NASCAR má nedostatek vozů. Daytona v ohrožení?

Nascar

Nedostatek dílů pro nové vozy nové generace NASCAR způsobí, že týmy budou mít dostatek vozů na závodění, ale možná nebudou mít dostatek náhradních dílů pro případ havárie.

Daytona 500 v ohrožení?

Týmy seriálu NASCAR Cup se již několik měsíců obávají, že nové podvozky 2022 nevystačí pro letošní sezónu v dostatečném množství. A oprávněně, protože pokračující nedostatek komponentů způsobí, že týmy budou mít sotva dostatek vozů, aby mohly nastoupit do úvodního závodu sezóny Daytona 500. Ten se koná 20. února. Ale už ne tolik, aby měly po ruce záložní vozy pro případ havárie.

Rok 2022 je premiérovou sezónou pro novou generaci závodních vozů, pokřtěnou jako Next Gen. Tu koncipovali jako „stříbrnou kulku“ pro řešení některých z největších problémů NASCAR. Očekává se, že jeho přepracované aerodynamické vlastnosti umožní lepší závodění. Jeho karoserie se má více podobat silničnímu vozu a plné přijetí od NASCAR jako speciální série by mělo snížit náklady díky použití standardizovaných dílů. Realita výroby automobilů ve světě, který se stále vzpamatovává z pandemie, je však taková, že zeštíhlené dodavatelské řetězce jsou náchylnější k selhání, a to je přesně to, co se děje v NASCAR.

Problémy pro první závod NASCAR?

V polovině ledna Fox Sports informoval, že týmy měly do Daytony postavené pouze dva až tři z pěti požadovaných sériových vozů. Očekává se však, že tyto vozy nachystají až koncem února. Týmy nyní čekají na dodavatele, kteří jim dodají díly, jež dříve mohly vyrábět ve vlastní režii. Od začátku testování podvozku na podzim loňského roku narychlo přepracovali několik komponentů, jejichž náhrady se zatím k týmům nedostaly.

Jezdci si v té době nedělali zvláštní starosti. Tweet Jeffa Glucka z The Athletic naznačuje, že nedostatek dílů – a tedy i vozů – pokračuje a že NASCAR musí přistoupit i na kompromisy ohledně tradice spojené s vozem vítěze Daytona 500. Od roku 1997 vítězný vůz vystavují v Síni slávy amerického motoristického sportu. A každý vítězný vůz se tam následně umisťuje také. Gluck však uvádí, že nedostatek dílů osvobodí vítěze od toho, aby jeho vůz uložili v muzeu. Místo toho vítězný vůz naskenují laserem, a takto vystaví.

Závod Nascar v Los Angeles vozy Next Gen v řadě
Závod Nascar v Los Angeles vozy Next Gen v řadě

Konec vítězného auta v Síni slávy?

Změna nebude trvalá, protože NASCAR údajně obnoví svou tradici v roce 2023. Ale pro teď to slouží jako připomínka toho, jakou daň si poslední dva roky vybraly. A stále vybírají v automobilovém a závodním světě. Mříže jsou sice otevřené, ale ještě nejsme z nejhoršího venku.

Zdroje: The Drive, TowPoint