Elektromobily v Evropě pod jednou podmínkou!

Evropská unie již rozhodla, že jedinou možnou alternativou pro budoucnost osobní dopravy budou v Evropě bateriové elektromobily.

Jak však poukazuje stále více odborníků, plošná elektromobilita má několik háčků. Aby to celé fungovalo, Evropa potřebuje vlastní výrobu trakčních akumulátorů. Ta musí navíc splňovat přísné normy pro těžbu nerostných surovin. EU tak plánuje zavést přísné normy pro jejich těžbu a následné zpracování. Ani pak však nemáme vyhráno.

S rozmáhající se elektromobilitou vznikají nové a nové problémy, kterým musí Evropa čelit. Jak se totiž ukazuje, elektrická auta sice představují dobrou alternativu, ale aby se elektromobilita mohla zavést opravdu plošně, evropský průmysl musí splnit několik zásadních požadavků.

Momentálně totiž panuje stav, kdy je evropská produkce elektrických aut totálně závislá na zdrojích z Asie. A pokud se Čína jednoho dne rozhodne změnit podmínky dodávání nerostných surovin či celých baterií, EU může mít velký problém.

Elektromobily v Evropě
Elektromobily v Evropě

Baterie pro elektromobily musí vzniknout v Evropě

Cílem opatření Evropské unie na nejbližší období – vytvořit co nejlepší ekonomické podmínky pro výrobu trakčních baterií na území Evropy. Jen tak totiž dostane plošná elektromobilita smysl (kromě nezbytnosti výroby „zelené“ energie samozřejmě).

Výroba trakčních baterií však vyžaduje suroviny, kterými EU momentálně nedisponuje. Proto musí hledat jejich nová naleziště. Ani tak však nemáme mít úplně vyhráno. Výroba trakčních akumulátorů na území EU musí být podle evropských zákonodárců etická, tedy podmínky těžby a zpracování vytěžených surovin musí být pod přísným dozorem. Evropská unie proto připravuje normy, které se mají postarat o akceptovatelný způsob výroby baterií (dodavatelský řetězec musí, mimo jiné, respektovat lidská práva). A aby toho nebylo málo, týkat se budou i výroby baterií pro elektrokola a elektrické skútry.

Co vypadá hůř – i po splnění všech těchto všech podmínek – v roce 2030 EU uspokojí vlastní výrobou jen na 30 % svých reálných potřeb. Důvodem je, kromě výrobních kapacit, i nedostatek surovin a lokalizovaných nalezišť na vlastním evropském území. Klíčová má být výrazně efektivnější recyklace a diverzifikace dodávek surovin z více světových zdrojů. To vše samozřejmě opět zvedá ceny elektrických aut.

Europoslanec Pascal Canfin přesto stále tvrdí, že ceny aut se spalovacími motory a elektromobilů se v roce 2026 zcela vyrovnají. „Počet elektrických aut v provozu roste. Cílem opatření je, aby se v roce 2026 staly standardem, překonaly tržní podíl 50 % a v roce 2035 jsme dosáhli 100 % podílu vozidel s nulovými emisemi na evropském trhu,“ dodal sebevědomě Canfin.

Zdroje: topspeed, TowPoint