Japonci se zaregistrovali jako inženýři roku 2026

Yasuhary Watanabe, prezident Honda Racing, v Japonsku oficiálně oznámil, že japonská společnost dodrží předpisy pro motory Formule 1 pro rok 2026. Značka, která bude Red Bull dodávat svou zmrazenou pohonnou jednotku až do roku 2025, odmítla sdělit, zda znovu vstoupí do GP samostatně. A nebo s týmem Milton Keynes. Circus obnovuje konstruktor, který oficiálně vydal na konci roku 2020.

Honda přiživuje fámy o tom, že se chce vrátit do Formule 1. Japonci ve skutečnosti přiznali, že se zaregistrovali u FIA jako výrobci se zájmem o motory pro rok 2026. Přestože vystoupení z GP se oficiálně oznámilo až na konci roku 2020, aby se rozpočet určil pro F1 (přesměrován na ekologickou udržitelnost), již došlo k důležitému přehodnocení Japonců.

Mezitím si udrželi nohu v GP tím, že dodávají (za poplatek) dodávky pohonných jednotek. Ty se schválily na začátku roku 2022. A mají se zmrazit až do konce mistrovství světa 2025 v Red Bull a Milton Keynes. Kdy tým rázně dobyl titul mistra světa s Maxem Verstappenem.

Honda dala zelenou svému návratu do F1 od roku 2026
Honda dala zelenou svému návratu do F1 od roku 2026

Záplava vítězství RB18 přiměla Hondu, aby se znovu objevila s oficiálním logem z GP Japonska namísto loga HRC. Logo se vybralo na začátku sezóny. Pokračování tak trvá ve spolupráci, která se má stát aktivní po další tři roky. A poté by měla být Red Bull Powertrains pro správu vlastního motoru.

Japonci – jako inženýři F1 roku 2026

Honda se vlastně vrátila do obrazu poté, co selhala jednání s Porsche. Německá společnost se měla spojit s Red Bullem stejnou dohodou, kterou odmítl Milton Keynes. Poté, co se Honda dozvěděla o změně strategie Milton Keynes, obnovila kontakty. Přitahována syntetickými palivy s nulovými emisemi a nárůstem elektrické části v pohonné jednotce pro rok 2026.

Koncept se přenesl kupředu a šéf motoristického sportu Honda Yasuhary Watanabe přiznal, že japonci (jako výrobci motoru) dodržovali předpisy z roku 2026. FIA stanovila datum připojení na polovinu listopadu. Ale poté, co Ferrari odmítlo podepsat nařízení, se časové omezení přeskočilo, takže dveře zůstaly otevřené Hondě a někteří říkají, že i Fordu.

Masashi Yamamoto slaví mistrovství světa F1 2022 s Hornerem a Markem
Masashi Yamamoto slaví mistrovství světa F1 2022 s Hornerem a Markem

Prezident Honda Racing, Yasuharu Watanabe, formalizoval dodržování pravidel motorů pro rok 2026, aniž by potvrdil vstup výrobce počínaje šampionátem 2026.

,,Jako HRC jsme registrováni jako výrobci PU od roku 2026 – řekl Watanabe – předpisy F1 2026 jdou směrem k nulovému obsahu uhlíku. A skutečnost, že je podporována větší elektrifikace v motorech, se bude shodovat s našimi cíli a cíli FIA: značku s výrazným sportovním charakterem jsme se rozhodli zaregistrovat jako výrobci, abychom obnovili výzkum prostřednictvím závodění“.

Bude zajímavé pochopit, zda je záměrem Hondy vrátit se do F1 samostatně. A nebo pokračovat ve spolupráci s Red Bull: tato otázka zatím zůstává nezodpovězena. Ale krok Japonců je velmi důležitý a bude mít důležité dopady na šachovnici.

Zdroj: motorsport, Vapol