Safety car F1 pomalé jako želva

Verstappen označil Aston Martin Vantage Safety Car F1 za pomalý jako želva.
Šampion F1 z roku 2021 má pravdu. Safety car Astonu má o více než 200 koní méně než obvyklý Mercedes-AMG.

Jezdci formule 1 si vždy stěžovali, že tyto auta jezdí příliš pomalu. Znamená to, že nemohou udržovat teplotu brzd nebo pneumatik. Letos se stížnosti vyskytovaly snad i oprávněně. Rozdíl v rychlosti mezi dvěma safety car F1 je tak velký, že šampion z roku 2021 Max Verstappen přirovnal pomalejší z nich – Aston Martin Vantage F1 Edition – k jednomu z nejpomalejších přírodních tvorů: želvou.

Důvod Verstappenovy stížnosti je zřejmý. Bezpečnostní auto Mercedesu představuje předposlední forma AMG GT. Speciál zaměřený na okruhy s těžkým aerodynamickým systémem a osmiválcem se dvěma turbodmychadly o výkonu 720 koní. Aston Martin má stejný motor, ale v lehčím provedení s výkonem 527 koní, nemluvě o méně extrémním aerodynamickém paketu. Výsledkem je, že jezdec Mercedesu-AMG F1 George Russell pro Motorsport uvedl, že je o celých pět sekund na kolo pomalejší než Mercedes. O to hůře v Austrálii lídři závodu udržovali teplotu v pneumatikách během jednoho ze dvou nasazení safety caru.

„Máme tu tak málo přilnavosti pneumatik a také safety car jel tak pomalu, jako želva. Neuvěřitelné,“ řekl Verstappen po závodě pro Motorsport. „Určitě je bezpečnostní auto Mercedesu rychlejší díky dodatečnému aerodynamickému efektu, protože tenhle Aston Martin je opravdu pomalý. Rozhodně potřebuje větší přilnavost, protože naše pneumatiky byly studené jako kámen. Je to dost hrozné, jakým způsobem v tuto chvíli jedeme za safety carem.“

Safety car letošního roku
Safety car letošního roku

Čas na výměnu Safety car?

Verstappen absolvoval oba restarty závodu za pozdějším vítězem závodu Charlesem Leclercem z Ferrari. Toho také stejně tak trápilo pomalé tempo safety caru. Leclerc však měl místo v první řadě, aby viděl, jak tvrdě jede jeho jezdec, vítěz závodu DTM Bernd Mayländer, a tak omezil své nářky na minimum.

„Upřímně řečeno, v autě se vždycky cítím příliš pomalu, protože s těmi vozy Formule 1 máme takovou přilnavost a je to velmi, velmi obtížné, zejména na směsi, na které jsme všichni jeli, tedy na hardech,“ řekl Leclerc. „Hrozně jsem se snažil do nich dostat nějakou teplotu, takže jsem s tím také bojoval. Abych byl upřímný, chtěl jsem si stěžovat, ale pak jsem zkontroloval, jak moc toto auto v zatáčce klouže, a nemyslím si, že by mohl dát víc, takže jsem nechtěl příliš tlačit.“

Problém bude přerušovaný. Aston Martin a Mercedes se mají v průběhu sezony střídat, i když žádný zjevný harmonogram není k dispozici. Mezi jejich rozdílným tempem a novým důrazem roku 2022 na to, aby šampionáty nerozhodovaly safety car, se zdá zásadní pro F1 klíčové minimalizovat vliv, který pomalý safety car může mít na šampionát. A to buď omezením, nebo změnou harmonogramu jeho použití, aby se minimalizoval jeho vliv na titul, zejména v pozdní fázi sezony. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, jak velký náskok mají Ferrari a Leclerc před rychlými, ale nespolehlivými Red Bully, nemusí mít safety car v letošním roce o titulu nakonec vůbec rozhodující slovo.

Zdroje: The Drive, Vapol