesnic a objeví se historie rozmachu a krachu, míst oživených a znovuzrozených.

San Gimignano, Itálie

Nejlepší pro: Pití ve středověkých mrakodrapech a bílé víno.

Ve středověku se prominentní rodiny tohoto toskánského města na kopci vydaly na řádění cihlových věží. V jednu chvíli tam bylo více než 70 věží, některé stoupaly až do výšky téměř 60 m. Věže, původně postavené jako obranné kotvy ve válkách se sousedními vesnicemi, se staly symboly bohatství a prestiže, přičemž zámožní občané San Gimignana soutěžili o to, kdo postaví nejvyšší stavbu. Vyšplhejte na nejvyšší z 12 zbývajících, na 54 m vysokou Torre Grossa, a je snadné si představit, jak obyvatelé mohli stát na jejím vrcholu a vypouštět na útočníky horkou vodu.

Kostel Sant‘ Agostino, zastrčený pod věžemi v této lokalitě světového dědictví UNESCO, obsahuje fresku z 15. století zobrazující útrapy svatého Augustina. O prosperitě města svědčí i malé občanské muzeum s mistrovskými díly Fra Filippa Lippiho a dalších italských renesančních umělců.

Po roce 1353 zasáhly San Gimignano vlny moru a hladomoru, což vedlo k jeho úpadku a připravilo půdu pro jeho případné zachování. Dnes vesnice přitahuje milovníky historie i oenofily svým citrusovým bílým vínem Vernaccia di San Gimignano. Popíjejte a krouživým pohybem si jej promíchejte v atmosférickém degustačním centru s terasami s výhledem na okolní kopce poseté evropskými vinicemi.

Letecký pohled na San Gimignano v podvečer.
Cihlové věže San Gimignana byly postaveny během renesance na obranu před útočníky, ale staly se také symbolem postavení pro jejich bohaté majitele

Chambord, Francie a hrady

Nejlepší pro: Hrady vytržené z pohádek a pohledy na to, jak žila francouzská královská rodina.

Jen málo evropských vesnic se vyznačuje jediným architektonickým dílem více než Chambord. Což je také název největšího zámku v údolí Loiry, francouzské renesanční cukrárny, která je nyní na seznamu světového dědictví UNESCO. Mohutný projekt – královský lovecký zámeček – byl zahájen v roce 1519 za Františka I. a jeho dokončení trvalo 12 let. 

Jedním z králových rádců byl Leonardo da Vinci. Ten inspiroval hradní dvoušroubovicové schodiště a pravděpodobně promluvil jeho Veličenstvo, aby odklonilo řeku Loiru a vytvořilo kolem zámku vodní příkop. Uvnitř 440 pokojového paláce zdobí stěny světové gobelíny, včetně série 12, které představují měsíce v roce. 

Na jedné straně zámku je les o rozloze 13 000 hektarů. Ten byl kdysi plný divokých prasat a nyní je plný jelenů. Nedávno rozšířená síť stezek je otevřena pro jízdu na koni, pěší turistiku nebo cykloturistiku.

Ačkoli monumentální hrad je dostatečně velký, aby se sám kvalifikoval jako vesnice, malá vesnička hned za branami vyrostla, aby ubytovala epickou hůl této památky. Osada (asi 100 obyvatel) stále vzkvétá díky své vazbě na zámek, obchody s místním medem a restaurace s výhledem na křehké věže hradu.

Exteriér Chateau de Chambord, 6 evropských vesnic vypráví skryté historie
Chateau de Chambord, postavený v 15. století jako královský lovecký zámeček – ve stejnojmenné vesnici ve francouzském údolí Loiry – má tolik oken, kolik dní v roce, tolik schodišť, kolik měsíců v roce, a tolik komínů, jako týdny v roce

Visegrád, Maďarsko

Nejlepší pro: Výhled na Dunaj a majestátní umění bývalého středoevropského hlavního města.

Malý Visegrád, který se nachází 40 km severně od Budapešti na ohybu řeky Dunaj, byl ve 14. století královským sídlem Maďarska. Je bohaté na královské ruiny. A to včetně Horního hradu ze 13. století, postaveného jako opevnění po mongolské invazi, a gotického paláce, který byl na počátku 15. století oficiální rezidencí uherského krále. 

Mezi květnem a říjnem se můžete do Visegrádu dostat jako první králové lodí z Budapešti. Často je součástí celodenních plaveb „Dunajským ohybem“, které zastavují zde a v historických evropských vesnicích Szentendre a Esztergom. 

Exponáty v zámeckých místnostech zahrnují heraldiku, rané kuchyňské umění a troufalou krádež královské koruny z roku 1440 komornou. Každý červenec přivádí středověký festival do areálu paláce kejklíře, hudebníky a loutkáře v kostýmech.

Letecký panoramatický pohled z dronu na krásný vysoký hrad Visegrád, 6 evropských vesnic vypráví skryté historie
Do maďarského hradního města Visegrád se můžete dostat autem, lodí po Dunaji nebo pěšky z turistické stezky 

Casares, Španělsko

Nejlepší pro: Prosluněné dny a ponoření do bouřlivé historie Andalusie.  

Bílé vesnice Andalusie korunují vrcholky kopců jižního Španělska jako spektrální vesničky. Jejich bělený efekt nebyl pouze estetickou volbou. Když oblast zasáhly morové rány z 16.-19. století, byly domy jako ochrana vybíleny hašeným vápnem. 

Jednou z nejéteričtějších vesnic je Casares, pojmenovaná po Juliu Caesarovi, který bojoval o kontrolu nadoblast v 1. století př. n. l. Jako mnoho vesniček v Andalusii byl Casares od 8. do 15. století pod maurskou nadvládou; Mezi známky jeho vrstevnaté minulosti patří maurský hrad, který završuje město, a kousek za vesnicí ruiny římského osídlení Lacipo.

Vesnice je nyní klidným útočištěm posetým malými penziony, tapas bary a kostelem z 18. století. 

Krásná horská vesnice Casares v Andalusii ve Španělsku, 6 evropských vesnic vypráví skryté historie
Casares je jedním z andaluských Pueblos Blancos (bílých měst), kde byly maurské budovy od 16. do 19. století natírány hašeným vápencem ve snaze zahnat mor

Les Baux-de-Provence, Francie

Nejlepší pro: Strašidelné ruiny, modely rytířství a oslnivé současné umění.

V této kouzelnici ve francouzské Provence můžete prozkoumat dvě evropské vesnice v jedné. Středověké město se plazí po úpatí skalnatého kopce a vyznačuje se strmými dlážděnými ulicemi a kamennými sídly. Ty kdysi obývali mocní páni z Les Baux. Vyšplhejte na vrchol kopce, kde ruiny dřívější vesnice z 11. století (známé jako ville morte, neboli mrtvé město) nabízejí úžasné výhledy.

Princové Baux byli proslulí svými rytířskými kodexy. Ale často se střetávali s francouzskými králi, kteří nakonec v 17. století původní hrad na kopci srovnali se zemí. Následovala staletí úpadku, než umělci v polovině 20. století město znovu objevili a oživili. Hlavním z nich byl rytec a spisovatel Louis Jou, jehož ateliér je dnes malým muzeem.

Dnes se v obou městských zónách konají umělecké výstavy a letní koncerty, včetně videoprojekcí na stěnách zaniklého lomu. 

Pohled z ptačí perspektivy na Chateau des Baux v Les Baux-de-Provence, Francie
Zřícenina hradu z 11. století stojí na vrcholku středověkého města Les Baux-de-Provence ve Francii

Lavenham, Anglie 

Nejlepší pro: Středověkou anglickou historii a dokonale zachovalé kupecké město.

Stejně jako mnoho vesnic ve východní Anglii a Cotswolds, Lavenham čišel obchodem během 15. a 16. století. Jeho mocní obchodníci s vlnou – proslulí svým „foukaným“ plátnem – stavěli hrázděné domy, mnohé omývané pastelovými odstíny, jako je růže a meruňka. Když během válek Jindřicha VIII. s Francií zkrachoval obchod s vlnou, Lavenham se zmrazil na místě, příliš chudý na to, aby získal prostředky na nový vývoj.

Revitalizace přišla díky železnici v 19. a 20. století a dnes je oblíbeným víkendovým výletem z Londýna nebo nedaleké Cambridge.

Mezi další známky toho, že se Lavenham stal jednou z nejbohatších evropských vesnic Anglie, patří cechovní síň z roku 1529 a kostel sv. Petra a Pavla z 15. století. Ten se zdá známý svou 43 m vysokou věží, postavenou tak, aby se chlubila bohatstvím města. 

Chcete-li vidět, jak žily vlny před staletími, navštivte muzeum domu Little Hall ze 14. století. Nebo si zarezervujte pokoj v Swan, zrenovovaném a rozšířeném hotelu z 15. století s apartmá mezi štěrkovými a maltovými zdmi a vysokým čajem s velšským raritem a sladkým – slané chutney Suffolk.

Dva lidé jdou po ulici kolem Swan Inn v Lavenham, Anglie
Ulice v Lavenhamu lemují desítky budov ze 14. až 16. století; patří mezi ně jeden z nejstarších anglických hostinců The Swan

Zdroj: nationalgeographic, Vapol