Elektromobily oživují ve Spojeném království

Elektromobily a hybridy získaly v lednu téměř jednu třetinu celkových prodejů nových aut ve Spojeném království, ale stále se objevují velké překážky pro nástup EV.

Podle britské Společnosti výrobců a obchodníků s motorovými vozidly (SMMT), dosáhly registrace nových automobilů: v soukromých, vozových a firemních automobilech za leden o 27,5 % více než v lednu 2021, ale stále je to o 20 % méně než před rokem – údaj o pandemii z ledna 2020.

Silný výkon

Dobrou zprávou byl silný výkon elektrifikovaných vozidel s 4 433 registrovanými novými plně bateriovými elektrickými vozidly (BEV), což představuje 12,5% podíl na trhu, spolu s 9 047 plug-in hybridními EV (PHEV) s 7,9% podílem na trhu, a 13 492 hybridních EV (HEV) s 11,7% podílem na trhu.

Když se to spojí, elektrifikovaná vozidla tvořila 32 % z celkového počtu registrací nových automobilů v lednu, což je mnohem více než 21% podíl na trhu s elektrifikovanými vozidly v lednu 2021.

Londýn, Ulice, Telefon, Chata, Červený Autobus
Londýn

„Tento pokračující růst registrací elektrických vozidel je pozoruhodný. Zvláště s ohledem na oslabující dopady globálního nedostatku polovodičů na nabídku,“ řekl Mike Hawes, generální ředitel SMMT.

Emise elektromobilů

„Výrobci se snažili upřednostnit tato nová technologická vozidla a Spojené království si dokázalo zajistit svůj spravedlivý podíl. S více než jedním ze šesti nových vozů registrovaných v loňském roce elektrifikováno. Průměrné emise CO nového vozu klesly o 11,1 % na historicky nejnižší úroveň 119,7 g/km.

klasická mini přestavba, elektrická
Spojené království

„Avšak,“ řekl, „pokud má CO2 nadále klesat a to potenciálně rychlejším tempem, musí více řidičů přejít na elektrická a jiná auta s nulovými emisemi.“

Hawes řekl, že jednou z největších překážek zůstává představa o dostupnosti veřejných nabíječek, konkrétně místních, na pouličních nabíječkách. „Rozšiřování této sítě musí držet krok s rostoucí úrovní poptávky. Což může vzhledem k rychlému růstu elektrických vozidel vyžadovat stanovené cíle,“ řekl.

SMMT očekává, že registrace BEV se v roce 2022 vyhoupnou na 16,2 % celkových prodejů. Zatímco registrace PHEV budou mít podíl na trhu 8,6 % a HEV podíl na trhu 10,4 %. Očekává se, že registrace BEV budou v roce 2023 představovat podíl na trhu 18,5 %. Podíl PHEV 10,2 % a podíl HEV 11,4 %.

Zdroj: thedriven.io, Vapol.cz