Směrnice EPBD vyžaduje solární zařízení a nulové emise v budovách v Evropě

Členské státy EU přijaly směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD), jejímž cílem je snížit celkovou spotřebu energie v budovách v Evropě

Členské státy EU přijaly směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD). Jejím cílem je snížit celkovou spotřebu energie v budovách v celé EU.

Evropský parlament schválil směrnici EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) v březnu. Evropská komise uvedla, že každý členský stát musí do roku 2030 snížit průměrnou spotřebu primární energie v obytných budovách o 16 % a do roku 2035 o 20-22 %. U nebytových budov musí členské státy do roku 2030 renovovat 16 % budov s nejhoršími parametry a do roku 2033 26 % budov s nejhoršími parametry.

Tyto povinnosti se však netýkají historických budov nebo rekreačních domů.

Směrnice EPBD pro členské státy EU

Členské státy EU musí do roku 2030 také postupně zavádět solární zařízení ve veřejných a nebytových budovách. Případně také ve všech nových obytných budovách.

Evropský parlament schválil směrnici EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) v březnu
Směrnice EPBD se týká snížení celkové spotřeby energie v budovách v celé EU

Všechny nové obytné a nebytové budovy musí mít nulové emise z fosilních paliv na místě od 1. ledna 2028 u budov ve veřejném vlastnictví a od 1. ledna 2030 u všech ostatních nových budov. Cílem těchto opatření je postupné vyřazení fosilních paliv z vytápění budov a podpora zavádění solárních zařízení.

Budovy mají ohromnou spotřebu energie

Podle EK jsou budovy zodpovědné za přibližně 40 % spotřeby energie v EU. Dále za více než polovinu spotřeby plynu v EU, zejména prostřednictvím vytápění, chlazení a teplé užitkové vody. 35 % tvoří emise skleníkových plynů souvisejících s energií.

„Chceme lidem pomoci, aby se jejich domy staly energeticky účinnější. Revidovaná směrnice EPBD je pro občany výhodná: zlepšení energetické náročnosti budov povede jak ke snížení účtů za energii, tak ke snížení emisí skleníkových plynů,“ uvedl Maroš Šefčovič, výkonný místopředseda pro evropskou zelenou dohodu, interinstitucionální vztahy a prognózy.

Revidovaná směrnice EPBD vstoupí v platnost v nadcházejících týdnech. Evropský parlament a Evropská komise dosáhly předběžné dohody o posílené směrnici EPBD v prosinci 2023. Ve stejném měsíci EK vyzvala evropské vlády, aby „zvýšily své úsilí“ o urychlení energetické transformace, poté co posoudila revidované národní energetické a klimatické plány (NEKP) řady evropských zemí.

Zdroje: pv-tech, Vapol