Nové elektromobily Subaru do roku 2026

Subaru nedávno oznámilo, že do roku 2026 chystá tři nové elektromobily a aktualizovaný plán výroby až 400 000 elektromobilů ročně

Koncem minulého týdne Subaru oznámilo, že do roku 2026 chystá tři nové elektromobily SUV. Dále uvedl aktualizovaný plán výroby až 400 000 elektromobilů ročně. Jediným současným elektromobilem Subaru je Solterra, slušný, ale nijak úchvatný elektromobil, jehož uvedení na trh trochu zkomplikoval raketový nástup.

Stejně jako Toyota, která Solterru (a podobný model Toyota bZ4x) vyvinula společně se Subaru a začíná se vážněji zabývat plug-in modely, ani Subaru se nenechává tímto pomalým startem příliš utlumit ve svých plánech s elektromobily.

Elektrická SUV a elektrifikace společnosti

Rozšířené plány v oblasti elektromobilů oznámil ředitel a výkonný viceprezident Subaru Atsushi Osaki během hovoru s novináři o výsledcích společnosti za fiskální rok 2023. Ačkoli bychom se o těchto nových elektromobilech Subaru SUV všichni rádi dozvěděli více, Osaki odmítl poskytnout jakékoli vodítko.

„Rád bych o těchto nových modelech podrobněji hovořil jindy,“ řekl podle přepisu hovoru.

Ve fiskálním roce 2023 Subaru vyrobilo 874 000 vozů a ve fiskálním roce 2024 očekává výrobu více než milionu vozů. Společnost nepředpovídá konkrétní čísla výroby ani prodeje po tomto datu. Nicméně Osaki uvedl, že Subaru plánuje v roce 2026 prodat celosvětově 200 000 elektromobilů.

Toyota vyrábí pro Subaru vedle modelu bZ4x také model Solterra v továrně Toyoty v Motomači
Subaru Solterra je zatím jediným elektrickým SUV japonské společnosti

To je slušné číslo vzhledem k tomu, že osud společnosti v oblasti elektromobilů je přinejmenším prozatím svázaný s Toyotou. Partnerství Subaru a Toyoty neskončí s modelem Solterra nebo bZ4x. Osaki uvedl, že tři budoucí elektromobily Subaru by měly rovněž využívat baterie z aliance Toyota. Toyota vyrábí pro Subaru vedle modelu bZ4x také model Solterra v továrně Toyoty v Motomači. Do budoucna je však Subaru připravené určovat svůj vlastní osud, pokud jde o výrobu elektromobilů.

Výroba společnosti Subaru

V loňském roce Subaru oznámilo strategickou reorganizaci domácí výroby týkající se ekologických vozidel. Nejprve Subaru uvedlo, že začne vyrábět více převodovek pro modely Subaru, které využívají hybridní systém Toyoty. Za druhé, Subaru zahájí výrobu vlastních plně elektrických modelů jak ve svém závodě Yajima (od roku 2025), tak v závodě Oizumi (2027 nebo později).

Minulý týden Osaki potvrdil, že Subaru skutečně začne vyrábět elektromobily v Yajimě v roce 2025, ale ve dvojnásobném rozsahu oproti původnímu plánu. Zatímco původně Subaru zamýšlelo vybudovat v Yajimě kapacitu na výrobu až 100 000 elektromobilů ročně, Osaki uvedl, že nyní je to 200 000. Spolu s původně odhadovanou kapacitou 200 000 vozů v Oizumi to znamená, že Subaru chce být od roku 2028 schopné v těchto závodech vyrábět až 400 000 elektromobilů ročně.

Výroba těchto budoucích elektromobilů v Japonsku by mělo pravděpodobně znamenat, že nezískají nárok na daňové pobídky v USA. Osaki přesto uvedl, že reorganizace výroby poskytne automobilce flexibilitu. Díky tomu může vyrábět elektromobily, hybridy a tradiční vozidla s vnitřním spalováním v množství, které by měl trh a regulační orgány vyžadovat.

„Zároveň je také důležité, abychom rychle přešli na „expanzi“, až získáme větší jistotu na budoucí vyhlídky,“ řekl.

Zdroje: caranddriver, Vapol