Na prodej: Posvátný Mercedes-Benz 300 SL Roadster 1958

Posvátný Mercedes-Benz 300 SL Roadster Juana Manuela Fangia z roku 1958 je nyní na prodej.

Jednou za čas se v aukci objeví legendární vůz, který rozbuší srdce všech nadšenců. V tomto případě se jedná o Mercedes-Benz 300 SL Roadster z roku 1958, který se brzy dostane do dražby za sedmicifernou (nebo možná osmicifernou!) částku, až padne kladívko. Nejde jen o vozidlo, ale o hmatatelný kus historie. Je to vůz darovaný a řízený legendou.

Po neuvěřitelné a impozantní kariéře, během níž získal v letech 1954 a 1955 dva tituly mistra světa za volantem Mercedes-Benz, se Juan Manuel Fangio chystal v roce 1958 ukončit kariéru v F1. Německá automobilka mu k této příležitosti věnovala nádherný roadster 300 SL z roku 1958 v barvě světle modrá metalíza v odstínu Crème.

Než Fangio v roce 1995 zemřel, byl tento exemplář vozu odeslán do Fangiova osobního muzea v jeho rodném městě Balcarce v Argentině. V příštích několika týdnech bude roadster nabízen v aukci špičkové společnosti RM Sotheby’s v rámci soukromého prodeje a bez nadsázky lze říci, že má slušnou šanci stát se nejdražším vozem Mercedes-Benz 300 SL na světě.

Mercedes-Benz 300 SL Roadster z roku 1958
Mercedes-Benz 300 SL Roadster z roku 1958

Osud majitele legendárního vozu Mercedes-Benz

Fangio je důkazem rčení „nikdy není pozdě“, protože závodit v F1 začal až v 37 letech. Začínal jako skromný mechanik, který ve 13 letech opustil školu, aby mohl pracovat. Jeho vášeň pro automobily ho provázela další dvě desetiletí, kdy se učil, jezdil a závodil. Když Fangio konečně nadobro pověsil přilbu na hřebík, nasbíral rekordní počet vítězství, včetně pěti závodů mistrovství světa jezdců. Tento rekord vydržel 46 let, dokud ho v roce 2003 nepřekonal Michael Schumacher se šesti tituly.

Fangio, přezdívaný „El Mastro“, byl neuvěřitelně všestranným jezdcem. Jeho výroky se často citují: „Rychlá jízda na trati mě neděsí. Děsí mě, když jedu po dálnici a předjede mě nějaký idiot, který si myslí, že je Fangio“. Tento pocit mu nebránil v cestování. Poté, co obdržel tento konkrétní model Mercedes-Benz 300 SL, s ním projel celou Evropu a Jižní Ameriku. Dnes má na tachometru asi 44 000 kilometrů, z nichž většinu prý najel on sám.

Historie motoristického sportu

„Součástí přitažlivosti vlastnictví skutečného artefaktu historie motoristického sportu, jako je tento exemplář, je přímá spojitost s mužem, který jej vlastnil,“ říká aukční síň. „Volič převodovky, volant a sedadla nebyly vyměněny a jako takové jsou právě těmi nástroji, které k ovládání tohoto sportovního vozu používal sám argentinský expert.“

Pomyslete na to. Ten, kdo si koupí tento legendární Mercedes-Benz, bude sedět na stejném sedadle, na kterém seděl sám Fangio. Řídit stejným volantem. Řadit stejnou pákou, kterou bral do rukou Fangio, aby dirigoval symfonii vnitřního spalování 3,0litrového šestiválce.

spalování 3,0litrového šestiválce vozu Mercedes-Benz.
Spalování 3,0litrového šestiválce

Nabídky aukční síň RM Sotheby’s přijímá formou zapečetěných nabídek od 21. do 25. března. Zatímco Mercedes-Benz 300 SL čeká ve Švýcarsku na převzetí. Aukční síň uvádí, že konečnou cenu nezveřejní, ale mezi raketově rostoucími cenami klasických vozů a bohatou historií tohoto vozu by mě ani trochu nepřekvapilo, kdyby se prodal za částku vyšší než 8 milionů dolarů.

Detatil vozu Mercedes-Benz 300 SL
Detatil vozu Mercede-Benz 300 SL

Zdroje: The Drive, TowPoint