Hyundai Ioniq 7 je impozantní sedmimístný EV

Jihokorejská automobilka Hyundai přijde v roce 2024 s impozantním SUV Ioniq 7. Stane se největším plně elektrickým vozem této značky

Impozantní SUV Ioniq 7 se stane největším plně elektrickým vozem Hyundai. Ale až v roce 2024.

Hyundai se nachází uprostřed rozšiřování svého portfolia elektromobilů. A jeho dalším elektromobilem, který se v portfoliu objeví, má být velké SUV Ioniq 7. Navazuje na Ioniq 5 a nedávno oznámený Ioniq 6 v zakázkové elektrické řadě Hyundai. Sedmimístný vůz má konkurovat modelům Tesla Model X a Mercedes EQB.

Hyundai již stanovil datum příchodu Ioniq 7 na rok 2024. Takže se očekává, že model by mohl prolomit kryt buď koncem tohoto roku, nebo začátkem roku 2023.

Ioniq 7 a výbava

Základem Ioniq 7 má být škálovatelná platforma E-GMP společnosti Hyundai-Kia pro elektromobily. Přičemž šířka a délka rozvoru modulární architektury jsou ponechané relativně volné. Vzhledem k menším omezením na tyto parametry má být velkým určujícím faktorem velikost baterie, kterou velké SUV potřebuje.

Pro srovnání, rozvor crossoveru Ioniq 5 je 3 000 mm, což je již o 235 mm delší než u vlastního sedmimístného SUV Hyundai, Santa Fe. U modelu Ioniq 7 by to však mohlo být ještě rozšířené, aby se zlepšil prostor v kabině, a prostor dostupný pro umístění větší baterie v podlaze vozu. Čímž se zlepšil dojezd tohoto velkého, objemného a bezpochyby těžkého stroje.

Oproti modelu Ioniq 5 a Santa Fe by se mohl rozvor u Ioniq 7 ještě rozšířit, aby se zlepšil prostor v kabině
Hyundai Ioniq 7

V důsledku toho pravděpodobně pojme větší baterii než Ioniq 5 a 6. Což pomáhá kompenzovat extra hmotnost vozu ve srovnání s jeho středně velkým sourozencem. To by mohlo nabídnout až 100 kWh energie. Přičemž vývoj v chemii baterií znamená, že Hyundai do roku 2023 pokročí na svou čtvrtou generaci technologie. A také zvýší energetickou hustotu oproti současným nastavením o 10 až 20 procent a poskytne SUV dojezd kolem 643 km.

800V elektronická architektura platformy E-GMP vybaví Ioniq 7 schopností rychlého nabíjení 350 kW. Což znamená, že dojezd až 100 km lze přidat za pouhých pět minut. Vzhledem k umístění 7 jako vlajkové lodi by však mohla mít také bezdrátové nabíjení. Toto je možnost pro E-GMP, přičemž vedoucí vývojové skupiny elektrifikace společnosti Hyundai, Chung Jin-Hwan, zdůraznil: „Je to ve vývoji; řešíme mnoho problémů, které s bezdrátovým nabíjením neodmyslitelně vznikají.“

Charakteristická platforma

Bez ohledu na to je to chytré využití prostoru platformy, které má charakterizovat Ioniq 7, stejně jako jeho stájový kolega Ioniq 5. Relativně tenká baterie také umožňuje zcela rovnou podlahu uvnitř kabiny. A vzhledem k tomu, že karoserie SUV Ioniq 7 přináší vyšší polohu sedadel, měl by vůz nabídnout neuvěřitelnou úroveň prostoru a praktičnosti.

Vzhledem k tomu, že technologie platformy, baterií a elektromotorů se standardizují v modelových řadách Hyundai i sesterské značky Kia, přičemž mnoho budoucích modelů bude podpořeno jejich platformou E-GMP, má design interiéru a využití prostoru stále více definovat tyto různé modely. U 7 očekávejte podobné zpracování ve stylu salonku jako u 5, s větším zaměřením na použitelnost s luxusním okrajem.

Vzhledem k velikosti Ioniq 7 je pravděpodobné, že SUV by mohlo využívat dvoumotorové nastavení z Ioniq 5. To v současné době poskytuje až 301 koní a 605 Nm točivého momentu a schopnost 4WD. V menším crossoveru to stačí na 5,2 sekundy zrychlení z 0-100 km/h, takže největší model Ioniq by měl stále nabízet odpovídající výkon.

Tato technologie v sesterské značce Kia EV6 GT se vyladila tak, aby poskytovala výkon až 577 koní. Mnoho majitelů velkých SUV také používá svá auta k tahání přívěsů nebo karavanů a tato technologie by měla dát 7 slušnou tažnou kapacitu bez ohledu na výkon. Model Ioniq 5 utáhne až 1 600 kg.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky